“Hemşirelerimiz Geleceğimiz Bakımın Ekonomik Gücü” konulu program düzenlendi

tarafından
30
“Hemşirelerimiz Geleceğimiz Bakımın Ekonomik Gücü” konulu program düzenlendi
Bu haber 54 kez okundu.

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde Hemşirelik Haftası Programı kapsamında “Hemşirelerimiz Geleceğimiz Bakımın Ekonomik Gücü” konulu program düzenlendi.

Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde AÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Artvin Devlet Hastanesi iş birliğinde 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası programında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan Hemşirelik Haftası Programı, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melahat Özcan’ın açılış konuşmasında, “Bakımın Gücü” temalı olan programımızın hemşirelerimizin bu güzel gününü hatırlamalarına önemli bir katkıda bulunması ve hemşirelerimizin sağlık sektöründeki önemini açığa çıkartması açısından oldukça yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

Programda konuşan AÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Kibar, hemşirelik mesleğinin kutsallığına ve insana faydasının önemine değindi. Kibar, “Sizlerde geleceğin tıp mensubu, tıp çalışanları, hemşireleri olarak çok yararlı, insanlığa faydalı işler yapacaksınız. Hemşirelik Haftasının mesleğiniz açısından güzel, yararlı, iyi gelişmelere sebep olmasını, iyi gelişmelerin ortaya çıkmasını diliyorum. Hemşirelik Haftanızı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Burada yaptığı konuşmasında hemşireliğin önemine değinen Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Volkan Soysal, “Hemşirelik çoğu dilde ‘kardeş’ demek. Mesleğiniz, hastalara, toplumdaki bireylere kardeşlik içgüdüleriyle hizmet etmenizi, yardımcı olmanızı bekliyor. Bu mesleği seçerek bunu yapmayı vadediyorsunuz. Umarım hepiniz bu kutsal mesleği bu özveriyle ortaya koyarsınız, çok fedakarlık gerektiren bir meslektir. Hemşiresi, doktoru, hasta bakıcısı ile bir ekip işidir. Bu ailenin bir bireyi olmaya çalışın böylece topluma bir faydanız olsun. Hemşireler Haftanız kutlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

Artvin Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Halise Yıldız, burada yaptığı konuşmasında, “Hemşirelik mesleği toplumsal ihtiyaçlardan doğan insan sevgisiyle, özveri sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran çok yönlü meslektir. Değerli meslektaşlarım ve değerli hemşire adayı arkadaşlarım Hemşireler Haftasını kutlar, meslek hayatlarınızda başarılar dilerim.” dedi.

AÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Selma Durmuş Sarıkahya, burada yaptığı konuşmasında, “Uluslararası hemşireler birliği her yıl dünyadaki toplumsal olayları, teknolojik ve bilimsel gelişmeleri ve hemşireliğinde bu gelişmeler içindeki konumunu dikkate alarak bir tema belirliyor. Bu yıl ki 2024 teması da Bizim hemşirelerimiz bizim geleceğimiz; bakımın ekonomik gücü, hemşirelik hizmetlerinin ekonomiye katkısı. Bu temada bize bahsedilen Hemşireler daha sağlıklı, duyarlı toplumların, gelişen ekonomilerin ve güçlü ulusların anahtarıdır diyor. Amerika’da yapılan bir çalışmada 15 ülkeyi kapsayan 10 yılı aşkın uzun süreli bir araştırması bu; lisans mezunu hemşire % 14 enfeksiyonu önlüyor, % 9 ölümü önlediğini bulgularına ulaşılmış. Bu nedenle bu tema bize; Küresel sağlığı iyileştirmek amacıyla Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini kapsayabilecek sağlık sistemlerini yeniden inşa etmek için hemşirelik mesleğini koruyun, saygı gösterin ve mesleğe yatırım yapın söyleminde bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Programın devamında, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Kübra Tan, ICN 2024 Bakımın Ekonomik Gücü konulu sunumunu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Dr. Gamze Akay, Hemşireliğin Genel Tarihi konulu sunumunu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Nuray Gürsel Gümüş, Sağlık Bilimleri Fakültesi Tarihi ve Tanıtımı konulu sunumunu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Arş. Gör. Dr. Deniz Sümeyye Yorulmaz, Kanıt Temelli Araştırmalarda Neler Yapıyoruz? Hemşirelik Alanında Yapılan Tezlerin İncelenmesi konulu sunumunu yaptı.

AÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi 2019 yılı mezunlarından Hemşire Güzide Tuğba Turan, Hemşireliğin Görünmeyen Yönü konulu konuşmasını yaptı.

Program, Hemşirelik bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan “Ben hemşireyim” temalı video gösteriminin izlenmesi, teşekkür belgelerinin takdimi ve müzik dinletisinin ardından sona erdi. – Tahsin Atasert