Küresel Gazeteciler Konseyi Üyeleri  Gördüklerini Kendi İllerinde Anlatacaklar

tarafından
261
Küresel Gazeteciler Konseyi Üyeleri  Gördüklerini Kendi İllerinde Anlatacaklar
Bu haber 455 kez okundu.

Küresel Gazeteciler Konseyi Üyeleri Artvin’i ziyaret etti. Kentin doğasını çok seven basın emekçileri Artvin’e dair görüşlerini gazetemiz ile paylaştılar.

Artvin’de Basın buluşması gerçekleştiren Gazeteciler Konseyi burada bir dizi geziler de düzenledi. Yurtiçi ve Yurtdışı basınından 72 gazetecinin bulunduğu ekip Artvin’e aşık olduklarını ve kesinlikle herkesin gelip görmesi gerektiğini de söylediler. 

İşte ülkenin dört bir yanından gelen gazetecilerin Artvin hakkındaki yorumları:

“Artvin’le ilgili hatıraları eşimize dostumuza anlatacağız.”

Neşat Gündoğdu:

“Milat gazetesinin Ankara Temsilcisi Küresel Gazeteciler Konseyi Yaygın Medya Meclis Üyesiyim. Ankara’dan 7 kişi ile birlikte Artvin ve Batum’da düzenlenen bu etkinliğe katıldık ve 2 Yorucu günün ardından bugün Batum’a geçeceğiz Artvin’de doğa harikası birçok yeri gezdik ve gerçekten Tabiri caizse nutkum tutuldu. Bu Doğa harikalarının içerisinde birçok nimetin barındırdığını ekonominin ve kültürün bağırdığını gördük bunlara şahit olduk. Belki çok daha fazlası var ama biz iki günde küfemize de bayağı bilgi doldurarak ekmeğimizi kazandığımız yerlere döneceğiz ve Artvin’le ilgili hatıraları eşimize dostumuza anlatacağız. Küresel Gazeteciler Konseyinin bize vermiş olduğu bu imkanı ve Küresel Gazeteciler Konseyi gazetecilik noktasında nasıl faydalı bir işbirliğini ortaya koyduğunu yine eşimize dostumuza ve meslektaşlarımıza aktaracağız. Bu bağlamda Sizler de mikrofon tutarak bizlere daha geniş coğrafyalara ulaşma imkanı ve Artvinlilere dokunma imkanı veriyorsunuz.”

“Artvin’i çok beğendim çok misafirperver insanı var”

Nihat Aydın:

“Ortadoğu Gazeteciliği Genel Başkanıyım. Türkiye’de 33 şubesi olan bir cemiyetin başkanıyım aynı zamanda Ağrı küresel Gazeteciler Konseyi İl Temsilcisiyim. Gerçekten Yeşil Artvin dedikleri doğruymuş ilk defa Artvin’e geliyorum. Artvin’i çok beğendim misafirperver insanı var. Bu 4 günlük gezi süreci içerisinde gerçekten insanlara bakış açılarına misafirperverliğiyle bizi memnun etti. Ama yabancı değiliz Biz Birbirimize yakınız. Siz bizim deniz görmüşü halimizsiniz, biz akrabayız. Biz Artvin’e  geldik gördük ilginiz alakanız hoşumuza gitti. 4 gün misafir ettiniz bu misafirperverlikten de dolayı özellikle Artvin valisine, Artvin ticaret odasına hele hele Hopa Ticaret Sanayi Odası’nın başkanına teşekkür ediyoruz. Hopa ticaret odası başkanını takdir ediyorum. Bütün doğu ve Karadeniz Bölgesi’ndeki bütün Ticaret oda başkanları Hopa Oda Başkanını örnek alsınlar çalışkan özverili ve insancıl bir duruşu var bu da büyük bir başarı. Ama şunu da söylemeden geçmek istemiyorum Türkiye’nin ikinci büyük Sınır Kapısı Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı Ama ne hikmetse biz size bağlıyız. Biz gümrük işlemlerini buradan yapıyoruz Birincisi Edirne Kapısı 2. Gürbulak ama Gürbulak Hopa’ya bağlı. O yüzden Artvin’e ve Hopa’ya uzak değiliz biz et ve tırnak gibiyiz Karadeniz insanı kültür yapısı açısından bizimle aynı. Artvin’in Erzurum’a yakın olması ve bizim de Erzurum’a Yakın olmamız ayrı bir Anlam katıyor. Meslektaş olarak sizleri başarılı gördüğümüz zaman biz de gurur duyuyoruz. İyi ki sizler gibi meslektaşlarımız var.”

Emrah Cömert:

“Artvin’i herkesin görmesi lazım özellikle barajları, tünelleri, dağları, yeşilliği ile çok farklı bir yer. Gittiğimde aslında herkesin görmesini tavsiye edeceğim. Çok ilgi çekici bir yer. Özellikle dağları ve ormanı mükemmel gölleri de çok güzel. Özellikle iki göle gittik oralarda çok güzeldi.  Antalya gibi plajları var. Buranın denizleri de çok güzel, gerçekten ilgi çekici bir yer. Bir daha gelmeyi düşünürüm, Birçok insana tavsiye edeceğim. Bu haftaki yazımızı Artvin’le ilgili yazacağız ilgi ve alakadan da memnunuz bütün Artvinli arkadaşlara teşekkür ediyoruz.”

