“Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu online eğitim düzenlendi

tarafından
772
“Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu online eğitim düzenlendi
Bu haber 883 kez okundu.

Basın İlan Kurumu (BİK) İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından Basın İlan Kurumu Şube Müdürlükleri işbirliğiyle düzenlenen eğitimler kapsamında; Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin illerinde resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunan gazetelerin çalışan, yetkili ve yöneticilerine yönelik olarak online eğitimi gerçekleştirildi.

Basın İlan Kurumu İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve Basın İlan Kurumu Trabzon Şube Müdürlüğü işbirliğiyle Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin’de resmi ilan ve reklam alma hakkını haiz gazetelerin temsilci ve çalışanlarına yönelik online eğitim yapıldı.

BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik tarafından verilen “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi “ konulu online eğitimde gazetelerin web siteleri için trafiğin önemi, arama motorları ve sosyal medya yönetimi, haber üretimi sürecini kolaylaştıran dijital uygulamalar ve Google web araçlarının kullanımı konuları ele alındı.

Dijitalde haber içerikli yayın yapanlar için mobile duyarlı tasarım, güçlü bir yazılım ve Google News kaydının olmazsa olmaz olduğunu belirten Çeltik, Google Analytics, Google Search Console, Google Trends, Google Ads ve Google Adsense araçlarının kullanım alanları hakkında bilgiler vererek çevrimiçi habercilikte kullanılması durumunda yayıncılara kazandıracağı avantajlardan söz etti.

Yerel gazetelerin, ulusal yayın yapan haber siteleri ile benzer kategori yapılarına dikkat çeken Çeltik, yerel içeriklere odaklanılması gerektiği ve kazanılan zamanın SEO uyumlu içerikler üretmek için kullanılmasının daha doğru bir strateji olacağını belirtti.

SEO uyumlu içerik oluşturmayla ilgili örnekler veren Çeltik gazetecilere, “haber içeriğini oluştururken kendinizi haberi arayan kişinin yerine koyun ve kendi arama davranışınıza göre içeriklerinizi kurgulayın. Sizin haber içeriğinizi arayanlarda emin olun ki benzer bir davranış sergileyecektir.” dedi.

BİK Trabzon Şube Müdürü Ali Nuhoğlu, eğitimin kapanışında dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak “Basın İlan Kurumu olarak bu süreçte elimizden geldiğince bütün gazetelerimize ulaşmak ve fayda sağlamak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu anlamda eğitimin dikkatimizi doğru yere çekmek için önemli bilgiler verdiğini düşünüyorum” dedi.

Bölge gazetelerinin çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği eğitim, gazetecilerin sorularının cevaplanmasıyla son buldu. Eğitime katılanlara “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi Sertifikası” verilecek.

https://bik.gov.tr/subeden-haberler/ dijitallesme-ve-sosyal-medya-yonetimi- konulu-online-egitim-duzenlendi-