KOSOVA ORMANCILARI ARTVİN O.B.M. ZİYARET ETTİLER

tarafından
680
KOSOVA ORMANCILARI ARTVİN O.B.M. ZİYARET ETTİLER
Bu haber 1.337 kez okundu.

Kosova Cumhuriyeti Ormancıları Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün Tecrübelerinden Faydalanmak için Artvin’e geldi.

Kosova Cumhuriyetinden Orman Mühendisleri Artvin Orman Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek Orman Fidanlıklarında ve Orman Zararlıları ile Mücadele konusunda yapılan çalışmaları yerinde incelemek ve çalışmalar hakkında bilgi almak için Bölge Müdürlüğünü ziyaret ettiler.

Kosova Cumhuriyetinden ülkemize gelen Orman Mühendisleri Evelina Ajazaj ve Medine Saiti ile Ormancılık Karantina Şube Müdürlüğü Mühendisi Hilal Örücü Artvin Orman Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek Bölge Müdürlüğü Biyolojik Mücadele Laboratuvarını, Ardanuç Orman Fidanlığını ve Orman Zararlılarına karşı yapılan çalışma sahalarında incelemelerde bulunarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya ve emekli Biyolog Yaşar Aksu’nun katıldığı incelemelerde, Bölge Müdürlüğü Biyolojik laboratuvarında Dendroctonusmicans adlı kabuk böceğine karşı laboratuvar ortamında üretilen Rhizopagusgrandispredatörü,  kestanelere zarar veren Gal Arısı (Dryocosmuskuriphilus) na karşı üretilen Torymussinensis parazitinin üretimi, kestane dal kanserine karşı Hypovirülent virüsü üretimi, Halyomorphahalys (kahverengi kokarca) ile Ricaniasimulans (Amerikan beyaz kelebeği) için fungal mücadele ve diğer mücadele çalışmalarımız hakkında bilgi verdi.

Ayrıca fidanlıklarda yapılan çalışmaları ve Ladin ormanlarına zarar veren Ipstypographus (Sekiz Dişli Kabuk Böceği)’a karşı yürütlenbiyoteknik, mekanik ve biyolojik mücadele çalışmaları inceleyen Kosova Cumhuriyeti Orman mühendisleri ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek Orman Genel Müdürlüğüne ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğüne teşekkür ederek ayrıldılar. – ARTVİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