CHP Genel Başkanı Özel, “31 Mart’ta yapacak bir şey var. Sarı kartı gösterin, kırmızı ışığı yakın”

tarafından
16
CHP Genel Başkanı Özel, “31 Mart’ta yapacak bir şey var. Sarı kartı gösterin, kırmızı ışığı yakın”
Bu haber 30 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel: “1 Nisan’dan bir gün sonra dövünmek olmaz ama bir gün önce 31 Mart’ta yapacak bir şey var. Sarı kartı gösterin, kırmızı ışığı yakın” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 tarihinde en düşük emekli maaşıyla 8 çeyrek altın alındığını belirterek, “Bugün 10 bin lira olan en düşük emekli maaşı ile 2 buçuk çeyrek altın alınıyor. Geldikleri günden bugüne 5 buçuk çeyrek altın kayıp var. Siz bunu bir seçim sandığında kaybettiniz, ilk seçim sandığında hep beraber kayıp altınları bulacağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Artvin’de Milli İrade Meydanı’nda CHP İl Örgütünce düzenlenen mitinge katılarak burada partililere hitap etti.

Özel, burada yaptığı konuşmada, Artvin’in CHP için önemli bir kale olduğunu ifade ederek, Belediye Başkan adayları Bilgehan Erdem’e tam ve güçlü destek istedi.

Artvin’de vatanını milletini seven Atatürk’e, Atatürk’ün emanetine sahip çıkan insanların yaşadığını vurgulayan Özel, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Artvin’deki varlığı aslında Artvin’in baba ocağına sahip çıkması demektir. Bu baba ocağının tapusu bir kişiye kayıtlıdır o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk. O yüzden bir şehirde Cumhuriyet Halk Partili bir adaya oy vermek sadece bir parti tercih etmek değil. Cumhuriyet Halk Partisi ki Atatürk iki büyük eserim var, biri Cumhuriyet ise biri Cumhuriyet Halk Partisi demiştir. Dedenizin, babanızın partisidir. Geçmişte ne olmuş ne bitmiş ayrıdır. Ama Artvinlilere baba ocağına sahip çıkmak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine sahip çıkmak yakışır.” dedi.

Yerel seçimlerde aday gösterilmediği gerekçesiyle CHP’den istifa eden ve İYİ Parti’nin Beleidye Başkan adayı olarak 31 Mart seçimlerine giden Demirhan Elçin’in süreç içerisindeki tavrını isim vermeden eleştiren Özel, Artvin’deki seçim anketi sonucuna göre hareket ettiklerini belirtti.

Elçin’in ‘anket yapmadılar’ sözüne yanıt veren Özel, “Yerel seçimlerde merkezde de aday gösterdik, teveccüh gösterdiniz, adayımızı seçtiniz. Görev yaptı, çalıştı ancak en önemlisi biz bir adayın yeniden adaylaşıp adaylaşmamasına, memnuniyeti anketleriyle bakacağız dedik. Bir anket gördük, beğenmedik, inanmadık, bir daha baktık. Buraya ekipler yolladık sorduk, soruşturduk dediler biraz yorgunluk var halkta biraz kırgınlık var. Yeni bir enerjiye, yeni bir nefese ihtiyaç var. Dedik ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisinde çalkantı yaratmayalım. Eski dosttan düşman olmaz. Eski partilime kötü söz söylemem ama parti aday yapınca çok iyi de aday yapmayınca ki anketler elimizde o zaman bir başka tercihte bulunmak Ardanuç’ta Şavşat’ta, Hopa’da, Kemalpaşa’da adayların arkasında adaydan çok duran başkanlar varken, biz burada da benzer bir davranışı beklerdik. Bunu bu parti hak ederdi olmadı. Yıllar geçecek, gidenler gittiğiyle kalacak ama tarih Atatürk’ün evinden gidenleri değil, her şartta burada kalanlara ve ona sahip çıkanları yazacaktır. O yüzden Artvin seçimi şimdi daha önemli ve size emanet bir durum var seçime kadar kafası karışan, bu olanları bilmeyen, isme bakan, yanlış yapacak olan, sonra pişman olacak olan kim varsa sizlere emanettir. Gidin koluna girin, doğrusunu anlatın, süreci paylaşın ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine sahip çıkmaları için ne yapmaları gerektiğini satır satır anlatın.” diye konuştu.

