Orman Köylüsü Elektriğini Güneşten Alıyor

tarafından
485
Orman Köylüsü Elektriğini Güneşten Alıyor
Bu haber 936 kez okundu.

Orman Genel Müdürlüğü, ORKÖY çalışmaları kapsamında Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman köylerinde farkındalık oluşturmak ve kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere yüzde 100 hibeli 1,2 kw gücünde şebekeye bağlı çatı tipi güneş enerjisinden elektrik üretimi (ŞEBGES) projesi hayata geçirildi.

Orman Genel Müdürlüğü, ORKÖY çalışmaları kapsamında orman köylerinde yaşayan vatandaşların, yerinde kalkınmasını sağlanmak, yaşam kalitelerini artırmak, odun tüketimini azaltmak amacıyla teknolojideki gelişmeleri ve çevresel fırsatları takip edip, yeni finansal çözümler geliştirerek ferdi ve kooperatif destekleri veriyor.

Son yıllarda ORKÖY göçün önlenmesi, orman köylüsünün hayat standardının yükseltilmesi yanında çevrenin korunmasına da katkı sağlamak maksadıyla enerji üretimi, enerji tasarrufu sağlayan projeler geliştirerek uygulamaya başladı.

Bu kapsamda köylülerin ihtiyaç duyduğu elektrik enerjilerini kendilerinin üretmesi için “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi” projesi destek kapsamına alındı.

Orman Köylüsünün ekonomik anlamda desteklenmesi, enerji tasarrufu sağlaması ve çevrenin korunması konusunda önemli adımlar atan Orman Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle hayata geçirilen “Orman Köylerinde Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi” projesi kapsamında Artvin Orman Bölge Müdürlüğün de 2020 yılında Yusufeli Çevreli köyünde 8 haneyi programa alınmıştı.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, orman köylerinde farkındalık oluşturmak ve kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere yüzde 100 hibeli 1,2 kw gücünde şebekeye bağlı çatı tipi güneş enerjisinden elektrik üretimi (ŞEBGES) projesi uygulandı.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Yusufeli İlçesi Çevreli köyünde 8 hanenin çatısına güneş enerji sistemlerinin kurulumunun gerçekleştirilmesinin ardından geçen son 16 aylık üretim ve tüketiminin incelemelerinde bulunan Orman Genel Müdürlüğü Orman ve Köy İlişkileri Daire Başkanlığı Şube Müdürü Yusuf Kurt, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürü Hasan Arslan Demirci ve proje uzmanlarının yapmış olduğu incelemeler sonucunda, sistemlerin sorunsuz çalıştığı, hane başına aylık ortalama 150 kW yılda ise 1800 kW elektrik üretimi yapıldığı tespit edildi. ŞEBGES uygulaması ile tüketiminin tamamını karşıladığı gibi bazı ailelerin azda olsa elektrik dağıtım şirketinden alacaklı duruma geçtiği belirlendi.

Orman köylüsünün kendi elektriğini üreterek giderlerinin düşürülmesi, aynı zamanda hem ülke ekonomisine hem de çevrenin korunmasına katkı sağlanması amaçlanan bu projede ilk önce demo ve tanıtma maksadıyla proje yatırımın tamamı hibe olarak uygulanmış, devamında proje 2.0 kWh kurulu kapasiteye çıkarılarak yatırım tutarının yaklaşık yarısı hibe şeklinde uygulanmaya başlandı. – ARTVİN OBM