‘Kaledibi İskele’ halka hizmet vermeye başladı

tarafından
560
‘Kaledibi İskele’ halka hizmet vermeye başladı
Bu haber 1.075 kez okundu.

‘Kaledibi İskele’ halka hizmet vermeye başladı.

“Hayat Veren Baraj, Hayat Dolu Şehir” ülküsü ile Valiliğimiz koordinasyonunda uygulamaya konulan ‘Çoruh İskeleleri Projesi’ kapsamında inşa edilen ‘Kaledibi İskele’nin ilk ziyaretçileri Vali Yılmaz Doruk, İl Protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar oldu.

Proje kapsamında inşa edilen İskeleler (Kaledibi-İbrikli), Borçka Baraj Gölü’nün rekreasyonel kullanım potansiyelini değerlendirerek turizme kazandırılmasının ve bölgenin yerli-yabancı turistlerin beğenisine sunulacağı bir cazibe noktası haline getirilmesinin önünü açtı.

Artvin Merkez Çayağzı Mahallesi mevkisinde hizmet vermeye başlayan ‘Kaledibi İskele’ tesislerinde “Artvin Markalaşma Projesi” kapsamında üretilen kente özgü sembol ve tasarımlardan oluşan eşyaların satışa sunulduğu mekanlar ile Artvin’den anı biriktirmek isteyenlere rengarenk koleksiyonlar eşlik ediyor.

Tesisi ziyaret edenler aynı zamanda usta aşçılar tarafından oluşturulan yöresel lezzet durağında yüzyıllardır rengarenk tat ve kokuyu mutfakta bir iksir gibi bir araya getiren Artvin Gastronomisini de keşfetme imkanı buluyor.

Tesisin tanıtımında açıklamalar yapan Vali Yılmaz Doruk, Kaledibi mevkiisinin ulaşım noktasında Artvin tarihinde önemli bir yeri olduğunu kaydederek şunları söyledi; “Tarihte Kaledibi’nden kayıklarla Batum’a yük ve yolcu taşımacılığı yapılıyordu. Burası o günkü haliyle terminal diyebileceğimiz bir nokta. Burada yarın çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacağız. TEKNOFEST kapsamında burada drone yarışmaları yapılacak. Dünya çapında bilinen TEKNOFEST’in bir etabını da burada yapacağız. Kaledibi kentin en çok ilgi gören turistlik noktalarından birisi. Yanı başımızda Artvin Kalemiz var. Çoruh Nehri, Borçka Baraj Gölüyle birlikte güzel bir görüntüye sahip. Güzel bir destinasyon. Bu noktaları vatandaşlarımızın yararlanabileceği şekle getirmek için tesisler kurduk. Tarihte kayıkların kullandığı noktaya bir iskele kurduk. Tekne gezintileri yapıyoruz. Bugün itibarıyla Kaledibi İskelemizde tekne turlarımız başlamış durumda. Bu tesiste ziyaretçilere hizmet verilecek hem de yöresel yemeklerimiz ziyaretçilere sunulacak. Kentimize hayırlı olsun. Çok güzel bir tesis oldu. Herkesi burayı görmeye bekliyoruz.” – AVBM