AK Parti iktidarının eğitimde yarattığı soruna ve Artvin’in eğitim durumuna değinen Özel, öğretmen olan CHP Belediye Başkan adayı Bilgehan Erdem’in eğitim sorunlarına çözümleri olacağını belirterek, “Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçmeninin en çok şikayet ettiği husus evlatlarının iyi eğitim almadığı hususu. Türkiye’de yüzde 27 AK Partili kadın seçmen çocuğum iyi eğitim alıyor diyor. Bu oran Artvin’de yüzde 15’e düşmüş, yüzde 85 eğitimden memnun değil ve rakamlara da maalesef yansıyor. 81 il içinde eğitimdeki başarı açısından Artvin’in durumu nasıl oluyorsa en sondan bir önceki yerde yer alıyor. Artvin’de büyük bir eğitim, büyük bir öğretim ve büyük bir eğitimden memnuniyetsizlik sorunu var. Biz bir profil araştırması olarak baktığımızda Artvin okuyan nüfusuyla, Cumhuriyet’in değerlerine bağlılığıyla, kültür düzeyiyle bu sonucun hiç olmaması gereken bir noktada. Bunun için Cumhuriyet Halk Partisi Artvin’de belediye başkan adayı olarak gösterdiği hocamız Bilgehan Erdem’in bu konuyu en öncelikli meselesi yapacağına, bu konuda bir yerel yönetim ne yapabiliyorsa onun çok daha ötesinde bir inisiyatif alacağına ve Artvin’in beklentisine Bilgehan hocanın iyi geleceğine yürekten inanıyorum. Şimdi hocanın yok hocam çok işi var. Hoca Artvin’in eğitiminde, öğretiminde çocuklar için kreşte, gençler için halk dershanelerinde. Ya da çocuklarımızın yurt içi yurt dışı yaz kampında kış kampında nasıl bir proje geliştirirse hocanın bu sağ omzunda bundan sonra Mahsur Yavaş’ın eli olacak, hocanın son omzunda Ekrem İmamoğlu’nun eli olacak söz veriyorum. Artvin eğitim öğretim meselesindeki hak etmediği yerden çıkarana kadar ama halk dershaneleri ile Cumhuriyet Halk partili gönüllü öğretmenler, emekli öğretmenleri seferber ederek ama uzaktan eğitim modülleriyle Bilgehan hoca Artvin’in eğitim sorununa nasıl bir reçete yazıyorsa sonuna kadar arkasındayım.” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin iktidara geldiği dönemde en düşük emekli maaşının asgari ücretin bir buçuk katı olduğunu dile getiren Özel, emeklilerin sorunlarıyla ilgili şunları konuştu: “Artvin’de 42 bin emekli var, 44 bin çalışan var. İlk başlarda çıktım emekli konusunu anlatıyorum, meydanlara bakıyoruz, emekliler var ama yeteri kadar yok olsa da sesleri yok. Çağrı yaptım birlikte olalım, birlikte mücadele edelim hakkınızı birlikte alalım dedim. Emekliler seslerini duyurmaya, meydanlara koşmaya başladılar. Sonra bütün siyasi liderler emekli konuşmaya başladılar. Gazeteler emekli manşeti atmaya televizyonlar emeklinin durumunu konuşmaya başladılar. Artvin’den sesleniyorum Türkiye’nin en büyük korusu, emekli korusu. Türkiye’nin en acıklı türküsünü çağırıyorlar 10 bin lira türküsü. İktidar 3 Kasım 2002’de geldiğinde en düşük emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti. Hiç size ilişmeseler, hiç dokunmasalar düzeninizi bozmasalar bugün bir buçuk asgari ücret 26 bin lira ama kaç para alıyoruz 10 bin lira.” şeklinde konuştu.

Emeklilerin maaşlarından 5 buçuk çeyrek altın eksildiğini belirten Özel, “Geldikleri gün en düşük emekli 8 tane çeyrek altın alıyordu bugün 10 bin lira olan en düşük emekli maaşı 2 buçuk çeyrek altın alıyor. Geldikleri günden bugüne 5 buçuk çeyrek altın kayıp var. Siz bunu bir seçim sandığında kaybettiniz, ilk seçim sandığında hep beraber bulacağız altınları. Emekliler bayram ikramiyesi alıyor değil mi? Kimin sayesinde Kemal Kılıçdaroğlu sayesinde. 2015 7 Haziran’da Kemal bey dedi ki, ben her emekliye 2 bayramda birer ikramiye vereceğim. Dediler veremezsin 7 Haziran’da seçimi kaybettiler 1 Kasım gelirken biz de vereceğiz dediler. Sonra 3 yıl kulaklarının üstüne yatıp 6 ikramiyenizi söz verdikleri halde ödemediler. 2018’de biz bir maaş diyorduk bin lira verdiler. Biz beğenmedik, itiraz ettik. O beğenmediğimiz bin lira o gün kıyma 42 lira 24 kilo kıyma alıyordu. Şimdi.2 Nisan 4 Nisan arası emekli ikramiyeleri yatacak 5 bekleniyordu 3 bin lira yatacak. 3 bin lira ile git kasaba 6 kilo dana kıyma. 24 kilo nerede, 6 kilo nerde? Ramazan mübarek gündeyiz 30 iftar 30 sahur sonra bayram sofrası. 18 kilo kıyma iftarınızdan, sahurunuzdan bayram sofranızdan, evladınızın turunuzun kursağından sizin lokmanızdan eksik edilmiştir. Sadece 6 yılda  sofranızdan dolabınızda mutfağınızdan 18 kilo kıymayı eksik ettiler. Böyle bir böyle bir haksızlığa Türkiye’yi bırakın dünyada uğrayan başka bir grup yok. Ama siz yalnız değilsiniz tam 16 buçuk milyon kişisiniz. Siz ailelerinize yakınlarınızla isterseniz her şeyi değiştirirsiniz. Diyorum ki emekliye emekli kart verelim, elektrik, su, telefon indirim yapalım 7’şer bin lira seyyanen zam uygulayalım diyor ki para yok. Ne kadar paraya ihtiyaç var bunun için 700 milyara yakın, 690 milyar. Para yok diyor. Öbür tarafta İliç’teki madenin 222 milyon vergi borcu varmış silmiş. Beşli çeteye, saray müteahhidine geçiş garantisine derken 2024’te vazgeçtiği vergiler toplamı size verilecek para kadar. Yani beşli çeteye var emekliye yok, yani saray müteahhidine var İliç’teki aldın şirketine var, emekliye yok, yazlık saraya var kışlık saraya var, uçan saraya var, yüzen saraya var. 1500 odalı saray da var emekliye gelince yok kusura bakma Tayyip Erdoğan, 31 Mart’ta emekliden de sana oy yok.” dedi.

