Hopa Belediyesi, “hizmet alınmaması” nedeniyle DKBB üyeliğini sonlandırdı

tarafından
23
Hopa Belediyesi, “hizmet alınmaması” nedeniyle DKBB üyeliğini sonlandırdı
Bu haber 28 kez okundu.

Hopa Belediyesi, “hizmet alınmaması” nedeniyle Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği üyeliğini sonlandırdı

Hopa Belediyesi 3 Haziran’da gerçekleştirdiği Haziran ayı meclis toplantısında Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği üyeliğinin sonlandırılmasıyla ilgili madde meclise sunuldu.

Hopa Belediyesinin 1989 yılından itibaren üye olduğu Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği’ne yıllık aidat ücretinin karşılanmasına rağmen birlikten belirtilen hizmetlerin alınamadığını bu nedenle üye iptalinin gerçekleşmesi kararı mecliste görüşüldü.

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği, Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Bayburt ve Gümüşhane illerini kapsayarak; üye Belediyelere mevzuat desteği vermek, proje ve teknik destek sağlamak, belediyeleri mevzuattaki değişiklikler konusunda bilgilendirmek, belediyelerin menfaatlerinin korunması ve gelişmesine yardımcı olmak, mahalli idarelerle ilgili kanun ve diğer mevzuatın hazırlanmasında ilgili üst kuruluşlara görüş bildirmek, özellikle üye belediyeler arasındaki dayanışma ve işbirliği anlayışını geliştirmek ve ortak projeler üretilmesine öncülük etmek, alternatif hizmetler yapılması konusunda araştırmalar yapmak, yönlendirmelerde bulunmak, sağlıklı şehirleşme ve hizmet üretme noktasında Devlet politikalarının belediyelere ulaştırılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğini kapsayan faaliyetlerden yıllık aidat ücretinin ödenmesine rağmen hizmet alınmadığını belirten Hopa Belediye Başkanı Utku Cihan, “Doğu Karadeniz Belediyeler birliğine üyeyiz şuanda ama maalesef hiçbir hizmet almış durumda değiliz. Dolayısıyla bu birlikten ayrılış işlemlerini başlatmak istiyoruz. Bir aidat da var yaklaşık bütçenin binde biri civarında ama karşılığında bir hizmet almışlığımız henüz yok.

Belediye birliklerinin içerisinde çok fazla faaliyet var. Bilgilendirme faaliyetleri eğitim faaliyetleri, bütçesel yardımlar, fonların tespit edilmesi onlarla ilgili çalışma yapılması. İlçe belediyeler ile diğer belediyelerin ilişkisinin sağlanması gibi çalışmalar yapılabiliyor. Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğinin bütçesel anlamda bütçeleri olmasına rağmen faaliyet gösterilmemiş ve geçmiş dönemde de çok faaliyet yapılamamış. Ayrıca Trabzon, Giresun, Artvin Rize bölgelerini kapsıyor ama yapılan 8 tane toplantıların 7 tanesi Trabzon’da bir tanesi Giresun’da bir kerede online toplantı yapılmış. Dolayısıyla Artvin, Rize bölgesinde hiç faaliyet gösterilmemiş açıkçası. Zaten faydalanmadığımız bir birlik olduğu için üyelik iptali kararı almak istiyoruz” şeklinde konuşarak üyelik iptalinin nedenleri mecliste görüşüldü.

Hopa Belediyesi Meclis Üyelerinin oy çokluğu ile Hopa Belediyesi, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Üyeliği sonlandırıldı. – Hopa Belediyesi