DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan Artvin’de

tarafından
481
DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan Artvin’de
Bu haber 922 kez okundu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan Artvin’de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Artvin’de bir otelin salonunda salonundan DEVA Partisi İl Başkanlığının düzenlediği programa katılan Babacan burada ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu söyleyen Babacan, güven ortamını düzeltemeden bu ülkede ekonomiyi düzeltmenin imkânsız olduğunu ifade ederek, “Sağlam bir ekonominin temelinde zemininde hukuk olması lazım. Adalet olması lazım, temel hak ve özgürlüklerin sapa sağlam durması lazım. Demokrasi olması lazım” dedi.

Partisinin her alanda çözümleri olduğunu ve eylem planları aldı altında bunları yayınladıklarını anlatan Babacan, “Bundan bir sene sonra, üç sene sonra beş sene sonra nasıl bir Türkiye planladığımızın detayı hazırladığımı eylem planlarıyla ortaya konuyor. Biz az laf çok iş diyoruz. Kadrolarımızla beraber arkasında kapı gibi başarıları olan ekibiz. Bunun için kendimize, daha da önemlisi ülkemize güveniyoruz. Bu ülkenin insanına güveniyoruz. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Biz bu krizi 6 ayda çözeriz. Ülkede ki kriz ortamı 6 ayda ortadan kalkar. Enflasyonun tek haneye inmesi en fazla iki sene sürer. Çünkü yaptık. 2001-2002 krizini ve 2008-2009 krizini çözen ekibin başındaydım. Yaptık yine yaparız” diye konuştu.

          Bir gazetecinin “Türkiye İMF’ye gider mi sorusunu cevaplandıran Babacan, “İMF kaynakları dünya genelinde paranın kıt ve pahalı olduğu zamanlarda anlamlı olur. Oysa dünyada dünya tarihinde görülmemiş kadar bol likitte var. Merkez bankaları çok fazla miktarda parayı basmış ve dünyaya dağıtmış durumda ve maliyette çok düşük.  Bir ülkenin kaynak ihtiyacı varsa bu kaynağı Türkiye için söyleyelim kendi iç piyasamızdan, varlığı olan vatandaşımızdan ve uluslararası piyasalardan temin etmek çok kolay. Yeter ki güven oluşturun. Amerikan Merkez Bankasının dünyaya basıp dağıttığı 9 trilyon dolar var. Avrupa Merkez Bankasının basıp dağıttığı 9 trilyon Euro var. Bir o kadar da Japonya Merkez bankasının basıp dağıttığı Yen var.  Dünya bu kadar parayı bir arada göremedi ve çok ucuz. Böyle ortamlarda İMF kaynakları cazip olmuyor. Kaldı ki Türkiye’nin şuanda insan kaynağı İMF’deki teknisyenlerin kalitesinin çok üzerinde. Dolayısı Türkiye’de her konuda ehil iktisatçımız var. Dünya da bugüne kadar görülmemiş bol miktarda para var. Dolayısı ile Türkiye’nin hiçbir şekilde İMF’ye ihtiyacı yok. Türkiye’nin neye ihtiyacı var? Güven oluşturmaya ihtiyacı var.” B.A.