İl Genel Meclis Üyesi Kalyoncu, Murgul İlçesi’ndeki öğrenici yurdunun sorunlarını gündeme getirdi

tarafından
18
İl Genel Meclis Üyesi Kalyoncu, Murgul İlçesi’ndeki öğrenici yurdunun sorunlarını gündeme getirdi
Bu haber 27 kez okundu.

 

İl Genel Meclis Üyesi CHP’li Melik Kalyoncu, Haziran Ayı olağan toplantısında gündem dışı yaptığı konuşmada Murgul İlçesi’ndeki öğrenici yurdunun sorunlarını gündeme getirdi.

Kalyoncu, İl Özel İdaresinin görevleri arasında eğitim hizmetleri kapsamında ilk ve ortaöğretimde okullara arsa temini binaların yapımı ve tamiri ile diğer ihtiyaçlarını karşılamanın olduğunu söyledi.

Murgul Meslek Lisesi erkek öğrenci yurdu pansiyonundaki sorunların giderilmesi için 2023 yılında bir dilekçe verildiğini anımsatan Kalyoncu, binanın duvarının su çektiğini, binada ağır bir rutubet kokusu olduğunu, binanın elektrik tesisatının zarar gördüğünü, asansör ve yangın alarm sisteminin atıl duruma geldiğini söyledi.

Mevcut durumun pansiyon binasında olası yangın ve diğer acil durumlar için büyük risk teşkil ettiğini anlatan Kalyoncu, “Bu durum okul müdürü tarafından dilekçeyle ilgili birimlere bildiriliyor. Bugüne kadar herhangi bir adım atılmıyor. Bir yıldır çözüm bekliyor bu konu. Bu binada öğrencilerimiz kalıyor. Öğrencilerimiz risk altında. Bu sorun ne zaman nasıl çözülecek. Pansiyon 2014’te yapılıyor. Pansiyon perişan durumda. Borular bozulmuş, öğrenciler 20 gün duş banyo yapamadı. Sorun bir şekilde geçicide olsa çözüldü. O okul sadece Murgul’un okulu değil. Dışarıdan da öğrenci alıyor. Bu öğrenciler pansiyonda kalıyor. Bu sıkıntıları milli eğitim komisyonundaki üyelerimize sunacağım. Konu çok elzem bir konu bir an önce bir çalışma yapılması lazım” dedi.

Kalyoncu, kar ve yağmur sularının yer altında birikmesi, yeraltı sularının bina zeminine sızmasıyla bina zemininde hasar meydana geldiğini ve bina içindeki lokal bölgelerde çatlaklar olduğunun tespit edildiğini de kaydederek, “Binanın fiziki durumun incelenerek depreme dayanıklılık testlerinin yapılarak sonuçlarının bildirilmesi” talebiyle okul müdürünün dilekçeyle başvuru yaptığını dile getirdi.

Bu dilekçenin de gereğinin yapılmadığını anlatan Kalyoncu, ilgili mercilerin bu konuya önem göstermesi gerektiğini dile getirerek, “Bunlar milli servettir üzerimize düşeni yapalım” dedi.

Yolla ilgili sorunun da devam ettiğini kaydeden Kalyoncu, “Yolla ilgili de bir adım atılmıyor. Kontrollü geçiş yapılsın deniyor. Sadece toprak dökmeyle o göçmeleri kapatıyorlar. Oraya ciddi bir çalışma lazım. İstinat duvarı lazım, taş duvar lazım” diye konuştu. – Tahsin Atasert