Eski Başkan Mehmet Kocatepe’den Kafkasör Açıklaması

tarafından
215
Eski Başkan Mehmet Kocatepe’den Kafkasör Açıklaması
Bu haber 333 kez okundu.

Kocatepe; “Marifet Laf Üzerine Laf Üretmek Değil, Taş Üzerine Taş Koymaktadır”

Artvin Eski Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’den son günlerin gündem konusu olan Kafkasör Festivali ve Kafkasör Festivali’nin yaptırılmamaya çalışıldığına ilişkin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in iddialarına ilişkin açıklama geldi. Kendi dönemlerinde Kafkasör Arenanın bulunduğu arazinin alınması için üstün gayret gösterildiğinin altını çizen Mehmet Kocatepe, kendi dönemlerinde Artvin’de yapılan hizmet ve yatırımların takdirini bugün dahi Artvin halkının yaptığının altını çizerek marifetin laf üzerine laf üretmek olmadığını taş üzerine taş koymanın asıl marifet olduğunu söyledi.

Eski Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, kendi dönemlerinde gerçekleştirilen festival ile birlikte Kafkasör’ün bir marka değeri kazandığını ve gerek festivalin gerekse de Kafkasör ve Artvin’in ciddi anlamda tanıtımının gerçekleştirildiğini belirterek açıklamasına başladı. Açıklamasında Kocatepe; “ 2014 yılında göreve geldiğimizde; nerede ise bitme noktasına gelmiş bir panayır halinde yapılan Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali’ni, Artvin’in kültür, sanat ve sosyal hayatında bir marka olarak düşünüp, Artvin’e yakışır uluslararası bir festival organizasyonu haline getirdik.   Bunun için başta boğalarımızla ve yüzlerce hemşerilerimizin katılımı ile şehir merkezinde kortej düzenlemek, yaklaşık 50 civarında ulusal, uluslararası ve yerel basının katılımının sağlanması, logosundan şehir giydirmelerine tişörtünden, plaketine, rozetinden, madalyonuna,  şehir merkezinde ve Kafkasör bölgesindeki on binleri bulan hemşerimizin katıldığı ünlü sanatçılarımızın konserine, festival alanının dizaynından demonte oturma alanlarına, esnaf çadır dükkanlarına, şehir merkezinden Kafkasör alanına kadar yaklaşık 7 Km’lik yolun genişletilmesi, asfaltlanması ve ulaşım planından organizasyon kalitesine bir çok konuda, her geçen yıl daha da iyisini yapmak hedefine yönelik olarak 2018’deki son festivale kadar gelişerek büyüyerek zirveye çıkardık. Altın Boğa Doğa Filmleri Festivali ve Artvin Kültür Sanat ve Yöresel Ürünler Tanıtım Fuarı, belediye başkanlığımız  döneminde,  kültür ve turizm  noktasında  Artvin’imize  kazandırdığımız  marka değerindeki pek çok eserimizden sadece iki tanesidir” ifadelerine yer verdi.

Kafkasör Arena’nın Mülkünü Satın Almak İçin Büyük Gayret Göstermiştik

Eski Başkan Mehmet Kocatepe, Kafkasör Festivali’nin boğa güreşlerinin gerçekleştirildiği araziyi satın almak için çok büyük çalışma içerisine girdiklerini ancak bazı sebeplerle bunun gerçekleşemediğini belirttiği açıklamasının bu bölümünde; “200 yıllık bir geçmişe sahip olan Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali Boğa Güreşleri Kafkasör’de, Arena da yapılmakta olup bu alan Sabit Murat GÖKÇEN ve ortaklarına ait bir mülktür.

2014 yılı itibariyle belediye başkanı olarak göreve geldiğimizde söz konusu mülk daha önceki yıllarda olduğu gibi, festival süresince bu alana kira bedeli yine önceki yıllardaki bedel üzerine her yıl Üfe/Tüfe oranında artış yapılarak, sözleşme yapılıp ödeme belediye tarafından yapılmıştır. Bizde dönemimizde belediye encümenimizce alınan kararlar doğrultusunda 2014/2015/2016 ve 2017 yıllarında düzenlediğimiz festivallerin mülk sahipleri ile sözleşmelerini yaparak Arena kira bedeli ödemesi ilgiliye yapılmıştır ve yaptığımız her festivalde reklam alanında pankart asılmış ve ayrıca mülk sahiplerine sözlü olarak da teşekkür edilmiştir. Hatta 2014 yılında yaptığımız 34.Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalinde misafirimiz olan mülk sahibi bir röportajında da “-ilk  defa Mehmet Kocatepe tarafından bir teşekkür aldığından dolayı memnuniyetini ifade etmiştir. Bu görüşmede mülk sahibi uzun yıllar festival alanı olarak kullanılan ve Artvin’e mal olan bu mülkü geçmiş dönemde belediyeye satmak istediğini ancak başkanın buna yanaşmadığından bahisle bize de aynı teklifte bulundu. Bizden önceki belediye başkanına 1.5 milyon Türk Lirası bedel ile satmak istediğini ve başkanında bunu pahalı bulduğunu ve almak istemediğini biliyorduk ve söz konusu mülkü kendisinden Artvin Belediyesine ne kadara satacağını sorduk: Mülk sahibi 1 milyon Dolar istediğini ifade etti. (2014 yılı Ağustos ayı Dolar kuru:2,14TL) 

