MELİH BARAN’ıma

tarafından
142
MELİH BARAN’ıma
Bu haber 628 kez okundu.

Sen bizim en kıymetlilerimizden, sizler bizim gelecek umutlarımızsınız. Ve bizler onları yetiştirirken her şeyin en güzelini yaşamasını ister ve sağlamaya çalışırız. Zaman zaman anne babalığımız tutar, onlara nasihatler sıralarız, ama onun babası olarak kaç yaşında olursa olsun her zaman severiz.

MELİH BARAN’ım Oğlum,

21 Haziran 2021 günü 16 yaşını bitirdin, 17 yaşından gün almaya başladın. Tam 17 sene önce Pazartesi günü saat 09.30 civarı gibi seni hastanede ilk defa gördüğümde gözlerini açmış ve ta gözlerimin içine öyle bir bakış bakmıştın ki o bakışının, yüreğimin en derin yerinde yaktığı sevgi ateşi hala kor gibi yanmakta. Bizler yaşayana dek parıldayacak, buna adın kadar emin olabilirsin.Doğduğun gün sen, hastanenin servis katındaki odana annenden önce gelmiştin ve ben şaşkınlıkla, anne annene çok benzeyen o küçücük dudaklarını seyrediyor, tarifsiz duyguların içinden atlılar gibi dört nala geçiyordun. Kısa bir süre sonra anneni getirdiler. Nur yüzünde, rabbimin bana, böyle bir dünya mirasını vermenin sebep olduğu, bir gurur ve seni dünyaya getirirken çektiği sıkıntıların o bitkin ve tatlı yorgunluğu vardı annende . O, ne büyük bir mutluluk, o ne büyük bir huzurdu yaşadığı, yaşadığımız. Sadece bu duyguyu yaşayabilmek için bile anne olmaya değer diye düşündüm bir anda, yanaklarımdan süzülen sevinç göz yaşlarımı saklamaya çalışırken. Günler, aylar, yıllar geçti oğlum. İşte bugün 17. doğum günün. Seni canımızdan çok sevdik, seveceğiz; sana gözümüz gibi baktık, bakacağız. Sen hastalandığında, ufacık bir öksürdüğünde, biraz burnun aktığında, durup dururken hapşırdığında o iyileşsin, yerine biz daha fazla hasta olalım diye en fazla düşünen annen le ile birlikte dualar ettik, edeceğiz; arkanda dağ gibi durduk, duracağız oğlum.Sen, bize şu dünyada Allah’ın bahşettiği en değerli ve en önemli varlıksın, bunu hiç unutma olur mu? Seni bizden daha fazla karşılıksız sevebilecek, sana bizden daha fazla, senden bir şeyler istemeden, bir şeyler verebilecek kimse, maalesef karşına çıkmayacak hayatta. Mutlaka sevenlerin, sevdiklerin olacak çevrende, dilerim ki onların sayısı gökteki yıldızlar kadar olsun. Ama göreceksin ve anlayacaksın ki sadece bizler seni mutlak anlamda karşılıksız sevebiliyor olacağız.

Oğluşum, (Banan abey)

Benim babam, ben senin kadarken, benim gözümde dev gibi bir adamdı, dağ gibiydi, hala da öyle. Biliyorum senin gözünde ben de şu an öyleyim. Sen de benim yaşıma geldiğinde, tıpkı benim babam gibi, ben de senin gözünde dev bir adam olarak kalabileyim. Bunun için, bu hayatta ne gerekiyorsa yapmaya öyle hazırım ki bunu ancak senin de bir oğlun olduğunda anlayabileceksin. Çünkü ben bunu sen dünyaya geldiğinde anlayabildim.

Yavrum, (Sağ kolum)Bizsiz yada bizlerle birlikte helal kazanmış ekmeğini kazanmanı, ayaklarının üzerinde durmanı ve sana bugüne dek çeşitli meslek dallarındaki ol diye nasihatler vermişimdir ara sıra bu yaşına kadar ve inan bundan sona demeyeceğim de çünkü sen olgunlaşmış bir delikanlı reşitliğine ulaştın. Ama ilk günden beri kulağına fısıldadığım ulvi isteklerim var senden. En yüce anlamıyla her ne olursan ol öncelikle “insan” ol. Sana en büyük nasihatım ve mirasım bu olsun be Oğlum. Boğazından bir tek haram lokma kul hakkı geçerse, sebebi her ne olursa olsun insanlara, şaka mahiyetinde hariç yalakalık, yapmak, boyun bükmek semtine uğrarsa, yalandan ve hileden bir an olsun medet umarsan, saygıya değer büyüklerinden saygıyı, küçüklerinden sevgiyi bir nebze olsun yüreğinden eksiltirsen, ileri de evleneceğin zaman karını ve karının anne ve babasını, kendi annen ve baban kadar saymazsan, evine götüreceğin ekmeğin adresini şaşırırsan bil ki her nerede ve şartta olursam olayım, içim sızım sızım sızlayacak ve yüreğim kan ağlayacaktır.

Oğlum, (Kardeşinin abisi)Şu dünyada maddi ve manevi olarak neyimiz varsa hepsi zamanı gelince sizlerin olacak. (Buna Yosebette dahil) Ananın ak sütü gibi helal olsun. Ancak benim sana bırakacağım mirasım inan bunlar değil. Sen babana ve babanın da babasına yakışır bir insan olursan eğer, gözlerindeki, insan olmanın asaleti tüm renkleriyle ışıldarsa şayet ve elinden, belinden ve dilinden tüm bir cihan eminse, işte o zaman ben rahat edeceğim. Seni çok seviyoruz. Doğum günün kutlu olsun. Büyü, büyü ki sevgimiz büyüsün, yaşa, yaşa ki hayat insanca yaşansın. Rabbimin bizlere sana “Oğlum” diyebilme gibi, bizlere bahşettiği dünyanın bu en büyük lütfunu, dilerim ki benden hiçbir zaman almaz.Yüzün bebekliğindeki bu fotoğraflardaki gibi hep gülsün.Hedeflerini gerçekleştirmen dileğimizle.

Seni çok seven Annen, Baban ve Kardeşin