TAHAP TARAFINDAN BORÇKA’YA 540 ÇUVAL YİYECEK DESTEĞİ

tarafından
579
TAHAP TARAFINDAN BORÇKA’YA 540 ÇUVAL YİYECEK DESTEĞİ
Bu haber 1.143 kez okundu.

Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) tarafından Borçka ilçesi 540 çuval ekonomik yiyecek desteği.

Artvin’in Borçka ilçesinde 540 çuval şeker ekonomik fiyatla satışa sunarken, şimdi de ise 540 çuval ekmeklik un piyasanın çok altında bu zor süreçte milletimizin bir nebze nefes alabilmesi için dağıtım yaptı.

TAHAP Genel Sekreteri Kasım  Yeniçirak öncülüğünde, “önümüzdeki süreçte temel gıda ayçiçeği un şeker başta olmak üzere birçok temel gıdayı halkımıza piyasanın çok altında 1. Sınıf kalitede ürünler dağıtacağız akar yakıt indirimi de pek yakında tüm Tahap üreten yürekleriyle buluşturacağız” dedi.

TAHAP Artvin Basın danışmanı Ziya Akyıldız, “TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu’dan aldığı bilgiye göre, pandemi küresel ölçekte tarım ve gıdanın ne denli önemli olduğuna bir kez daha gösterdi. Bu durum, ülkemizin yarınları için ‘milli savunma’ projelerine verilen önem kadar aynı zamanda ‘milli tarım’ projelerine önem verilmesi lüzumunu da net bir şekilde gözler önüne serdi.

Türkiye’de gıda ve ziraat alanındaki mühendislik fakültelerinde eğitim süresi, öncelikli olarak 4 yıldan 5 yıla çıkarılmalı. İlk yıldan itibaren ana branş dersler ve bir gün laboratuvar çalışması hariç, öğrenciler haftanın 4 günüyse kırsaldaki üreticilerle buluşturulmalı. Bunun yanı sıra, Türkiye’de tarımın bileşenlerini tek çatı altında toplayıp arı ve arıcı merkezli tarımın kitabının yeniden yazılması da şart. Milli çizgilere sahip tarımın tüm bileşenlerinde milli politikaları benimseyen, esasında net olarak ülkemizin tarım politikalarını, uluslararası ilaç lobileri, tarımsal ilaç sanayi lobileri, tohum lobileri, yem katkı maddeleri lobileri ve  uluslararası güçler yerine milletimizin evlatlarının yönlendirmesi ve belirlemesi lazım” dedi.

Savunma sanayinde olduğu gibi merkeze bağlı Tarım, Gıda ve Tabiat Üniversitesi kurulmasını : “Bu, pandemi süreciyle birlikte artık mecburiyet oldu. Çünkü yakın gelecekte en büyük tehlike çevre ve ekonomiye dayalı gıda terörü. Tarım ve gıdanın devletimizin kitabı dediğimiz Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne girmesi şart. TAHAP olarak bizler tarımın bileşenlerinde ‘Kızıl Elma’ hedefiyle milli, sürdürülebilir, tarım politikalarının geliştirilmesiyle ilgili hayvancılık, bitkisel üretim ve arıcılık raporunu detaylı bir şekilde hazırladık. Bu rapora dönük atılacak her adımın, Türk tarımı ile ilgili geliştirilmesi hayati olan milli vizyona katkı sunacağı da yadsınamaz bir gerçek. Türk tarımının kaderi artık tamamen milli vizyona bağlı. Eğer çok acil bir şekilde milli vizyon geliştirilemezse Türk tarımının geleceği yarınlarda pek iç açıcı olmayacak” dedi.

Öte yandan TAHAP Artvin Basın danışmanı Ziya Akyıldız oldu. – BÜLENT ATASERT – HAVVA ÖZÇELİK