 Değerli hemşerilerim, takdir edersiniz ki , 19 Milyon TL bütçesi olan ve su, yol başta olmak üzere  bir çok altyapı ve üstyapı   eksiği olan bir belediye, yılda bir kez kullanılacak olan bir festival alanına bütçesinin %12’sinin ödenmesi mümkün değildir. Biz de  bu mülkü Artvin Belediyesine ve Artvin halkına kazandırmak için birçok formül arayışında bulunduk. Bunlardan biri olarak; Maliye Bakanlığından  proje karşılığı destek alınabileceğiydi. 27 Eylül 2014 günü dönemin Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK’İN Artvin ziyaretinde, konuyu görüşerek söz konusu mülkün alınmasına yönelik  bir proje hazırlayarak, (2.5 milyon TL’lik proje karşılığı) finansman desteği talebinde bulunduk. Sayın Bakanımız;  birçok belediyeden çok fazlaca bu tür talepler olduğunu, Artvin Belediyesine direkt olarak verilecek böyle bir desteğin, Bakanlığı diğer belediyeler nezdinde sıkıntıya sokacağını ifade ederek, bunun mümkün olamayacağını söyledi. Biz de B planını devreye soktuk: Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığına bu mülkün alınması için 2.5 milyon TL aktaracak, Kültür ve Turizm Bakanlığı da söz konusu mülkü satın alarak Belediyemize tahsis etme yoluna gidecekti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede söz konusu mülkün Kültür Bakanlığı’nca satın alınabilmesi için bu alanın Uygulama İmar Planı’nın  olması gerektiğini, ancak o zaman bu yerin kendi bakanlıkları tarafından  satın alıp alınamayacağının   belli olacağını ifade etti. Bunun üzerine imar konusunda bölge ile ilgili yaptığımız araştırmada; bölgede ilk imar planı çalışmasının  1994 yılında yapılmış olduğunu gördük. Söz konusu çalışma  20/01/2013 tarih ve 28534 sayılı resmi gazetede isim değişikliği (Artvin Kafkasör Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi) yayınlanarak yürürlüğe giren yaklaşık 1650 Hektar büyüklüğünde ki bu alanın içerisinde kalan söz konusu mülkün Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satın alınabilmesi için 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı ve 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama planları gerekli olduğu, söz konusu planların yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığından maliyeti karşılanmak üzere Belediyemizce ihalesi yapılmış ödemesi de Kültür Turizm Bakanlığı tarafından karşılanmıştır. Yapılan İmar Planları yasal prosedür ve süreçler (bir aylık askı, itiraz süresi) tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığınca onaylanmıştır. Söz konusu mülk olan 366ada 4 parsel ile ilgili 1994 yılındaki plana sadık kalınarak: bir kısmı boğa güreş alanı, bir kısmı orman ve bir kısmı da dere yatağı taşkın ağaçlandırma alanı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından onaylanmıştır.1994 Yılında Onaylanan imar Planı ve 2015 Yılında Onaylanan İmar Planı ektedir

Aşağıdaki imar plan haritalarında da görüldüğü gibi 1994 de yapılan imar planı, 2015 yılında da esas alınmıştır. Bildiride iddia  gibi 2017 Yılında belediyemiz tarafından i Kafkasör bölgesinde her hangi bir imar çalışması yapılmamıştır.

