Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, AK Parti Artvin İl Başkanlığını ziyaret etti

tarafından
65
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, AK Parti Artvin İl Başkanlığını ziyaret etti
Bu haber 118 kez okundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, AK Parti Artvin İl Başkanlığını ziyaret etti.

Artvin’de bir dizi ziyaret gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Yusufeli Barajı ve HES ziyareti sonrası Artvin Valiliği’ni ziyaret ettikten sonra saat 15.00’te 2023 Şehir Buluşmaları programı kapsamında AK Parti Artvin İl Başkanlığını ziyaret etti.

Bakan Bayraktar, 2023 Şehir Buluşmaları programı kapsamında saat 16.30 Artvin Gençlik Merkezi Salonu’nda sivil toplum kuruluşları ile toplantı gerçekleştirecek. Toplantı sonrası saat 19.15’te Arhavi’de gençlik buluşması ile programı noktalayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Artvin’e ilk ziyaretimi gerçekleştiriyorum. Artvin’in bizim için çok müstesna bir yeri var. Enerji ve maden alanında Artvin, mümbit kaynakları ile şu ana kadar yaptığımız projeler ile İnşallah bundan sonra yapacağımız projeler ile hakikaten Türkiye ekonomisine değer katmaya bugüne kadar yaptığı gibi bundan sonra da İnşallah devam edecek.

Artvin bizim enerji açısından çok önemli bir kentimiz. Bugün programımız öğleden sonraya şu sebepten sarktı Artvin’e gelmişken Yusufeli Barajı’na, dünyanın en yüksek 5. barajına uğramadan gelmek olmaz takdir edersiniz ki, dolayısıyla oraya uğradık. İnşallah çok kısa bir zaman içerisinde orada test faaliyetinde de olsa elektrik üretmeye başlıyoruz. Ciddi anlamda su tutuldu ve bir 4 metre daha İnşallah su seviyesi yükseldiğinde artık test aşamasına ve nihai olarak bu sene içerisinde elektrik üretimine geçecek bu tesis.

Türkiye’de yaklaşık iki buçuk milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltacak, ülkemizin cari açık sorununu yani makro iktisadi açıdan en büyük sorunumuz olan cari açık sorununda çok önemli bir çözüm anlamında katkı sağlayacak. Bizim bu tesislerin sayısını arttırmamız gerekiyor. Türkiye’nin çevre ile ilgili küresel ısınma ile ilgili hedefleri kapsamında yerli kaynaklarını, yenilenebilir kaynaklarını devreye alması çok önem arz ediyor.

2000 megawat’ın üzerinde Artvin ilinde hidrolik santral projeleri var, bu santrallerde üretilen elektrik sayesinde Türkiye daha temiz enerji erişmiş oluyor. Sadece enerji ve elektrik alanında değil madencilik alanında da Artvin şehrimiz çok mümbit çok ciddi kaynakları var. Bunları da ekonomimize kazandırmak hem ülke açısından hem şehrimiz açısından fevkalade önem arz ediyor. Bu kaynakları ne kadar çok ekonomiye kazandırırsak istihdama, üretime, yatırma ve ihracata dönmüş olacak bu yatırımlar. İnşallah bu kapsamda bizde faaliyetimizi yoğun bir şekilde devam ettireceğiz. Elbette enerji ve tabii kaynaklar bakanlığının uzun soluklu 20 yıl, 30 yıl, 40 yıl, 50 yıl, 100 yıllara varan büyük projeler içerisinde oluşurken, günlük ihtiyaçlarımızı da vatandaşlarımızın elektrik, enerji, doğalgaz ihtiyaçlarının da karşılanması ile alakalı sorumlulukları ve görevleri var. Bu anlamda gerek elektrik altyapı hizmetlerinin iyileşmesi gerek şehrimizin şu anda merkezde ve Şavşat ilçesinde olan doğal gazın Artvin’in bütün genelindeki 8 ilçesinde de yaygınlaşması çok önem arz ediyor. Cumhurbaşkanımız 2002 yılında AK parti iktidarının ek zamanında şöyle bir hedef koymuştu, AK parti iktidarlarında Türkiye’nin bütün hane halkını doğalgazı biz getireceğiz, 81 ile doğalgazı götüreceğiz dedi. O gün sadece 5 il ile başlayan bu serüven, bu yolculuk bugün Türkiye’nin 81 ilinde 752 yerleşim yerinde doğalgazın kullanılmasına dönüştü.  Bu gerçekten çok büyük bir başarı İnşallah durmayacağız devam edeceğiz eksik kalan yerlerde bugün nüfusun %82’sinin gaza erişimi var Türkiye’de, %100 olana kadar bu yatırımlar İnşallah devam edecek. Artvin’de de bu zorlu coğrafyaya rağmen ataşıma ile ya bu rahatlarıyla mutlaka önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Artvin’in geri kalanına İnşallah doğalgazı eriştireceğiz.

Burada bir müjde babında açıklanmış olalım ilk etapta Yusufeli’de İnşallah Eylül ayı içerisinde ilk taşıma ile doğalgaz eriştirmiş olacağız. Diğer ilçelere de en kısa sürede bu hizmeti sunmak istiyoruz. Doğalgaz daha konforlu özellikle hanım kardeşlerimiz çok daha iyi bilecek ve memnun olacaklardır. Daha konforlu yakıtı bütün vatandaşlarımıza sunmak istiyoruz bu anlamda hep birlikte, gayret içerisinde bu çalışmaları yürüteceğiz. Biz kalabalık bir heyet ile genel müdürlerimiz ile bakan yardımcılarımız ile bu seyahate geldik ve inşallah buradan sizlerin dua ve temennileri ile ayrılacağız.”

Fatih Tahtalı ziyarette yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Türkiye yüzyılının başlangıcında önemli bir seçimi geride bıraktık. Bu seçim neticesinde de Artvin teşkilatlar olarak üzerimizdeki sorumluluğu, üzerimizdeki yükün bilincinde bir teşkilat olarak sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalıştık ve seçimlerde iyi bir netice alarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir oy ile Sayın Cumhurbaşkanımıza Artvin’den de verebildiğimiz desteği en yüksek seviyede vermeye çalıştık.

Tabi biz de en üst sınır budur yeterlidir diye bir şey yok daha çok çalışacağız, daha çok destek vereceğiz, ta ki bütün seçmenin desteğini alana kadar. Yeni hükümetimizde, 67. hükümette Sayın Bakanımız Alparslan Bayraktar Bey’in Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak Artvin’i ziyaret etmesi bizleri gerçekten çok mutlu etti. Artvin şimdiye kadar barajların yapımı vesilesi ile hep orman ve Su İşleri Bakanlığı sonrasında Tarım Ve Orman Bakanlığı Bakanlarının da ikinci milletvekilleri veya memleket olarak biz Artvin’i sayıyorduk. Şimdi bu barajların inşaatları bitti, Yusufeli Barajı ile sonlandırdık.

Bundan sonra enerji üretim ve iletim aşamasına geçildi. Bu da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bünyesinde yürütülen işler olduğu için biz Sayın Bakanımızın da ikinci memleketi olarak, Artvin’in bir bakanı Artvin’in bir milletvekili gibi sayıyoruz. Artvin’e de Sayın Bakanımız göreve geldiğinden bugüne kadar o gözle baktı, taleplerimiz Artvin için olunca özel bir ilgi gösterdi, bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum” diye ifadelerde bulundu. – Gökhan Özçelik