TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Artvin’de

tarafından
419
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Artvin’de
Bu haber 808 kez okundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Artvin’de bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Ticaret Odası üyeleri ile istişare toplantısı gerçekleştiren Hisarcıklıoğlu, oda üyelerinin taleplerini ve sorunlarını dinledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak pandemi döneminde büyük yara alan iş dünyasının sorunları hakkında oda başkanları ile birlikte çalışmalar yaptıklarına değinerek, girdi maliyetlerindeki artışı, krediye erişimdeki sıkıntıları, yüksek enerji fiyatlarını ilgili Bakanlara ilettiklerini ifade etti.

Yüksek enflasyon nedeniyle şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacının arttığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Onları desteklemek üzere, yeni kredi ve KGF kefaletli kredi paketleri gerektiğini de hükümete iletiyoruz. Mesela kredi faizleri ve limitlerinde, hepimiz büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Önce Merkez Bankamızla, sonra kamu bankalarımızla, TOBB’da bir araya geldik. Sonrasında yeni düzenlemeler hayata geçti. Yeni bir KGF paketi için de çalışmalar başladı. Ayrıca Haziran ayında, TOBB Türkiye Ekonomi Şurasına, Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Maliye, Sanayi, Ticaret ve Enerji Bakanlarımız katıldı. Oda ve Borsa Başkanlarımla birlikte, piyasada yaşanan tüm sorunları, dertlerinizi ve taleplerinizi bakanlara anlattık. Bu noktada, sizlerin şunu da mutlaka göz önüne alması lazım. Bizler üyelerimizin sesi olarak, onların tercümanları oluruz. Ama yetki bizde değil, Çözüp, çözmemek veya nasıl bir icraat alacağını belirlemek, siyasi iktidarın işidir” diye konuştu.

İstişare toplantısından elde edilen verileri de gündeme alacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu,

“Başkanlarımla birlikte bunları da takip edip, sonuçlandırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Seçkin Kurt Başkanımızla, TOBB’da da birlikte çalışıyoruz. Kendisi, Mevzuat komisyonunda görev üstleniyor. Sizleri de Ankara’da en iyi şekilde temsil ediyor. Ben Seçkin kardeşimle birlikte çalışmaktan çok memnunum. Allah emeklerinden razı olsun diyorum. İşte onun girişimiyle sizlere, Arabuluculuk Merkezi kazandırıyoruz. Artık tüm hukuki ihtilaflarınızı, burada hem daha hızlı, hem de daha ucuza çözebileceksiniz. İnşallah el birliğiyle, Artvin’i daha zengin hale getireceğiz. Ben Artvin’in geleceğinin parlak olduğuna inanıyorum. İşte yıllardır hayali kurulan, Cankurtaran Tüneli açıldı. Türkiye’nin denizde inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı da faaliyete geçti, zaten dün gece oraya indik. Öte yandan TOBB olarak, Sarp Sınır Kapısı’nı modernize ettik” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan’da 200 iş insanı ile birlikte İş Formu düzenlediklerini de sözlerine ekleyerek konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Hafta sonu Azerbaycan’daydık Ermenistanla çatışmalarda 79 şehit verilen günün ertesinde sınırdaki Şuşa’ya gittik. 200 işadamıyla birlikte İş Forumu düzenledik. İşgalden kurtarılan Karabağ’ın yeniden imarına destek verdik. Daha sonrada Cumhurbaşkanı Aliyev’in şahsıma tevdi ettiği Devlet Nişanını almak üzere Bakü’ye geçtik. Bu kıymetli ödülü, camiamız ve sizlerin adına alarak döndük. Sonra da buraya geldik, yorulduk ama Artvin’in; dağlarının, havasının, suyunun enerjisi bana yetti, tüm yorgunluğumu aldı.” B.A.