TİP 1 DİYABETLİ ÇOCUKLARIN AİLELERİ VALİ DORUK’TAN SENSÖR KONUSUNDA YARDIM TALEBİNDE BULUNDULAR

tarafından
185
TİP 1 DİYABETLİ ÇOCUKLARIN AİLELERİ VALİ DORUK’TAN SENSÖR KONUSUNDA YARDIM TALEBİNDE BULUNDULAR
Bu haber 259 kez okundu.

Borçka’da yaşayan Diyabetli çocukların aileleri bu anlamlı günde bir Watsapp gurubu kurarak en önemli sorunları olan sensör ücretlerinin devlet tarafından karşılanması konusunu gündeme taşıdı. 1 hafta önce TBMM’de konuyla ilgili oturum yapıldığı ancak kabul edilmediğini belirten aileler, buna karşın bazı valilerin inisiyatif alarak sorunu çözmeye yönelik adım attığı belirtildi.  

Diyabetli çocuklar ve aileleri, Tokat valisinin bu konuyla ilgili olarak tip 1 diyabetli çocukların sensör ücretlerinin valilik tarafından karşılanacağı açıklaması yapmasının ardından, Artvin Valisi Yılmaz Doruk’tan benzer bir adım atarak yardımcı olmasını istediler.

Türkiye genelinde 20 bini aşkın tip 1 diyabetli çocukların olduğu çok az ailenin sensör kullandığı, sensörlerin aileler tarafından alındığı, sensörlerin Avrupa’da devletin ödediğini, her ay ortalama 3 bin TL gideri olduğu, Türkiye’de ise SGK kapsamı dışında olduğu belirtildi.

Tip 1 Diyabetli aileler ve diyabetle yaşamak zorunda olan çocuklar yaşadıkları zorlukları ve duygularını dile getirdi. Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan’da toplantıya katılarak kısa bir konuşma yaptı ve ailelere destek verdi.

Artvin tip 1 diyabetli çocuklar Whatsapp gurubunu kuran Hava Ataman Yılmaz, yaptığı açıklamada’

“Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü. Böyle bir günde bizim de farkımıza varılması için hızlı bir şekilde Whatsapp gurubu kurdum. Kısa sürede bir çok aile bir araya geldik. Bınun somut adıma dönüşmesi için çocuklarımızla bir araya gelme kararı aldık.

Bir hafta önce Türkiye Büyük Millet Meclisi nde tip bir diyabetli çocuklarla ilgili sensör Sorunu görüşüldü. Ancak maalesef devletin ödemesi konusu reddedildi.

Yeni teknoloji ürünü sensör ve pompası diyabetli çocuklara çok büyük bir fayda sağlıyor. Öyle ki hiçbir zaman Şekerin yükselmesi tehlikesini yaşamıyorsunuz. Cihaz bunu hissettiği an otomatik olarak çalışıyor. Çocuklar çok rahat ediyor. Avrupa’da bu cihaz ücretsiz olarak diyabetli çocuklara devlet tarafından veriliyor. Ancak maalesef ülkemizde her şey ile siz almak zorundasınız sevgiye ca kapsamında değil. Buna Ailelerin gücü yetmez burada herkes dar gelirli insanlar. Oysa bu çocuklar 18 yaşına kadar devletin koruması altındadır. Tokat Valisi tokat’ta yaşayan Tip bir diyabetli çocukların sensör giderlerini işlendi. Ortalama 2000 2500 TL gibi bir gider vardır. Biz de Artvin Valisi Sayın Yılmaz Doruk’tan bu konuda destek istiyoruz. Gerçekten diyabetli çocukların aileleri ve diyabetli çocuklar çok zor şartlar altında yaşamını sürdürmekte.

Şekeri yükselmesin, yükselirse hemen insülin vermek için Gece gündüz demeden nöbetleşe uyumaktayız. Bu sensör ve pompasıyla birlikte alındığında artık çocukların parmaklarını delmek zorunda kalmıyoruz. Her gün altı kez yedi kez sekiz kez parmağını delip ölçüm yapıldığı için sinirleri ölüyor. Okulda da sıkıntılar yaşıyorlar. Bu cihaz sayesinde hepsi ortadan kalkıyor. Biz dost ve akrabalarımızın da yardımı ile bu cihazdan aldık. Şu anda benim kızım çok mutlu üç yıldır yaşam kalitesi yükseldi.

Biz rahatladık ve artık parmaklarını delip ölçüm yap Mak zorunda değiliz. Bu devletimiz için çok büyük bir yük olmasa gerek. Artvin’de kaç diyabetli çocuk Olduğu ile ilgili çalışma başlatacağız. WhatsApp grubunu daha da genişleterek o sayıyı almış olacağız.

Bunun için bir dernek kurmaya karar verdik. En kısa sürede Artvin tip bir diyabetli çocuklar derneğini kurup çalışmaları başlatacakz.

Bize bu fırsatı verip haberimizi yapan yerel basınımıza çok teşekkür Ediyoruz. Umarım kamuya yararlı statüde bir dernek ve güzel bir adım olur.”dedi.

Sensörü ve pompasıyla birlikte 3 yıldır sağlıklı bir yaşam süren 11 yaşında ki Duru Ataman; “Bu cihaz olmadan önce gerçekten çok canım yanıyordu.

Takıldıktan sonra çok rahat ettim artık parmaklarım dinlenmiyor şekerim yükselmiyor her şeyi bu cihaz yapıyor. Okulda çok mutluyum derste tedirgin olmuyorum. Çok mutluyum.” dedi.  – ZEYNEP KÜÇÜK