DİSK/Genel-İş Artvin Şube Başkanı Bilgin, “Vergi Yoksuldan Alınıp Zengine Veriliyor”

tarafından
583
DİSK/Genel-İş Artvin Şube Başkanı Bilgin, “Vergi Yoksuldan Alınıp Zengine Veriliyor”
Bu haber 1.113 kez okundu.

DİSK/Genel-İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin vergilerdeki adaletsizliği eleştirerek, “Türkiye’de vergi toplama yönteminin adı, yoksuldan alıp zengine vermektir” dedi.

DİSK/Genel-İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, vergi dengesizliği hakkında yaptığı değerlendirmede,

“Yoksul halktan toplanan vergiler, devlet eli ile zenginlere aktarılıyor, kur korumalı mevduat sahiplerine kur garantisi adıyla yapılan faiz ödemesi yanlıştır. Kur garantili mevduatların faizi vatandaşlardan toplanan vergiler ile ödenemez. Çünkü bu faiz ödemesi bir kamu harcaması değildir. Vergi yükü Türkiye’de yoksulların üzerindedir, toplanan tüm vergilerin yüzde 70 oranı dolaylı vergilerdir, bunun içinde sudan, elektriğe, gıdadan, giydiğimiz elbiseye, akaryakıta her şey var” diye konuştu.

“Bu vergilendirme şekli adaletli bir yöntem değildir, vergi gelire bağlı toplanmalıdır, bu yapılmadığı sürece yoksulluk kalıcı olmaya devam eder ve sosyal adalet de sağlanamaz.” diyen Bilgin,

“ABD faiz artırdıkça dolardaki yükseliş de artacaktır, kur korumalı mevduatların artan faizini de yoksullar ödeyecektir. Bu yanlış ekonomi politikasının uzun süre devam etmesi mümkün değildir. Bu yöntem ile enflasyon yükselecektir, fiyatlar artmaya devam edecektir.

Böyle olunca da halkın ödediği vergilerde artacaktır. Halk daha da yoksullaşacaktır. Yoksullukla mücadele edilmek isteniyorsa, bütçe açığı kapatılmak isteniyorsa, bunun bir tek yolu var.

Bizzat devletin kendisinin tasarruf etmesi, kemer sıkması gerekir. Vatandaşın kemer sıkması değil.

Örnek vermek gerekirse; devlet 5ay içinde hizmet binası kirası, akaryakıt, araç bakım onarım, temsil ağırlama, akaryakıt, taşıt ve hizmet alımı başlığı adı altında 36milyarTL harcamış.

Bu harcamaları kısmak çok zor değil, ancak #itibardantasarruf yapılmaz anlayışı ile bu gerçekleşmez. Vergide adalet kazanç üzerinden olmalı, toplanan vergilerde keyfi uygulamalar ile çarçur edilmemelidir. Vatandaşın porsiyon küçültmesi ile ekonomi düzelmez. Devlet adına yapılan birçok harcama kaleminde tasarrufa gidilmeli hem de hemen şimdi” ifadelerini kullandı. – DİSK/Genel-İş Artvin Şube Başkanlığı