Nazım Hikmet, ölümünün 61’inci yılında Kemalpaşa’da Anıldı

tarafından
21
Nazım Hikmet, ölümünün 61’inci yılında Kemalpaşa’da Anıldı
Bu haber 36 kez okundu.

Usta şair ve yazar Nazım Hikmet, ölümünün 61’inci yılında Kemalpaşa Belediyesi tarafından şiirler ve türkülerle anıldı.

Kemalpaşa Belediyesi, Nazım Hikmet’in ölümünün 61’inci yılında Borçka Belediye Kadın Korosu eşliğinde konser düzenleyerek anma programı gerçekleşirdi.

Nazım Hikmet’i anma programına Kemalpaşa Belediyesinden festival alanına yürüyerek başlayan Kemalpaşa halkı, ellerindeki karanfilleri Nazım Hikmet’in yazdığı şiirleri okuyarak denize bıraktı.

Anma programının devamında Kemalpaşa Belediye Başkanı Erhan Yılmaz, Hopa Belediye Başkanı Utku Cihanın, Nazım Hikmet’in Vasiyet Şiirindeki “Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni, ve de uyarına gelirse, tepemde bir de çınar olursa, taş maş da istemez hani” dizeleri ile birlikte bütün belediyelere 3 Haziran’da çınar ağacı dikme çağrısında bulunmasıyla birlikte festival alanına çınar ağacı dikti.

Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenen şarkılar söylendi

Kemalpaşa Belediyesi, Türk şiir ve edebiyatının usta isimlerinden Nâzım Hikmet’in ölümünün 61’inci yılını şiir ve konser şeklinde iki kısım halinde düzenlenen gecede andı.

Anma gecesinde Ozan Karataş, Barış Vayiç ve Funda Aydın Nazım Hikmet’in şiirlerini okumasın ardından Borçka Belediyesi Kadın Korosunun sahneye çıkarak Nazım Hikmetin yazdığı şiirlerden bestelenen şarkıları söylediler.

Düzenlenen gece hakkında açıklamalarda bulunan Kemalpaşa Belediye Başkanı Erhan Yılmaz, “Mavi Gözlü Dev lakabıyla tanınan Nazım Hikmet 61 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. 3 Haziran 1963 yılında memleket özlemiyle hayata gözlerini yuman şair, ardında unutulmayan ve pek çok kişinin ezbere bildiği şiirler bıraktı. Sevdanın, aşkın, kurtuluşun, savaşın şairi Nazım Hikmet şiirleriyle, sözleriyle ve aslında kaleme aldığı tüm eserleriyle edebiyat dünyasına yön vermeye devam ediyor. Hepimizin geçmiş tarihimizden büyüklerimizin anlattığı gibi Nazım Hikmet in hayatından 2 aylık zaman dilimi Hopa Cezaevinde geçmiş olup, bölgemizde yaşadığı dönemde önemli şiirlerinden biri olan Çocuk Muhittin şiirini kaleme almıştır. Onu, ölüm yıldönümünde en güzel şiirleriyle anıyoruz. Gün içerisinde etkinliğin önemli bir bölümünde Sizlerle birlikte Karadeniz’e karanfiller bırakarak, Festival alanımızda fidan dikimi gerçekleştirdik. Bizlere desteğini esirgemeyen Sevgili Borçka Belediyesi Kadın Korosuna ve Ercan Orhan başkanıma teşekkür ederim” dedi. – Fatma Küçük Atasert