Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası Artvin Şubesi, “Sağlıkçıların sabır taşı çatlamak üzere”

tarafından
102
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası Artvin Şubesi, “Sağlıkçıların sabır taşı çatlamak üzere”
Bu haber 182 kez okundu.

 

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası Artvin Şubesi, sağlık emekçilerinin nöbet ücretlerinin yatırılmadığını belirterek nöbet ücretlerinin derhal yatırılmaması halinde gereğinin yapılacağını duyurdu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından yapılan açıklamada sağlık emekçilerinin nöbet ücretlerinin yatırılmadığı belirtilerek  Sağlık Bakanlığı uyarıldı: “Nöbet ücretlerinin derhal yatırılmaması halinde sendika olarak gereğini yapacağımızı bildiririz.”

Sağlık emekçilerinin yoksulluk sınırının altında bir ücretle kıt kanaat geçinmeye, enflasyonun altına ezilmemeye çalışırken daha çok çalışmak, daha fazla nöbet tutmak zorunda kaldığı vurgulanan açıklamada “Bu ülkenin emekçilerinin soğanı dahi tane ile satın aldığı günlerden geçiyoruz. Sağlık emekçileri yoksulluk sınırının altında bir ücretle kıt kanaat geçinmeye, enflasyonun altında ezilmemeye çalışırken daha çok çalışmak, daha fazla nöbet tutmak zorunda kalıyor. Sağlık emekçileri yetersiz sayıda sağlık emekçisi ile sağlık sistemin yarattığı hasta yükünü kaldırmaya çalışırken her türlü riske de maruz kalmaktadırlar” denildi.

Bugünlerde ülkenin birçok yerinde sağlık emekçilerinin bir bekleyiş içerisinde olduğu ifade edilen açıklamada “Neyi mi bekliyorlar? Nöbet ücretlerinin yatırılmasını bekliyor sağlık emekçileri. Neden bekliyorlar? Cevap bazen verilmiyor. Bazı yerlerde de para yok diye söyleniyor. Sağlık Bakanlığına soruyoruz? “Şehir Hastaneleri patronlarının kira ve hizmet bedeli ödemelerini geciktiriyor musunuz?”  Elbette ki geciktiremiyorsunuz. Biliyoruz ki sağlık bütçesi şehir hastanesi patronlarına akıtılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Kamusal sağlık hizmeti yürüten sağlıkçıların döner sermaye, teşvik, performans adı altında ödenen emekliliğe yansımaya ücretlendirme sistemine bu yüzden karşı olunduğuna dikkat çekilen açıklama “ Ücretin adil dağıtılmadığı bir sistemde emeğimizin karşılığını almak için dahi mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz. Sağlık hizmetini 7/24 her koşulda nöbet usulüyle sürdüren sağlık emekçilerinin nöbet parasını dahi ödemekte zorlanan bir sağlık sistemini yaratan ve bu sistemle övünenlere çağrımızdır “emeğimizin hakkını derhal ödeyiniz”. Pandemi de, depremde yeterince yordunuz, tükettiniz, ölmemize sebep oldunuz, ölümlerimizi izlediniz ve artık sabır taşımızı çatlattınız.

Sağlık Bakanlığı yöneticilerine; alın terimizin, emeğimizin karşılığı olan her türlü ücreti zamanında yatırmak zorunda olduğunuzu hatırlatır, nöbet ücretlerimizin derhal yatırılmaması halinde sendika olarak gereğini yapacağımızı bildiririz” denilerek sonlandırıldı. – Tahsin Atasert