Meskenlerde, sanayi ve ticarethanelerde elektrik tüketimi arttı

tarafından
237
Meskenlerde, sanayi ve ticarethanelerde elektrik tüketimi arttı
Bu haber 465 kez okundu.

Aksa Elektrik, Çoruh-Fırat bölgelerindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı:

Meskenlerde, sanayi ve ticarethanelerde elektrik tüketimi arttı

Aksa Elektrik, 2022 yılı temmuz, ağustos ve eylül dönemlerine ait elektrik tüketim oranlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Fırat ve Çoruh bölgelerinin elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdi.

Yılın üçüncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla meskenlerde toplam elektrik tüketimi hem Çoruh hem de Fırat bölgesinde arttı. Sanayi ve ticarethane grubundaki abonelerin de toplam elektrik tüketiminin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla her iki bölgede de arttığı kaydedildi.

Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 ilde elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2022 yılının temmuz, ağustos ve eylül aylarına ait tüketim oranlarını açıkladı.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu Çoruh bölgesinde, toplam elektrik tüketiminde (mesken, sanayi ve ticarethane) bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 7,24 oranında artış görüldü. Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl illerinin yer aldığı Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketiminin ise yüzde 5,61 oranında arttı.

Fırat ve Çoruh bölgelerinde Artvin dışında bütün illerde elektrik tüketimi arttı

Aksa Elektrik’e bağlı Çoruh-Fırat bölgesinde toplam elektrik tüketimine bakıldığında Artvin’de 2021 yılına göre yüzde 1,61 tüketimde düşüş görülürken, diğer illerde elektrik tüketiminin arttığı gözlemlendi. İki bölgedeki illerde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları dahil edilerek bakıldığında, yılın üçüncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam elektrik tüketiminde en yüksek düşüş Fırat bölgesine bağlı Elazığ’da yüzde 4,60 olarak görülürken, en yüksek artış Çoruh bölgesine bağlı Gümüşhane’de ticari ve sanayi kullanımın artışına da bağlı olarak yaklaşık yüzde 55 oranında görüldü.

Fırat bölgesinde yer alan diğer illerin toplam elektrik tüketimine bakıldığında, yüzde 17, oranında Bingöl’de, Malatya’da yüzde 13, Tunceli’de yüzde 5,30 oranında artış görüldü.

Çoruh bölgesinde ise Trabzon’da yüzde 7, Giresun’da yüzde 4,20 ve Rize’de yüzde 3,25 artış gerçekleşti.

Fırat ve Çoruh bölgelerinde mesken bazında en yüksek elektrik tüketimi Malatya’da

Bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Çoruh bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 0,38 oranında artarken Fırat bölgesinde ise bu oranın yaklaşık yüzde 5,35 olduğu gözlendi.

Mesken abone gruplarına il bazında bakıldığında da yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre; Giresun, Artvin ve Gümüşhane’de düşüş gözlemlenirken Rize ve Trabzon’da artış kaydedildi. Çoruh bölgesinde; Artvin’de yüzde 3,37, Giresun 1,65, Gümüşhane’de yüzde 2,28 düşüş kaydedildi. Tüketimin artış gösterdiği Çoruh bölgesi illerinden Rize’de yüzde 1,28 Trabzon’da ise yüzde 2,20 oranlarında artış görüldü. Fırat bölgesinde Malatya’da yüzde 8, Elazığ’da ise 7 artış olurken, Bingöl’de 2,96 ve Tunceli’de yüzde 6 oranında azalmalar görüldü.

Sanayi ve ticarethane grubunun toplam elektrik tüketimi arttı

2022 yılının temmuz, ağustos ve eylül döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, sanayi ve ticarethane grubundaki abonelerin toplam elektrik tüketiminin hem Çoruh hem de Fırat bölgesinde arttığı görüldü.

Çoruh bölgesinin bu abone grubunda yaklaşık yüzde 38,73 oranında artış yaşanırken Fırat bölgesinde ise bu oran yaklaşık yüzde 63 olarak seyretti.

Fırat bölgesinde abone sayısı düşüş gösterirken Çoruh bölgesinde ise artış gözlemlendi

2022 yılının üçüncü çeyreğinde toplam abone sayısı Fırat bölgesinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 2,95 azalırken, Çoruh bölgesinde ise yaklaşık yüzde 3,30 oranında arttı.