TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ; “YUSUFELİ BARAJI, EKONOMİYE 2 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK”

tarafından
192
TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ; “YUSUFELİ BARAJI, EKONOMİYE 2 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK”
Bu haber 1.337 kez okundu.

            Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yusufeli ilçesinde yapımı süren Yusufeli Barajı’nda ve Yeni Yusufeli yerleşim yerinde incelemelerde bulundu.

            Ziyarette Bakan Pakdemirli’ye Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Av. E. Erkan Balta, Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak ve İl protokolü eşlik etti.

Yusufeli Barajı şantiyesi ve Yusufeli yeni yerleşim bölgesinde incelemelerde bulunmak için Yusufeli’ne gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, burada yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Pakdemirli, Yusufeli Barajının Türk ekonomisine senede 2 milyar TL’lik bir katkı sağlayacağını belirterek barajın 2023 yılı başında da enerji üretmeye başlayacağını vurguladı.

Yusufeli Barajı inşaatında gelinen son nokta ile ilgili çalışmaları yerinde gören Bakan Bekir Pakdemirli, “Tüm dünyanın takip ettiği mega bir proje. 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yükseği olmaya aday. Daha önce Deriner’di biliyorsunuz. Yusufeli Barajı 275 metre yüksekliğe ulaştı ve bu rekoru da kırdı diyebiliriz. Tüm dünyanın takip ettiği projede gövde betonlamasını bitirdik. Geriye köy yolları viyadüklerin bitmesi kaldı. Bunlar bittikten sonra da yeniden yerleşim yerine Yusufeli’ndeki vatandaşlarımızın taşınması kalıyor” dedi.

Aralık sonu itibariyle barajda su tutmayı hedeflediklerini belirten Bakan Pakdemirli “Bunun manası ne? 2 milyar metreküplük bir barajınız olunca bunun dolması için 1-1,5 sene bunun dolmasını bekleyeceğiz. En geç 2023 yılı başında artık barajımızda enerji üretmeye başlayacağız. Ürettiğimiz enerji en az bir Antalya kentini aydınlatacak kadar bir enerji ortaya çıkacak. Senelik 2 milyar kilovatsaat. Türk ekonomisine senede 2 milyar katkısı olacak. Çok çok önemli bir nadide bir barajımız” diye konuştu.

Barajın gövde yüksekliğinin 275 metre olduğunu ve bunun 100 katlı bir gökdelen eşit bir yükseklik olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli “Eyfel kulesinden biraz daha kısa. Çok büyük bir bina, yapıt, eser demek. Türkiye’nin elektriğinin yüzde 2,5-3’ünü üretecek bu barajımıza bugün teknik bir gezi düzenledik. Teknik ziyaret kapsamında da ilgili kurumlarla koordinasyonunu yapıyor olacağız. Hedef Aralık ayı sonu itibariyle su tutmaya başlamak olacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Bekir Pakdemirli, açıklamaların ardından barajın 275 metre yüksekliğindeki gövdesinin üzerine çıkarak incelemelerini sürdürdü, büyük iş makinelerinin bir yamaçtan bir yamaca kurulan kablolu vinç sistemi ile taşınmasını izledi. Bakan Pakdemirli’yi beraberinde ünlü youtuber da eşlik etti. – AVBM