HOPA’DA DOĞU KARADENİZ YEREL MEDYA SEMİNERİ

tarafından
526
HOPA’DA DOĞU KARADENİZ YEREL MEDYA SEMİNERİ
Bu haber 1.013 kez okundu.

            Hopa’da Doğu Karadeniz Yerel Medya eğitim programı düzenlendi.

dokuz8HABER Yerel Medya Eğitim Programı kapsamında Hopa’da gerçekleşen Hak Odaklı Doğu Karadeniz eğitimi Artvin, Hopa, Rize, Trabzon, Iğdır’dan yerel gazetecilerin katılımıyla 18-20 Kasım tarihleri arasında hayata geçirildi.

Artvin Faal Gazeteciler Derneği işbirliği ve Hopa Sanayi ve Ticaret Odası’nın desteğiyle düzenlenen eğitim, ikincisi Karadeniz Ereğlisi, üçüncüsü de Samsun’da hayata geçirilecek olan ve Karadeniz Yerel Medya Koordinasyonunun kuruluşuyla sonuçlanması planlanan programın da açılışı oldu. Etkinliğin açılışında konuşma yapan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek yerel medyanın güçlenmesinin toplum için öneminin altını çizerken, Artvin Faal Gazeteciler Derneği adına konuşan İsmet Başer de bu işbirliğinden memnuniyetini dile getirdi. Eğitim açılış sunumunu yapan dokuz8HABER Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Biçici, dokuz8AKADEMİ’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve dokuz8AKADEMİ olarak Yerel medya kuruluşlarının pandemi sürecinde iyice yakıcı hale gelen dijital dönüşüm ihtiyacına yanıt vermek amacıyla eğitim programları hayata geçirdiklerini ifade etti. Karadeniz’de Hopa eğitimi ilk olmak üzere iki eğitim daha hayata geçireceklerini ve bu eğitimlerin ardından Karadeniz Yerel Medya Koordinasyonu kurulacağını da açıklayan Biçici, Karadeniz koordinasyonunun Türkiye çapında kurulan koordinasyonun da bir parçası olacağını söyledi.

Çalışma kapsamında eğitim katılımcılarının telif karşılığı haber yapması da teşvik edilecek.

Eğitim programında “medyanın dijital dönüşümü ve yerel medya”, “haber kavramı ve dijital çağda haberin dönüşümü”, “video odaklı mobil habercilik”, “haber için sosyal medya ve sosyal medya araçları”, “dijital çağda yalan haber ve veri doğrulama”, “gazeteciler ve yurttaş habercileri için psikolojik ruh sağlığı ve öz bakım” başlıkları işlendi.

Eğitime katılan yerel medya kuruluşu temsilcileri dokuz8HABER Karadeniz Bölge Haber Ağı’na katılım sağladı.

dokuz8HABER ve Akademi temsilcilerine Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek tarafından ilçede tescil alan laz böreği ve Hamsili ekmek de ikram edilirken, Cuma akşamı verilen yemekte de dokuz8AKADEMİ adına Gökhan Biçici’ye plaket takdim edildi.

Eğitim sonrası mesleğin ve öğrenmenin yaşı olmaz ifadeleri ile eğitimin oldukça verimli geçtiğini dile getirdiler. – BÜLENT ATASERT