TES Artvin Şubesi, “Önlük Değil İkramiye İstiyoruz”

tarafından
17
TES Artvin Şubesi, “Önlük Değil İkramiye İstiyoruz”
Bu haber 31 kez okundu.

Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi, “Önlük Değil İkramiye İstiyoruz”

Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde maaş ikramiyesi istediklerini belirterek basın açıklaması yaptı.

24 Kasım ”Öğretmenler Günü” yaklaşıyor. Kamuda en düşük memur maaşlarından olan öğretmenlerimiz geçim dersi konusunda bir nebze de olsa rahatlamak için Öğretmenler Gününde ikramiye istiyor. Öğretmenler Gününde 1 maaş ikramiye verilmesi talebi uzun süredir kamuoyunun gündeminde lakin hükümet tarafından henüz olumlu bir adım atılmış değil.

Konu ile ilgili Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi, “24 Kasım’da “Önlük Değil İkramiye İstiyoruz” sloganıyla Artvin PTT’nin önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sonrası Türk Eğitim Sen’in hazırladığı kanun önergesini Artvin’in milletvekilleri olan Faruk Çelik ve Uğur Bayraktutan’a kargo aracığıyla yolladılar.

Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Hüseyin Aydın, yapılan basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım’ı büyük bir övünçle kutluyoruz. Ne mutlu bize ki ilim ve irfan yuvalarında, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, Atatürk’ün öğretileriyle genç nesilleri yetiştiriyoruz.

Bilindiği gibi kalkınma ve gelişme hamleleri bilgisi, birikimi, tecrübesi, engin öngörüsüyle medeniyetimizi aydınlatan münevver öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşebilir. Tabi bizler sadece öğretmen değil; aynı zamanda çocuklarımızı hayata hazırlayan, geleceğe taşıyan, onların kendi yolunu çizmesinde öncü rol üstlenen kahramanlarız. Her birimiz kutlu bir görev ifa ediyoruz. Mukaddes değerlerle bezenmiş bir mesleğin neferleri olmakla gurur duyuyoruz.

Her 24 Kasım’da göğsümüz kabarır, heyecanlanırız. Ancak bir tarafımızda buruktur. Çünkü; öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz.

Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken, öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler artmakta, buna karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir. Eğitim sürecinin baş öğesi öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından birisi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. – Tahsin Atasert