İSMET ACAR’DAN DESTEK SÖZÜ

tarafından
826
İSMET ACAR’DAN DESTEK SÖZÜ
Bu haber 1.582 kez okundu.

Ankara Artvin Eğitim ve Kalkınma Vakfı Temsilcisi yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yavuz Akaltun, Artvin’de bir Demans Alzheimer yaşlı bakım merkezinin yapılması için 4-5 yıl önce çalışma başlattıklarını belirterek iş insanı İsmet Acar’dan Destek sözü aldı.

İstanbul’da Artvinliler Hizmet Vakfı’nın 15 Mayıs’ta gerçekleşen Hizmet Binasının açılışında konuşmacılardan birisi de Ankara Artvin Eğitim ve Kalkınma Vakfı Temsilcisi yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yavuz Akaltun’du. Akaltun, vakıf, dernek gibi STK’ların gönüllü kuruluşlar olduğunu, amaçlarının ve görevlerinin tüzükte yer aldığını söyledi, Akaltun, Artvin Hizmet Vakfı’nın  Çok önemli bir çalışma yaparak Artvin için güzel bir eser kazandırdıkları için emeği geçenlere teşekkür etti. Akaltun, Artvin’de bir Demans Alzheimer yaşlı bakım merkezinin yapılması için 4-5 yıl önce çalışma başlattıklarını belirterek konuyla ilgili kısaca bilgi verdi. Akaltun, “Bugün burada çok güzel bir binanın açılışında olmaktan hepimiz gurur duyduk. Ankara Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı Temsilcisi olarak burada bulunuyorum. Ben dernek ve STK’ların tabeladan ibaret olmaması gerektiğini her zaman söyledim. Eğer aktif çalışma olacaksa orada yer alacağımı söyledim. Artvinliler Hizmet Vakfı buna örnek bir Vakıf. Bizler Ankara Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı’nın da içinde olduğu bir çalışmanın içindeyiz. Artvin Engelliler Derneği, Artvin Kalkınma Vakfı Alzheimer demans yaşlı bakım merkezi için 4-5 yıl önce başlattığımız çalışma Artvin Valiliği boyutuna taşındı. Fizibilite ve rapor çalışmaları yapıldı. Demans ve Alzheimer çalışmaları kapsamında Türkiye’de ve dünyada önemli bir merkez olan Mersin  Yaşlı Bakım Merkezini ziyaret ettik. Hemşehrimiz Profesör Doktor Aynur Özge ile konuyu etraflıca konuştuk. Bunun dışında Ankara’da Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfında  demans ve Alzheimer alanında Almanya’da dünyaca önemli bir araştırma yapan  genç bilim insanı hemşehrimiz Çağhan  Kızıl’ı ağırladık. Prof. Dr. Aynur Özge konuyla ilgili Artvin’de konferans verdi. Halkı bilgilendirdi. Kısaca biz önemli aşamaları geçtik. Burada farkındalığı artırdığımız taktirde hızlı adımlar atabileceğimizi düşünüyorum. Artvin Türkiye’de yaşlı nüfus bakımından 2. sırada bulunuyor. Mersin’deki merkez benzeri bir projeyi Artvin’e kazandırmak için birlikte çalışma yaparsak daha iyi sonuç alabiliriz. Bu kapsamda İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı, Bursa Artvin Vakfı, Ankara Kalkınma ve Eğitim Vakfı, Artvin Engelliler Derneği ve Artvin STK’ları ile birlikte bu konuda çalışma yaparsak proje hızlanacaktır.  Biz yer konusunda araştırma yaptık. Henüz bir yer bulunabilmiş değil. Burada o dönemin valisi Ömer Doğanay’a teşekkür ediyorum” dedi.

Akaltun’un konuşması sonrası iş insanı İsmet Acar, konunun önemli olduğunu bu konuda kendisine düşen desteği vereceğini söyledi. Konuşma sonrası Acar ile görüşen Akaltun, projeyi anlattı ve ilgisinden dolayı işinsanı İsmet Acar’a teşekkür etti.