MÜSİAD Artvin İl Başkanlığı Görkemli Bir Törenle Hizmete Girdi

tarafından
216
MÜSİAD Artvin İl Başkanlığı Görkemli Bir Törenle Hizmete Girdi
Bu haber 336 kez okundu.

MÜSİAD Artvin İl Başkanlığı görkemli bir törenle hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın katıldığı törenle hizmete açılan MÜSİAD İl Binası açılış töreninde Genel Başkan Kaan, ülkemiz iş insanlarına Artvin’e yatırım çağrısında bulunurken, MÜSİAD olarak Artvin’in yöresel ürünlerini ve turizm potansiyelini öne çıkararak gerçekleştirecekleri iki önemli yatırım ile katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Artvin Merkez Atapark Karşısında açılışı gerçekleştirilen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Artvin İl Başkanlığı binası açılış törenine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta, AK Parti Artvin İl Başkanı Fatih Tahtalı, İYİ Parti Artvin İl Başkanı Kemallettin Akgök, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt’un yanı sıra bir çok kamu kuruluşunun il müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve Artvin halkı katıldılar.

Törenin açılış konuşmasını MÜSİAD Artvin Başkanı Celal Öztürk yaparken, Öztürk, Artvin’in gerek enerji sektöründe, gerekse de tarım ve ormancılık alanında ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağladığına vurgu yaparak, bir turizm şehri olan Artvin’de MÜSİAD olarak önemli yatırımlar yapmak istediklerini vurguladı. Artvin Kafkasör’de turizm alanı ilan edilen alanların herhangi birinde MÜSİAD Artvin üyesi arkadaşları ile birlikte bir otel yatırımı gerçekleştirmeyi arzuladıklarını ve bu yatırımı gerçekleştirerek ilimize ciddi manada bir ekonomik girdi sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta ise konuşmasında ülkemizin güçlü sanayici ve iş insanlarından kurulu MÜSİAD İl Başkanlığı’nın ilimizde kurulmuş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek MÜSİAD Artvin Başkanlığı’nın Artvin’de çok güzel hizmetlere imza atacağına olan inancını belirtti. Av. Erkan Balta, ilin siyasi isimler olarak MÜSİAD’ın ilimizde yapacağı her türlü yatırım ve hizmette yanlarında olacaklarının altını çizerek Artvin’in potansiyeli olan bir şehir olduğunu ve MÜSİAD gibi kuruluşların yapacağı çalışmalar ile bu potansiyelin ortaya çıkarılarak yatırıma dönüştürülebileceğine vurgu yaptı.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise 2 hafta içinde yaklaşık 13 şehri ziyaret ettiklerini, genel kurullar, açılışlar, temel atma törenleri yaptıklarını belirterek, “Tüm dünya salgınla birlikte ekonomik ve sosyal anlamda sarsıldı. Türkiye olarak bizler de etkilendik. Ekonomik olarak ilk şoku atlattıktan sonra toparlanma sürecine girdik ve toparlanma süreci itibariyle de çalışmalarımızla hamdolsun ülkemizi dünyada temsil etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

