Hatila Vadisi Milli Parkında Sekiz Dişli Kabuk Böceğiyle Mücadele Sürüyor

tarafından
138
Hatila Vadisi Milli Parkında Sekiz Dişli Kabuk Böceğiyle Mücadele Sürüyor
Bu haber 494 kez okundu.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Artvin Orman İşletme Müdürlüğü Taşlıca Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan, Hatila Vadisi Milli Park alanında böcek zararlılarıyla (Ips typographus-Sekiz Dişli Kabuk Böceği) ile mücadele çalışmaları kapsamında 700 Ha alanda 2 bin adet feromon tuzağı asılarak biyoteknik mücadele çalışması gerçekleştirildi.

Asılan tuzaklara düşen zararlı böcekler haftada bir toplanırken, şimdiye kadar yaklaşık 3 milyon adet zararlı böcek yakalanarak imha edildi.

Mücadele kapsamında milli park sahası içerisinde tuzak ağacı haline gelmiş ağaçların da kesilerek alandan bir an önce çıkarılmaları ile zararlı böceğin daha fazla yayılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yine Ips typographus zararlı böceği ile mücadele etmek üzere laboratuvar ortamında üretilmekte olan Thanasimus formicarius yırtıcı böceğinin ergin ve larvaları zararlı böceğin yoğun olarak bulunduğu sahalardaki böcekli ağaçlara verilerek biyolojik mücadelede kararlılıkla sürdürülüyor.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce yürütülen kararlı mücadeleyle Hatila Vadisi Milli Park alanındaki ormanlık sahalar başta olmak üzere tüm ormanların daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulması amaçlanmaktadır.

https://artvinobm.ogm.gov.tr/

https://twitter.com/artvinobm ��