SN. ELÇİN, MESNETSİZ VE YAKIŞIKSIZ BİR AÇIKLAMA YAPMIŞTIR

tarafından
13
SN. ELÇİN, MESNETSİZ VE YAKIŞIKSIZ BİR AÇIKLAMA YAPMIŞTIR
Bu haber 24 kez okundu.

 

Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar KARS, Belediye Başkanı Demirhan ELÇİN ’in, AFGAD ve çalışmaları hakkındaki konuşmalarını üzüntüyle izlediklerini belirterek, “Galiba kendisi ‘Şehremini’ olduğunun farkında değildir. Talihsiz bir açıklama yapmıştır. Artvin halkı da, ilgili camialar da müsterih olsun. Bu konuyla ilgili biz ne yaptığımızı biliyoruz, ne yapacağımızı biliyoruz, neyi yapmayacağımızı da biliyoruz. ” dedi.

Başkan Kars açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Dernek faaliyetlerimiz bünyesinde yaklaşık 2 yıl süren bir çalışma neticesinde, Artvin’in marka değeri taşıyan, “Artvin Kafkasör” ve “Artvin Kafkasör Boğa Güreşleri Festivali” ismine marka tescilini alarak, derneğimiz adına koruma altına aldık. Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde konuyu basın- yayın organlarının katılımıyla, açıklama yaparak paylaştık. Ancak bazı kişi veya kişilerce konu manipüle edilerek, sanki biz festival yaptırmayacakmışız, orası bizimdir diyecekmişiz, ya da bu işi suiistimal ederek, çeşitli menfaatler sağlayacakmışız gibi algılar yaratılmaya çalışıldığını, üzülerek izledik.

Biz yapmış olduğumuz açıklamada söylediğimiz üzere, bu çalışma bir projedir. Bu çerçevede dernek olarak kendimizi lojistik altyapı ve donanımlar ile geliştirmeyi hedeflememiz de gayet doğaldır. Bu kapsamda yerel yönetimler, STK’lar veya Meslek Örgütleri bizimle irtibata geçerse, bu çalışmayı geliştiririz, bu konu da açığız dememize rağmen, bazı camialarda ve ne yazık ki belediye başkanı nezdinde, haksız ve yersiz söz ve demeçlerle karşılaştık. Kendisi mesnetsiz ve yakışıksız bir açıklama yapmıştır, bu açıklamaya şerh düştük. Söylemlerinden dolayı asıl biz onu kınıyoruz.

Biz her zaman, gerek kişisel ve gerekse kurumsal olarak, kendisine bir telefon kadar yakınken ve yapmış olduğumuz açıklamada, bu projeyi sunu şeklinde hazırlayarak kendisine anlatacağımızı açıklamışken; Tehditkâr, hedef gösteren ve kışkırtıcı söylemlerle açıklama yapması bizi değil, kendisini ve temsil ettiği kurumu küçültmüştür. Galiba kendisi “Şehremini” olduğunun farkında değildir. Ayrıca, bu konularda nasıl yetersiz olduklarını, yapmış oldukları Coğrafi İşaret başvurusu çalışmasını neticelendiremediklerini söyleyerek, meclis toplantısında kamuoyuyla paylaşmıştır.

Basın bildirisinde dile getirdiğimiz üzere;

Dernek olarak “Artvin Kafkasör Boğa Güreşleri Festivali” ile “Artvin Kafkasör” markalaşma çalışması, bir projedir. İsim ve marka haklarının nasıl değerlendirileceği ve geliştirilerek büyütüleceği hususundaki tüm çalışmalar, değneğimizin tasarrufundadır.

Herhangi bir kurum, kişi veya kişiler, bu konuda bize yol gösteremez, talimat veremez. Ayrıca bu konuda başka bir çalışmamız ve başvurumuz da yoktur..!

“Coğrafi İşaret, Marka ve Patent gibi haklar, yaygara koparmakla, tehditle, kışkırtmayla alınmaz. Bu haklar bilgi, birikim ve yeterlilik içeren çalışmalarla, başvuruda bulunanlara verilir.”

Artvin halkı da, ilgili camialar da müsterih olsun. Bu konuyla ilgili biz ne yaptığımızı biliyoruz, ne yapacağımızı biliyoruz, neyi yapmayacağımızı da biliyoruz. – AFGAD