DOKA Ekibine Marina Gezisi

tarafından
140
DOKA Ekibine Marina Gezisi
Bu haber 762 kez okundu.

Vali Yılmaz Doruk, 141. DOKA toplantısı için ilimizde bulunan Rize Valisi Kemal Çeber, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Giresun Valisi Enver Ünlü, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve diğer misafirler ile birlikte ‘Hayat veren baraj, Hayat dolu şehir’ ülküsü ile Valiliğimiz koordinasyonunda uygulamaya koyulan Çoruh İskeleleri Projesi kapsamında inşası devam eden İbrikli Marina’da incelemelerde bulundu.

Bilindiği üzere ünlü seyyahımız Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de geçen Çoruh, 100 kişi alabilen Menkisile Gemilerinden”, Fransız Yazar Jules Mourier’in kitabında bahsettiği “Çoruh’ta sürekli yolcu taşıyan 200 kayığa” Tarihte 1930’lu yıllara kadar su taşımacılığında etkin kullanılarak ata mesleği olan kayık reisliğine de ev sahipliği yapmaktaydı. 1930’lu yıllardan sonra azalarak ortadan kalksa da tarihi kucaklayan Artvin’in şehir hafızasının bir kenarında Çoruh nehri hala en sakin, en dingin yol olmaya devam etti.

Bu bağlamda Valilik koordinesinde, uygulamaya koyulan Çoruh İskeleleri Projesj, Borçka Barajı gölünün rekreasyonel kullanım potansiyelini değerlendirerek turizme kazandırılmasına ve bölgenin yerli- yabancı turistlerin beğenisine sunulacağı bir cazibe noktası haline getirilmesine olanak verdi.

Borçka baraj gölü İbrikli köyü kıyısından başlayan tekne gezinti ortaları, bu günlerde ziyaretçilerin bölgeye has yer şekilleri, endemik bitki örtüsü, hayvan çeşitliliği, yamaç ve kıyı köylerini; doğa koruma alanlarını yakından gözlemleyebileceği tekne turları ile nefes kesici bir yolculuk vaat ediyor.

İbrikli İskele Tesislerinde “Artvin Markalaşma Projesi” ile üretilen Artvin’e özgü sembol ve tasarımlardan oluşan Artvin hatıralık ve hediyelik eşyalarının satışa sunulduğu mekânlar ile Artvin’den anı biriktirmek isteyenlere rengarenk koleksiyonlar eşlik ediyor. Kır kahveleri ve yöresel lezzetler durağı ziyaretçilerimize, yüzyıllardır rengarenk tat ve kokuyu mutfakta bir iksir gibi bir araya getiren Artvin gastronomisini keşfetme imkanı sunuyor. – AVBM