ÇOKAB Toplantısı Şavşat’da Yapıldı

tarafından
3309
ÇOKAB Toplantısı Şavşat’da Yapıldı
Bu haber 6.313 kez okundu.

ÇOKAB Toplantısı Şavşat Belediye Başkanlığı Ev Sahipliğinde Şavşat’ta Gerçekleşti

Şavşat Belediyesi’nin de üyesi olduğu Çoruh Havzası Kalkınma Birliği üyesi başkanlar toplantısı birliğe üye belediye başkanlarının katılımı ile Şavşat’ta gerçekleşti.

ÇOKAB toplantısına birlik ve Oltu Belediye Başkanı Necmettin Taşcı, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Ayçiçek, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Arhavi Belediye Başkan Vekili Mustafa Kemal Tatar, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar ve Başkan Yardımcısı Ümit Coşkunoğlu, Uzundere Belediyesi Meclis Üyeleri ile Şavşat Belediyesi Meclis Üyelerinden Murat Çakal, Taner Temiz, Ömer Ural ve Suzan Gündüz Altun katıldılar.

Toplantının açılış toplantısını yapan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar konuşmasında: “Bugün dünyada en çok konuşulan sorunlardan bir tanesi de çevre sorunlarıdır. Tüketim arttıkça ve teknoloji geliştikçe katı atık tesislerine daha çok ihtiyaç duruyoruz. Bölgemiz için, çevremiz için artık doğaya uyumlu projelere imza atmak zorundayız. Katı atıklar artık birliğe üye belediyelerimizin sorunu olmaktan çıkmalıdır. Onun içindir ki bugün buradayız. Yaptığımız her hizmet, aldığımız her karar, bizim dışımızdaki milyonlarca canlının yaşamını şekillendiriyor. Bu nedenle yaptığımız her hizmetin doğada ve sonucunda hepimizin yaşam kalitesinde bir karşılığı var. Bugün şehirlerin atık toplama ve yenilenebilir enerji altyapısına yaptığı her yatırım, sadece bugünü değil geleceği de belirliyor. Çoruh Havzası Kalkınma Birliği’ne üye belediyeler olarak atık kavramını tümüyle ortadan kaldırmak, vahşi depolama sorununu çözmek için tüm samimiyetimiz ve kararlılığımızla çalışmaya devam edeceğiz. Burada attığımız tüm adımların, doğayla uyumlu bir yaşam ve çocuklarımızın geleceği için öneminin farkındayız. Çevre yatırımlarını destekleyen ÇOKAB üyesi belediye başkanı arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir arada olmak sorunları, dertleri mutlulukları paylaşmak, insani olarak da çok güzel hareketler” dedi.

Çoruh Havzası Kalkınma Birliği ve Oltu Belediye Başkanı Necmettin Taşçı öncelikle Belediye Başkanı Sayın Nihat Acar’ın konuşmasında değindiği konulara tamamen katıldığını, birliğe üye belediye başkanlarının uyumlu çalışmalarının sonucu sorunun çözülmek üzere olduğunu söyledi.

Taşcı konuşmasının devamında: “Birlik üyeleri tarafından birliğe üye belediyelerin bir an önce çözüme kavuşturulması gereken önemli sorunlarından olan ve vahşi depolama yapılan katı atıkların bertarafı, geri dönüşümü ve yenilenebilir enerji kaynağına dönüştürülmesi noktasında önemli adımlar atılıyor. Çoruh Havzası Kalkınma Birliği’nin çalışmalarını, birliğe üye 14 belediyenin katı atık sorunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aktardık ve çözüm noktasında katı atıkların transferleri için uygun yer tahsisi Yusufeli ilçesinde yapıldı. Yusufeli ilçesinde oluşturulacak transfer noktasında toplanan atıklar Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından alınarak yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürülmek üzere Erzurum’a transfer yapılacak. Fizibilite çalışmaları önümüzdeki günlerde tamamlanacak ve hazırlanacak dosya ile birliğe üye belediyelerin Encümen Belediye Başkanları ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim edilmesi gerekiyor.

Birlik Başkanının açıklamaları, toplantıya katılan Belediye Başkanlarını olumlu yönde umutlandırdı. Yıllardır üye oldukları birliğin katı atıkların çözümü noktasında yaşanan gelişmelerden dolayı memnuniyetlerini belirterek, Belediyelerin üzerine bu konuda maddi, manevi düşen görevleri yerine getirmek için gereğini yapacaklarını söylediler.

Çoruh Havzası Kalkınma Birliği üyesi başkanlar toplantısına katılım sağlayan belediye başkanları ev sahipliğinden dolayı Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar’a teşekkür ettiler. – ŞAVŞAT B.B.