Suhabi Okumuş

“Erzincan’dan katılıyorum, Erzincan küresel gazeteciler Konseyinin temsilcisiyim. Erzincan’da yerel bir televizyonumuz var Can TV hem karasal yayın yapıyoruz hem internet üzerinden yayın yapıyoruz. Buradaki güzel ortamları gördükçe mutlu oluyoruz. Buradaki güzel ortamları gördükçe mutlu olduk, Artvin arazi şartları zor olan bir şehrimiz ama insanları sıcak, ulaşımı güzel doğa harikası yerleri var çevre illerle diyaloğu ne kadar gelişirse faydalı olur diye düşünüyoruz.”

Coşkun Aydın

“İstanbul’dan bu muhteşem geceye katıldım GazeteEkonomi adına. Artvin’e daha önce hiç gelmemiştim ve çok merak ettiğim bir yerdi. Artvin’i görmüş olmak bana inanılmaz bir mutluluk verdi. Artvin’e ilgim halk oyunları dolayısıyla folklörcülük yaptığım dönemde fazlasıyla vardı. Ama bundan böyle kültürü ekonomisi ve gelişme yönündeki adımlarıyla da takip edeceğim biril oldu. Bu anlamda kendimi çok mutlu hissediyorum. Burada aldığım bilgileri de belgeleri kamuoyu ile paylaşacağız. En azından yapabileceğim kadarıyla aydınlatmış olmaya çalışacağım.”

“Artvin dağların boynunda çiçek”

Hatay Azizov

“Azerbaycan Devlet Haber Ajansı’nın Gürcistan temsilcisiyim. Bu etkinliğe katılmaktan ayrıca mutluyum teşkilatlara küresel gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Bey’e Artvin üyemiz Aydın Tatar’a ve diğer teşkilatçılara ayrıca teşekkür ederim. Artvin’in adını duyup görmemek zordu ama geldik gördük. Artvin dağların boynunda çiçek. Bugün gördüklerimiz güzel şeyler biz dünyaya mesaj verdik ki Türk medyası neler yapabilir. Dağların ve kayaların dibinde bir şehir yaratmak güzel bir şehir yaratmak turistik bölge yaratmak bu kolay bir iş değil bunun için de ayrıca teşekkür ederim. Umarım bundan sonra da Artvin ile bağlılığımız devam edecek küresel gazeteciler Konseyi ne de bundan sonra daha da çok böyle etkinlikler gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Bütün arkadaşlarımıza bu işte başarılar diliyorum bugünden sonra bir birliğimiz daha fazla olur umarım dışarıda tanıtma imkanımız olur iki devlet tek millet Yaşasın Azerbaycan Türkiye Birliği.”

Cabbar Şıktaş

“Iğdır’dan geldim. Küresel Gazeteciler Konseyinin Iğdır il temsilcisiyim. Yeşil Iğdır isimli bir gazetem var Iğdır’da 67 yıldır aralıksız yayın yapıyorum. Artvin’e ikinci gelişim. Daha önce de gazeteciler Cemiyeti’nin bir toplantı vardı Artvin’de gerçekleşen bu toplantıya katıldım yaklaşık 10 yıl oldu. 10 yıl sonra Artvin’e bir daha gelmiş oldum bu 10 yıl içerisinde Artvin’deki değişiklikler gözde görülür düzeyli devletin gücünü hissettik devlet ciddi anlamda Artvin’e yatırımlar yaptı. Hopa Artvin Türkiye genelinde 70 ilden gelen gazeteciye ve ülke dışından gelen gazetecilere çok yüksek seviyede ağırladı. İyi organize oldular gerek Artvin Valisine gerek Ticaret Odası başkanlığına Artvin Üniversitesi çok güzel organize oldular ve buradaki gazetecileri çok doğru bir şekilde ağlamış oldular ve Artvin’in çok ciddi anlamda bir reklamını yapmış oldular.Bugün Artvin Valiliği Artvin’in reklamını milyonlarca para harcasaydı yapamazdı küçük dokunuşlarla çok güzel bir reklam yapmış oldu ve Artvin de bunu hak ediyor. Hopa özelinde Hopa sahil Ticaret Sanayi Odası başkanımızın da belirttiği gibi ticari anlamda önemli bir Merkez Türk dünyasına açılan bir kap. Aynı zamanda Iğdır’da da bizim kapımız Var Nahçıvan’a bizim de kapımız açılıyor aynı duyguları Hopa’da Biz de paylaşıyoruz. Güzel bir atmosfer doğası harika gezilip görülmesi gereken bir doğaya sahip insanları cama yakın cana yakın burada bulunmak bizleri mutlu etti.”

Süreyya Güngör

Artvin’i çok merak ediyordum. Zümrüt Artvin yeşil Artvin diye hep duyuyordum ama görmek şimdi nasip oldu. Ben burayı çok beğendim. Vali beyin ifade ettiği gibi barajlarıyla sularıyla yeşiliyle adeta doğa harikası. Önemli olan buranın tanıtımını yüksek perdeden yapabilmek. Yani büyükşehirlere ulaşabilmek oralarda bu kenti anlatabilmek buradaki oksijen deposundan bahsedebilmek. İnanıyorum ki o zaman talep daha çok artacak. Rize Artvin havaalanının açılması bu işi daha da kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.  İnanıyorum ki Artvin’in geleceği geçmişinden daha güzel olacak. – B.A.