MÜSİAD olarak büyük bir titizlikle teşkilat ağlarını, şube ve temsilciliklerini genişletmeye çalıştıklarını dile getiren Kaan, “Bölgelerimizde kurmuş olduğumuz güçlü ticaret ağı ve ticari ilişkilerle birlikte bu hedefe ulaşma noktasında bugün Artvin’de açılışını gerçekleştireceğiz. MÜSİAD olarak Türkiye genelinde 89 noktadayız, dünya genelinde ise 95 ülkede 225 noktada faaliyet gösteren ve yaklaşık 1 milyon 800 binin üzerinde istihdam sağlayan bir kuruluşuz. Bu bakımdan dünyada Türkiye’nin, hatta diğer ülkelerde de birçok sivil toplum kuruluşunun önünde en yaygın, etkin sivil toplum kuruluşuyuz. Artvin ilimizin de bu hinterlanda girmesiyle birlikte artık Avustralya, Sidney’den Amerika’ya kadar Güney Afrika’dan Hollanda’nın veya Danimarka’ya kadar birçok yerde ki MÜSİAD şubelerimizle entegrasyonu nasip oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kalkınması ve daha ileri seviyelere gitmesi için 43 farklı komiteleriyle proje bazlı çalıştıklarını aktaran Kaan, “Bununla birlikte Artvin’deki MÜSİAD üyelerimiz ile birlikte yeni yatırımlar planlamaktayız. Ben buradan tüm iş insanlarımıza Artvin’e yatırım yapmaları noktasında çağrıda bulunuyoruz. Elbette ki bizimde MÜSİAD olarak bazı projelerimiz bulunmaktadır. Türkiye’deki 81 ilimizi dünyadaki 81 marka olan ille eşleştirdik. Bunu niçin yapıyoruz? Bu bir şehir eşleşmesi, kardeş şehir mevzusu değil. Bu tamamen iktisadi olarak benzer özelliklere sahip şehirleri birbirleriyle eşleştirip, aynı zamanda yerel firmalarımızı güçlendirmek, üyelerin buna katkısını artırmak, aynı şekilde yerel yönetimlerle birlikte dünyada Artvin’i, Gümüşhane’yi, Trabzon’u, Rize’yi nasıl markalaşırtırırız bunun çalışmasını yaptık. Artvin ülkemize enerjiden maden sektörüne, tarımdan ulaşıma kadar bir çok önemli sektörde ülkemiz ekonomisini ciddi manada ekonomik katkılar sağlamaktadır. Hedeflediğimiz marka şehir pek çok açıdan benzerlikleri bulunan İsviçre’nin Sion şehri. Yaklaşık 13 milyar dolarlık bir gayri safi hasılaya sahip. Bizde burada Artvin’in yöresel ürünlerini ve yöresel turizm potansiyelini öne çıkaracak ve ciddi ekonomik katkılar sağlayacak yatırımlar düşünmekteyiz. Bunun için de bundan sonraki süreçte inşallah şubemizle birlikte bizler hem Artvin’e yatırım çekme konusunda her şehri kendi özgün değerleriyle, kalkındırma ve markalaştırma projemiz var. Onu da inşallah önümüzdeki süreçte yapacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla ise konuşmasında 1970’lı yıllardan beri tanıdığı Kaan ailesinin temsilcisi ve ülkemizin en önemli mesleki örgütlerinden biri olan MÜSİAD’ın Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ı ve MÜSİAD’ın genel merkez üyeleri ile çevre illerdeki başkan ve de yöneticilerini Artvin’de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Milletvekilliği döneminin özellikle son 3 yılında Artvin’de ekonomik kalkınmayı sağlama açısından önemli projelerin ortaya çıkarılması ve uygulanması noktasında gayret gösterdiğinin altını çizen Kışla, MÜSİAD Genel Başkanı Kaan’ın bu ile yatırım çağrısı ve MÜSİAD’ında birkaç yatırım ile ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacağına ilişkin sözlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bir siyasetçi ve eski milletvekili olarak en çok uğraş verdikleri konunun bu ilin insanlarına ve gençlerine istihdam sağlamak olduğunu hatırlatan Kışla, Artvin’in büyümesinin ve bu ilde istihdam sorunun ortadan kalkmasının yegane yolunun da yatırımdan geçtiğini belirterek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından Artvin Müftüsü Hasan Güneş tarafından hayır duası yapıldı ve protokol üyelerinin kestiği kurdele ile MÜSİAD İl Başkanlığı binası hizmete girdi. Protokol üyeleri ve konuk Genel Başkan Abdurrahman Kaan ile beraberindeki MÜSİAD Heyetine Artvin Kafkasör Arena Otel’de yemek ikramında bulunuldu. Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Kafkasör bölgesine hayran kaldığını belirterek mutlaka buraya turizm yatırımlarının yapılması gerektiğine vurgu yaptı. – Haber Kaynağı: Tolga Gül