İl Tarım Müdürü Ulutaş, “Çiftçilerimiz Yeter ki Üretsin”

tarafından
582
İl Tarım Müdürü Ulutaş, “Çiftçilerimiz Yeter ki Üretsin”
Bu haber 1.131 kez okundu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Neşat Ulutaş, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamında il müdürlüğü tarafından yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi.

Artvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarım arazilerinin kullanımını etkinleştirmek için çeşitli projeler yürütüyor. Bu kapsamda, Mavi yemiş yetiştiriciliği, Sertifikalı Beyaz Patates Yetiştiriciliği, Trabzon Hurması Yetiştiriciliği, Dut Yetiştiriciliği, Buğday Yetiştiriciliği ve Arpa Yetiştiriciliği projeleri için Bakanlık tarafından ödenekler tahsis edilerek talepler alınmaya başlandı. Sertifikalı Beyaz Patates Yetiştiriciliği Projesi için bu yıl yüzde 75 hibe ile Merkez, Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli İlçelerinde 60 çiftçiye 60 dekar alanda 12 bin kilogram patates tohumu dağıtıldı. 

Tarım ve Orman İl Müdürü Neşat Ulutaş, TAKEP için bu yıl bakanlığa sunulan projelerin detayından bahsederek, “Mavi yemiş Yetiştiriciliği, Artvin İli Trabzon Hurması Yetiştiriciliği ve Artvin İli Dut Yetiştiriciliği projeleri için 100’er dekar alanda 50’şer çiftçi planlanıyor.  Projelerin her birinin bütçe tutarı 200 bin lira bunun 150 bin lirası bakanlık katkısı 50 bin lirası çiftçi katkısı. Yusufeli Köylerinde Buğday Yetiştiriciliği projesi bin 428 dekar alanda yapılması planlanıyor. Onaylanan toplam bütçe tutarı 135 bin lira bunun 101 bin 250 lirası Bakanlık Katkısı, 33 bin 750 lira ise çiftçi katkısı. Yusufeli’nde Arpa Yetiştiriciliği için bin 923 dekar alan planlanıyor. Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında 6 tane projemiz Bakanlık tarafından onaylanmış, Sertifikalı Beyaz Patates Projemiz tamamlanmış olup üreticilerimize tohumlar teslim edilmiştir. Mavi yemiş Yetiştiriciliği Projesi fidanları alım aşamasında olup en kısa zamanda dağıtımı planlanmaktadır. Artvin İli Dut Yetiştiriciliği ve Artvin İli Trabzon Hurması Yetiştiriciliği Projeleri talep alım aşamasındadır. Artvin İli Yusufeli İlçesi Köylerinde Arpa Yetiştiriciliği ve Artvin İli Yusufeli İlçesi Köylerinde Buğday Yetiştiriciliği projelerinde tohum desteğinden yararlanılacak üreticiler belirlenmiş olup sonbaharda alımı gerçekleştirilecektir” dedi.

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP), kapsamında ise geçtiğimiz yıl, 111 Kişiye 5’er dekar alanda 11 bin adet ceviz fidan; 580 dekar alanda çit direği ve kafes tel malzemesi, 119 kişiye 6 bin 470 adet fidan dağıtımı yapıldı. 78 çiftçiye 100 dekar alan için 4 bin adet kiraz fidanı verildi. 62 çiftçiye 3 bin 345 adet zeytin fidanı ve 136 kişiye kafes tel ve bahçe direği malzemesi, 1 kişiye 6,5 dekar alanda 390 adet Alıç fidanı, 8 kişiye 23 dekar alanda bin 386 adet kızılcık fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.

Ayrıca, 46 çiftçiye 2 bin 250 kilogram yonca, 34 Çiftçiye ise 3 bin 800 kilogram korunga tohumu dağıtıldı.

Geçen yıl bakanlığın finanse ettiği Arhavi, Hopa, Kemalpaşa ve Murgul’da 22 çiftçiye 25,25 dekar alanda 6 bin 300 adet maviyemiş; 54 Çiftçiye 52,25 dekar alanda 10 bin adet Aronya fidanı dağıtıldı.

Neşat Ulutaş tarımsal alt yapının geliştirilmesi için de çalışmalar yürütüldüğünü aktararak, “ yüzde 100 hibe ile 2020 yılında 60 çiftçiye 296,7 dekar alanda 5 bin 815 adet bahçe kurulum ve damla sulama malzemeleri; 62 Çiftçiye 136,2 dekar alanda 3 bin 345 adet zeytin fidanı, bahçe kurulum ve damla sulama malzemeleri verilmiş . 2021 yılında 51 Çiftçiye 291,3 dekar alanda 5 bin 100 adet ceviz fidanı ve bahçe kurulum malzemeleri verilmiş. 78 Çiftçiye 99,7 dekar alanda 4 bin adet kiraz fidanı verilmiş. Bu yıl ise 119 Çiftçiye 323,5 dekar alanda 6 bin 470 adet ceviz fidanı çiftçilerimize ulaştırıldı.

Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi ile de organik gübre dağıtımı sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının projesi olan Atadan Toprağa Topraktan Sofralara Projesi kapsamında yüzde 75 hibe ile 504 metre kare üretim serası kurularak viyole tohum ekme makinesi, kompresör, 160 fide sehpası ve 3 tonluk su tankı üreticiye verilmiş.

Kentte kurulan Mantar Kompost Üretimi ve Kurutma Tesisi hakkında değerlendirmeler de yapan Tarım İl Müdürü Neşat Ulutaş, “Özellikle mantar yetiştiriciliği konusunda mantar üreticileri birliğini kurulup bu yönde ciddi mesafeler kat edilmiş. Sayın valimizin de tarıma yakın olmasıyla ve isabetli alınan kararlarla güzel bir konuma gelinmiş. Sayın valimiz mantar üreticileri birliği için arkadaşları Türkiye’de bazı yerlere göndermiş “gidin bakın nasıl yapılıyor Artvin’de de bu yapılabilir mi?” diyerek. Özellikle kütük mantarı, kayın mantarı üretimi için deneme üretimleri yapılmış mantar üretim serası kurulmuş ilk denemelerden sonra başarısızlık yaşanmış. Bu da kompost dediğimiz mantarın üretildiği toprağı diyebileceğimiz ürünün temininden kaynaklanmış. kütükte denemişler başarısızlık yaşamışlar. Sonra kompostta üretim yapalım deyip kompost alınmış ve üretim başarılı olmuş fakat daha sonra kompost temininde sıkıntı yaşamışlar. Bir proje gerçekleştirip kompost tesisi kurulmuş hatta hasadı da Sayın valimiz ile birlikte Cumhurbaşkanı Baş Danışmanımız İsrafil Bey ve vekilimiz iştirak edip hasadını yapmışlardı bunun devamı gelecek inşallah” diye konuştu.

Deriner Barajında kafes balıkçılığı üretimi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ulutaş, “Özellikle Artvin Su Ürünleri tesislerinin kurulması aşamasında özellikle ilerleyen yıllarda Deriner barajının ve diğer barajlarında devreye girmesiyle kafes yetiştiriciliğinin çok yoğun olarak yapılacağı bir il olacağız. Ayrıca denizde de üretim başladı denizde somon üretimi özellikle Karadeniz Bölgesinde gerçekleştiriliyor ciddi üretimimiz var. Yeni üretimler olacak yeni tesisler kurulması için fizibilite çalışmaları yapıldı, izinler alındı. Bunların devreye girmesi ile Artvin Türkiye’de birinci sıraya yerleşecektir buna inanıyorum. Özellikle somon yetiştiriciliği konusunda ciddi talep var, halihazırda ülkemiz su ürünleri yetiştiriciliğinde Avrupa’da birinci sırada fakat Somonun da devreye girmesiyle dünyada  belli bir yere geleceğiz. Ülkemiz Türk Somonunda yaklaşık 130 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yüzden fazla ülkede ihracatımız söz konusu inşallah daha da geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

 DOKAP desteğiyle 100’e yakın çiftçiye süt sağım makinesi dağıtımı yapıldığı bilgisini veren Ulutaş, “Özellikle yazın meralarda ve köylerde süt sağımında hijyeni sağlamak, kolaylık getirmek adına böyle bir projemiz yapıldı. Bunun ilk ayağında yaklaşık 100’e yakın çiftçimize yetiştiricimize makine dağıtımı yapıldı. İkinci Ayağında makinelerin ve soğutma ünitelerinin çalıştırılabilmesi için güneş enerjisi panelleri alımı gerçekleştireceğiz. İhale aşamasında şu an. Eğer bunların da ihalesi olumlu sonuçlanırsa dağıtımını gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Çiftçilerin ve üreticilerin her daim yanlarında olduklarını vurgulayan Tarım ve Orman İl Müdürü Neşat Ulutaş, şu ifadeleri kullandı: “Bütün Artvinli çiftçilerimize yetiştiricilerimize teşekkür ediyorum yeter ki onlar üretsinler biz her türlü arkalarında olmaya gayret edeceğiz, elimizden ne geliyorsa çabamızı göstereceğiz. Devletimiz bütün kaynakları ile onların yanında. Kırsal kalkınma yatırımları kapsamında da birçok projemiz var bu sene 87 projemiz Bakanlıktan geçti bunların da yakın tarihte sözleşmeleri imzalanacak, kendilerine ulaştıracağız. Yeter ki Artvin üretsin biz arkalarında olacağız. Özellikle Hayvan Sağlığı noktasında 7 gün 24 saat esası baz alınarak çalışılıyor. Yaklaşık 300 bine yakın hayvanımız var her sene en az 4 defa aşılanıyor suni tohumlama, küpeleme çalışmalarımız var. Halkımızın daha sağlıklı gıdaya ulaşması adına ekiplerimiz gıda denetimi yapıyor. Ben buradan tarımın gelişmesi için gayret eden personelimize teşekkür ediyorum. Bize sahada destek olan yetiştiricilerimize de çiftçimize de teşekkür ediyorum yeter ki onları üretsinler biz de üstümüze düşen şekilde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi. – Tarım ve Orman İl Müdürlüğü