İmar planının onaylanmasından sonra mülk sahibi adına emlakçı, avukat gibi bir takım meslek sahipleri bizlerle mülkün satış yetkisini aldığını belirterek 8 Milyon TL’ den başlayıp 12 Milyon TL’ ye kadar fiyat söylemişlerdir. Biz ise konuyu daha önce görüştüğümüz rakam üzerinden çözmeyi planladığımız için, bu rakamları  bulabilmemizin çok zor olduğunu kaldı ki yeni fiyat için de mutlaka bir expertiz çalışmasına ihtiyaç olduğunu ifade ettik. Bunun üzerine 2017 yılı Kasım ayında söz konusu mülk sahiplerinin avukatı tarafından Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, Artvin Kültür turizm İl Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğüne 2018 yılı Kafkasör Festivalinde mülklerinin kullandırılmayacağını bildirmişlerdir.

9 Mayıs 2018 tarihinde mülk sahibinden  randevu alınarak, Belediyemiz Şube Müdürlerinden Mustafa GÜNER bu konu için İstanbul’a gitmiş 3 gün boyunca sürekli randevu ertelemesi ile İstanbul’da  bekletilmiş ve sonunda dönemin İBB Mezarlıklar daire başkanı hemşerimiz Adem AVCI bey ile birlikte görüşmeye giderken, mülk sahibi; Mustafa Güner’i bizzat arayarak ‘’Kendisinin görüşmeyeceğini bundan sonra Avukatım ile görüşün’’ şeklinde ifade kullanmıştır. Bizde sonra ki görüşmelerimizi avukat ile gerçekleştirdik. İddia edildiği gibi görüşmeyen taraf biz değil bizzat kendisidir” ifadelerini kullandı.

Kocatepe: Kafkasör Arazisi Üzerine Bizim Dönemimizde Hiçbir Kalıcı Yapı Yapılmamıştır

Kendi dönemlerinde Kafkasör’deki Gökçen ailesine ait arazisinin üzerine hiçbir kalıcı yapı yapmadıklarının altını çizen Mehmet Kocatepe, o arazi üzerine kalıcı yapıları yapanları gerek Gökçek ailesi gerekse de Artvin halkı kimin tarafından yapıldığını bildiğini ifade etti. Kocatepe açıklamasının bu bölümünde; “Kafkasör Festivali; Artvin Valiliği başkanlığında kurulan Hazır Düzenleme Kurulu tarafından görevlendirilen aralarında belediyenin de bulunduğu kurumlar tarafından organize edilmektedir. 2018 yılı itibariyle yerel basında çıkan ‘’Bu yıl Kafkasör Yapılamayacak’’, ‘’Arena Mülk Sahibi İzin Vermiyor’’ haberleri üzerine (Bu yıl da olduğu gibi) Biz belediye olarak boğa güreşleri için alternatif yer arayışına girdik. Off Road alanında bazı çalışmalar planlasak da,  Orman alanı olması sebebiyle, bunun istediğimiz şekilde olamayacağını ilgili kurum yetkililerinden öğrendik.  Halkımızın taleplerini ve konunun Artvin’in sosyal hayatındaki nazik önemini dönemin valisine aktardık. O da Hazırlık ve Kurulu başkanı olarak; mülk sahiplerine vekalet eden Avukat ile makamında bizleri de çağırarak bir toplantı yaptı. O görüşmede bu festivalin yapılamamasının Ülkenin OHAL dönemi yaşadığı bir dönemde,   halk arasında bir kargaşaya ve büyük moral bozukluğuna sebep olabileceğini ifade ederek, festival alanının bu yılda kullanılmasına izin verilmesini rica etti. Avukat da söz konusu mülkiyetin satın alınması yönünde talepte bulundu. Vali Bey bunun üzerine hemen bir komisyon kurulması, değer tespit yapılması ve satın alma süreci konusunda harekete geçilmesi ve bu çalışmayı Belediyenin yapması talimatını verdi. Avukatta bunun üzerine 2018 yılında son kez olmak üzere sözlü olarak Sayın Valinin huzurunda Arena’nın kullanılabileceğini beyan etti. Görüşme sonrasında Belediye olarak Değer Tespit Komisyonunun kurulması yönünde çalışmayı derhal başlattık. Belediye başkan yardımcısı Aydemir Akköy başkanlığında komisyon kuruldu ve çalışmalarına başladı. Diğer yandan mülk sahibinin avukatının vali beyin makamında ki olumlu tavrı  sözü sonrasında, her yıl sayın Vali başkanlığında kurulan Festival Hazırlık Düzenleme Kurulu toplandı: Organizasyonun yapılması için bir çok kurum ve kuruluşa festival zamanındaki görevleri tek tek verilirken, belediyemize de Artvin Valiliğinin 31/05/2018 tarihli kararına istinaden organizasyonla ilgili  yetki ve görevlendirme yapıldı.  Bu karara istinaden belediyemiz encümeninde 19/06/2018 tarih 80 numaralı kararıyla festival bütçesi oluşturulmuş ve bu kararda söz konusu mülkiyetin festival süresince kullanılması için kira bedeli belirlenmiştir. Mülk sahibi avukatı sözleşmeye belediye Avukatı Sırrı SUBAŞI tarafından davet edilmiş olup olumsuz cevap almıştır. Festival bittikten sonra ise Avukat Belediyeye gelerek 15.000TL kira talebinde bulunmuş olup bizde konunun rakam olmadığını ancak her yıl mutat olarak ÜFE/TÜFE oranında kira artışı yapıldığını ve bunun daha önceki yıllarda olduğu gibi belediye encümen kararına istinaden ödemenin yapılabileceğini ifade ettik. Kendisi de “-müvekkilimin paraya ihtiyacı yok, verirseniz 15 bin TL kabul ederiz, yoksa istemiyoruz” diyerek konuyu kapattı. Bizden sonraki dönemde yukarıda bahsettiğimiz kira bedeli ve kullanım izni konularındaki durumlar bahane edilerek, izinsiz kullanım vb  konularla ilgili  açtı ve dava süreci devam etmektedir.  Suçumuz Kafkasör alanının kullanımı ile ilgili yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı vatandaşın yerini yazılı izin alınmadan (Avukatın Sözlü olarak sayın Valinin huzurunda olur denmesine rağmen)kullanmış olmamız.  Söz konusu mülkiyet üzerinde izinsiz yapılaşmalar ile ilgili olarak, belediye bizim dönemimizde kalıcı hiçbir yapı yapmamış olup, oradaki kalıcı tek yapı olan Arena türbinleri en az 20 belki de 25 yıl önceden yapılmış yerlerdir. Bunu en iyi mülk sahipleri ve Artvin halkı bilmektedir. Her festival sonrasında ikinci şahıslar tarafından kurulan baraka, çadır vs.nin  kaldırılması için Jandarmaya yazılar yazılmış olup, gereği de Jandarma tarafından yapılmıştır. Belediyenin 2018 yılında Boğacılar Spor Kulübü tarafından düzenlenen Kafkasör Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası ve Boğacılar Spor Kulübü ile herhangi bir bağlantısı yoktur” diyerek konuya açıklık getirdi.

