Türk Mutfağı Haftası Kapsamında Artvin’e özgü lezzetler tanıtıldı

tarafından
25
Türk Mutfağı Haftası Kapsamında Artvin’e özgü lezzetler tanıtıldı
Bu haber 45 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde düzenlenen hafta çerçevesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Milli İrade Meydanı’nda tanıtım programı organize edildi.

Etkinlik kapsamında kurulan stantlarda, coğrafi işaretli ürünler Laz böreği, hamsili ekmek, Hatila balı, Arhavi kestane balı, Şavşat ketesi, Borçka demir elması, Puçiko başta olmak üzere yöresel ürünler tanıtıldı.

Programda konuşan Vali Cengiz Ünsal, Anadolu’da bin yıldır hüküm süren Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdıkları zenginliklerin mutfağa da yansıdığını söyledi.

Vali Cengiz Ünsal konuşmasının devamında şunları söyledi : Öncelikle Türk Mutfağı Haftası’nın Aziz Milletimize, ülkemize ve değerli Artvinli hemşehrilerime hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteğiyle organize edilen ve her yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında tüm Türkiye’mizde, 81 vilayetimizde ve  büyükelçiliklerimizde Türk Mutfağı Haftası, 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Bu doğrultuda biz de Artvin olarak bugün burada bu haftayı kutluyor, tanıtıyor ve çeşitli etkinlikler düzenliyoruz.

Anadolu gibi her bakımdan zenginliklerle dolu bir coğrafya üzerinde yaşıyoruz. Tarihçilerin de tespit ettiği üzere buğdayın ana vatanı Anadolu varsayılıyor. Yaklaşık 10 bin yıl önce Anadolu’da buğdayın ekilip biçildiğinden tarihçilerimiz bahsediyorlar. Geçen yüzyıllar, bin yıllar içerisinde bu coğrafyada çeşitli uygarlıklar yaşadı. Bin yılı aşkın bir süredir de bizim medeniyetimiz, Türk medeniyeti bu coğrafyada hüküm sürüyor ve tarihten elde etmiş olduğu zenginlikleri, derinlikleri ta Orta Asya’dan Anadolu’ya taşımış olduğu zenginliklerle bütünleştirip bunu mutfağına da yansıtmış, yansıtmaya da devam ediyor.

Binlerce yılı aşan bir birikimin eseri ve milli karakterimizin yansıması  olan zengin Türk Mutfağı günümüz dünyasında küresel gıda israfına karşılık her zaman sıfır atık düsturuyla tencerelerin kaynadığı, kalan ürünlerin başka yemeklere dönüştüğü, uygulanan teknikler ile ekolojik açıdan sürdürülebilir olan lezzetlere sahip dünyanın en önde gelen mutfaklarındandır. Bir kahvenin kırk yıl hatırının olduğu; düğün ve bayramlarda etrafında toplanılan sofralarımız ise misafirperverliğin ve kadim aile kültürümüzün taşıyıcısıdır.

Orta Asya ve Anadolu topraklarının sunduğu bereket ve köklü tarihimizde birçok kültürle olan etkileşimle miras kalan mutfak kültürlerinin harmanlanarak olgunlaştığı geniş bir yelpazeye sahip olan mutfağımızda yöreden yöreye farklılaşan lezzetleriyle her ilimiz başka bir gastronomi cenneti görünümündedir.

Yaylaları, denizi, doğası, sıcak ve samimi insanıyla öne çıkan güzel Artvin’imiz ise doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında sağlıklı reçeteleri, şifa veren otantik tarifleriyle geleneksel ve yöresel kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. İklim ve toprak özellikleri, farklı pişirme yöntemleri ve kullanılan ürünlerin doğal lezzetiyle Artvin mutfağının bu zenginliğini daha ileri düzeye taşıma noktasında tanıtım ve coğrafi işaret almış bütün lezzetlere ilaveler yapacağız. Artvin’imizin orijinal, benzersiz, kendine has özelikleri bulunan birbirinden lezzetli tescilli tatlarını Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri ile birlikte geleceğe taşıyarak, turizme kazandırmaya devam edeceğiz.

Türkiye turizm alanında çok büyük ilerlemeler kaydetti. Turizmin çeşitlenmesi özellikle gastronomi turizminin ön plana çıkması turizme ayrı bir değer katmıştır. Hem dış hemde iç turizme daha büyük bir ivme kazandırmıştır. Bizler de Artvin’imizdeki yöresel lezzetlerden; Çağ Kebabı, Hopa Hamsili Ekmeği, Hopa Laz Böreği, Puçuko, Artvin Kestane Balı, Borçka Demir Elması, Hatila Balı ve Şavşat Ketesini tanıtmak ve hak ettiği değeri kazanmasını sağlamak için gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz.

Bizim görevimiz ve amacımız hızla gelişen dünyada Türk Mutfağı’nın  lezzetlerine sahip çıkmak, henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş, gizli kalmış olan değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmak ve somut olmayan kültürel mirasımızın önemli bir parçası olan mutfak kültürümüzü hak ettiği uluslararası pozisyona getirmek için çok çalışmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Aziz Milletimizin, Ülkemizin ve siz değerli Artvinli hemşehrilerimin Türk Mutfağı haftasını kutluyorum. Bu güzel programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ünsal ve beraberindeki protokol üyeleri stantları gezerek tanıtımı yapılan yiyecekleri tattı, vatandaşlara ikram etti. – Zeynep Küçük