Murgul Sel Felaketinde 1 Kişi Kayıp

tarafından
144
Murgul Sel Felaketinde 1 Kişi Kayıp
Bu haber 498 kez okundu.

            Murgul ilçesinde yaşanan sel felaketinde 1 kişi kayıp olduğu öğrenildi.

            Murgul ilçesinde Kurban Bayramı’nın üçüncü günü bir birine komşu iki vadide yaşanan sel felaketi dehşetini yaşadı. Bayramın 3.günü Arhavi ilçesinde yaşanan sel felaketi haberi ajanslara düşerken, bir haberde Murgul ilçesinden geldi.

Sel felaketinde çalışmalarda bulunan Serdar Yiğit (44), çalışmalar esnasında suya düşerek kayboldu. Kaybolan vatandaşın arama çalışmaları sürerken, ilçede yağışın bir müddet devam edebileceği belirtilirken, vatandaşlar uyarılıyorlar.

Arhavi Kapisre Vadisi ile komşu vadi olan Murgul Kabaca vadisine de metrekareye 104 kilogram yağış düşünce yağış sele sebep oldu. İlçede kısa bir süre önce tamamlanan ve DSİ tarafından yapılan Taşkın Koruma çalışması ilçeyi adeta çok büyük bir felaketten korudu. Uzmanlar taşkın korumanın yapılmamış olması durumunda böylesine büyük bir felakette bugün Murgul ilçe merkezinin yok olmuş olabileceğini ifade ettiler. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla ve AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta ilçeye gelerek yetkililerden bilgi aldılar. Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, Bakan Soylu’ya sel felaketine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Sabah saatlerinde etkisini arttıran yağışın miktarı son elli yılın en büyük yağış miktarı olarak kayda geçerken, yağışın Arhavi Kapisre Vadisi’ne komşu olan Kabaca Deresi’ne düşmesi Kabaca Deresi’nin taşmasına neden oldu. Sel felaketinin haberinin alınması ile birlikte devletin bir çok kurumu, Murgul İlçe Özel İdaresi, Murgul Belediyesi, Etibakır Maden İşletmeleri ve resmi ve özel bir çok kurulu iş makineleri ve kamyonları ile bölgede sel felaketinin zararlarını azaltmak için var gücüyle çalıştılar. Sel felaketinin hasarını azaltmak için çalışmalarda bulunan Serdar Yiğit adlı bir kişi sel sularına kapıldı.

Bakan Soylu açıkladı: Murgul’da Bir Vatandaşımız Kayıp

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Artvin Murgul’daki sel felaketinde bir kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Arama çalışmaları devam ediyor. Meteoroloji’nin felaketten bir gün önce yaptığı uyarının ardından Doğu Karadeniz’de etkili olan şiddetli yağış sel ve su baskınlarına neden oldu. Murgul ilçesinde bir kişi sel sularına kapıldı ve arama çalışmaları gerçekleştiriliyor. Şiddetli yağıştan en çok Rize ve Artvin etkilendi. İki ilde derelerin taşması sonucu çok sayıda araç suya sürüklendi, ev ve iş yerlerini de su bastı. Felaketin ardından bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da selin en çok etkilediği Artvin’in Arhavi ve Murgul ilçelerinde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi aldıktan sonra açıklama yapan Bakan Soylu, “1 vatandaşımızın Murgul’da öğleden sonra kayıp olduğu bilgisi var. Buna ait çalışma da gerçekleştiriliyor. Telefon sinyalini baz yeri veriyor ama vatandaşımıza ulaşmada güçlük yaşıyoruz” açıklamasında bulundu. Kayıp vatandaşı arama çalışmaları devam ederken, vatandaşın canlı olarak bulunması için büyük gayret gösteriliyor.

Murgul Belediye Başkanı Çavuş: Hasarımız Arhavi Kadar Değil Ancak Bu Taşkın Koruma Yapılmamış Olsaydı Hasarı Tahmin Bile Edemezdik

Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, Murgul’da yaşanan sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulunurken, ilçede çalışmalar esnasında Serdar Yiğit adlı vatandaşın kamyon ile çalışırken henüz bilinmeyen nedenden suya düştüğünü ve arama çalışmalarının gerçekleştirildiğini ifade etti. Başkan Çavuş, son elli yılın belki de en büyük yağışı ilçeye düştüğünü belirtirken, “ Net olmamakla birlikte belki de son elli yılın en fazla yağışı ilçeye düştü. Bilindiği üzere Arhavi Kapisre ve Murgul Kabaca vadileri birbirlerine komşu vadilerdir. Yağış bu bölgede etkili oldu. Metrekareye düşen yağış miktarı 104 kilogram olarak ifade edildi. Bu yağış miktarı çok daha büyük bir felakete sebep olabilirdi. Geçmişte bu miktardan daha düşük miktardaki yağışlarda ilçemiz büyük felaketler yaşamıştı. DSİ tarafından kısa bir süre önce tamamlanan taşkın koruma çalışmasının ne denli isabetli bir çalışma olduğunu bugünkü felakette gördük. İnanılmaz bir yağış ve bu yağış taşkın koruma olmasaydı sanıyorum ki ilçe merkezinin önemli bir bölümünü yok ederdi. Şükürler olsun ki böylesi bir seli daha az hasarla atlattık. Kabaca deresinin taşması sonucunda bazı köylerimizde ve dere kenarındaki bazı noktalarda hasarlarımız var. Devletimiz tüm gücüyle, özel sektöründe desteklerini alarak seli kontrol altına almaya çalışıyoruz. İnşallah en az hasarla da atlatacağız. Vatandaşlarımızı dikkatli olma noktasında uyarıyoruz. Yağışın devam etme ihtimali var. Kaybolan vatandaşımızı da arıyoruz, inşallah sağ olarak buluruz. Üzüntümüz bu yönde büyük. Arhavi kadar belki hasarımız yok ancak bir vatandaşımızın kaybolmuş olması hepimizi derinden üzmüştür. Sel felaketini atlatmamızda bizlere destek olan tüm herkese ve buraya kadar gelen İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız İsrafil Kışla, Valimiz Yılmaz Doruk, Milletvekilimiz Erkan Balta’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Murgul ilçesinde sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. – HABER: BÜLENT ATASERT