Kocatepe Marifet Laf Üzerine Laf Değil Taş Üzerine Taş Koymaktır

Açıklamalarının son bölümünde Mehmet Kocatepe, marifetin laf üzerine laf üretmek olmadığını asıl marifetin taş üzerine taş koymak olduğuna vurgu yaparak; “Görevde olduğumuz 2014-2019 yılları arasında Şehrimizin her problemine, sorununa ve ihtiyaçlarına çözüm üretme noktasında; hiç ama hiçbir ayrım gözetmeksizin, samimiyetle, canla başla, çalışarak siz değerli hemşerilerim için şehrin her köşesinde kalıcı eserler kazandıran  (ki buna sizler de şahitsiniz) bir kardeşiniz olarak, arkamızdan yapılan bu tür karalama ve gerçek dışı beyanlar karşısında sizlere şehrime ve bu hizmetlerin kazandırılmasında bizlere destek olan gerek siyaset, gerek bürokrasi ve gerekse STK’ların emeğine olan saygım ve siz değerli kardeşlerimin de doğru bilgilerle aydınlatılması hakkı olduğuna olan inancım dan dolayı söz konusu açıklamayı bir zaruret gördüm.

Artvin’e sevdamız hizmetler ile ölçülür. 2014-2019 yılları arasında Artvin’imize ve Artvin belediyemize kazandırdıklarımızda bizim hizmet sevdamızın belgesidir. Marifet laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koymaktır. Bu aziz şehre hizmet noktasında taş üstüne taş koyan bütün memleket sevdalılarına selam olsun. Her hizmetin de bir bedeli olurmuş demek ki. Bu memleket için kimler ne bedeller ödedi,  ödemeye de devam etmektedir. Biz arkamızdan söylenen ve yapılmaya çalışılanları bir Artvin’e hizmet sevdalısı olarak; madalya diye göğsümüzde taşırız. Takdiri de siz kadirşinas dostlarımıza bırakırız. Durum vaziyet bundan ibarettir.

Saygıyla siz değerli hemşerilerime, kardeşlerime arz ederim” diyerek açıklamalarını tamamladı. – 7 MART