İLÇEMİZ ÖĞRETMENLERİNDEN MATEMETİK DÜNYAM E TWİNNİNG PROJESİ

tarafından
283
İLÇEMİZ ÖĞRETMENLERİNDEN MATEMETİK DÜNYAM E TWİNNİNG PROJESİ
Bu haber 805 kez okundu.

İlçemiz Atatürk İlkokulu sınıf öğretmeni Akın Erhan Balci, Cumhuriyet İlkokulu sınıf öğretmenleri Gülümser Balci, Muhammed Raşit Geçin ve Emine Geçin’in 2020-2021 eğitim öğretim yılında yürütmüş oldukları ve kuruculuğunu ilçemiz Cumhuriyet İlkokulu sınıf öğretmeni Gülümser Balcı ve Sivas Merkez Vali Bekir Aksoy İlkokulu sınıf öğretmeni Zekiye Aysun Polat’ın yaptığı Matematik Dünyam eTwinning Projesi, Türkiyeden 10 ortağı, Azerbaycan, Polonya ve Hırvatistandan da birer yabancı ortağı olan uluslararası bir proje özelliğine sahip.

Matematik Dünyam Projesiyle öğrencilerin matematik dersine olan ilgi ve motivasyonlarını arttırmak, Matematiğe karşı ön yargıları yıkıp, matematiğin eğlenceli yanını onlara göstermek amaçlanmıştır. Gerek yüzyüze gerekse uzaktan eğitimle dahi çalışmalarına devam eden projede yıl boyunca ortak öğretmenler ve öğrenciler işbirliği içerisinde birbirinden eğlenceli ve çok yönlü etkinlikler yaptı. Böylece öğrencilerin kendilerine güvenleri arttı, matematiğin hayatın içinden olduğu gerçeğini anlayarak matematiği daha çok sevdiler ve eğitim öğretimden hiçbir zaman kopmadılar.

Bu süreçte öğrencilerimiz web2.0 araçlarını kullanma, belirli gün ve haftaları kutlama, atık malzemelerden oyun ve materyal tasarlama, medya okuryazarlığı ve güvenli internet eğitimi, şarkı-şiir-hikaye yazma vb. konularda kendilerini geliştirdiler. Proje sonunda, belirlenen konularda öğrencilerin araştırma ve tasarlama çalışmalarıyla oluşturdukları Matematik Dünyam Dergisi ve  projedeki bütün çalışmaların derlendiği Proje Final Dergisi hazırlandı.

Çok güzel ve verimli bir dönem geçirdiklerini söyleyen öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz sağlıklı ve güzel günler dilekleriyle projelerini sonlandırdılar.

Yapılan çalışmaların değerlendirmelerinin veli- öğrenci ve proje ortağı öğretmenler tarafından anketler ile yapıldığını bu anketlerin sonuçlarının analiz edildiğini ayrıca öğrenci ve velilerden değerlendirme videoları alındığını belirterek Matematik Dünyam Projesi’nin hedeflerine ulaşılmaya çalıştıklarını ifade ettiler. – HABER: ZEYNEP KÜÇÜK