Özel konuşmasında şunları kaydetti: “Her şeye zam gelen bir sürecin içindeyiz. Bundan sonraki süreçte artık hep beraber bu sorunları çözmek için bu iktidara bir dur demeliyiz. Burası elbette bir yerel seçim adaylar burada hepsini tanıyoruz, biliyoruz, seviyoruz, güveniyoruz. Ancak AK Partili de olsan MHP’li de olsan şu hissiyatı yaratmamak lazım. Yahu emekliyi bu kadar zora koydum yine oyunu aldım, hayvancılık bitti ama yukarı köylerden oylar geldi. Siftahsız esnaf borcunu ödeyemiyor ama oyuna esirgemiyor. Ben bir taraftan bu kadar işsizlik yarattım, bu kadar memnuniyetsizlik yarattım ama oylara gelince yine oyları topladım derseler 1 Nisan günü yapacak bir şey yok. Çünkü artık 3 sene, 4 sene seçim yok. 1 Nisan’dan bir gün sonra dövünmekle olmaz ama bir gün önce 31 Mart’ta yapacak bir şey var. Sarı kartı gösterin, kırmızı ışığı yakın. Artık emeklinin sesini doyun, emekçinin sesini duyun, hayvancılıkla uğraşanın sesini duyun, esnafın sesini duyun ve artık bizim sesimizi duyun. Yoksa biz yokuz demenin zamanı geldi. Bunu demeyenler. Bundan sonra acı reçeteyi içeceğinden bundan sonra kemeri yine bizlerin sıkacağından kimsenin şüphesi olmasın. Toplumda kimin derdi varsa 1 Nisan’dan sonra bu ülkede Cumhuriyet Halk Partisi sizlerin verdiği güçle, destekle kim eziliyorsa ezilenin yanındadır. Kimseyi karınca gibi ezdirmeyiz karıncanın kardeşi vardır onun da adı Cumhuriyet Halk Partisi’dir.”

Artvin’in sorunlarına hakim olduklarını ve çözüm için tüm kadrolar ile çalışacaklarını belirten Özel, şunları aktardı: “Sarp sınır kapısının yarattığı sorunu biliyoruz. Bu konuda hükümetin yapması gereken işler var. Dış politikada atılması gereken adımlar var, Muratlı sınır kapısı ile ilgili beklentiler var. Daha dün kuyrukta olan 1317 tırın durumu ortada. Bu konuda belediye başkanlarımız üzerine düşeni yapacaklar, gayret edecekler. Ancak bu yaşanan sıkıntıları görüyoruz. Şavşat yolundaki heyelan tehlikesinden, Borçka’daki yol tünel beklentisi ve yaşanan ızdıraptan geciken bu yatırımların hepsinden haberdarız. Biz Artvin’de geçen seçimde olduğu gibi bu seçimde de Sosyal Demokratların oylarını isteriz. Milliyetçi Demokratların oylarını isteriz. Muhafazakar Demokratların haramdan yalandan korkan, bunların geldiği yerden geri çekilenlerin oylarını isteriz. Biz Artvin’de insan ayırmayız. Seçildikten sonra belediyenin kapılarını her görüşten Artvinliye açarız. Biz bundan sonraki dönemde Artvin’e hizmet etmek isteriz. Sözün özü, bu seçimde bir tarafta birbirine tutunan ayakta kalmaya çalışan korkuyu örgütleyen güzel, söz söylemeyen, tehdit eden, şantaj yapan, Kemalpaşa’da kendi hemşehrilerini hizmet getirmemekle tehdit eden bir korku ittifakı var. O ittifakın adı Cumhur İttifakı. Biz Artvin’de Artvin İttifakı, Türkiye’de Türkiye İttifakıyız. Türkiye İttifakı’nda kim vardır? Milli takım gol atınca kim ayağa fırlıyorsa Türkiye İttifakı’ndadır. Filenin Sultanları dünya şampiyonu olurken İstiklal Marşı okunurken, Filenin Sultanlarıyla birlikte kim gözyaşı döküyor, gırtlağı düğümlenip İstiklal Marşı okuyorsa Türkiye İttifakı’nda bizimle beraberdir. Renklerimiz ay yıldızlı al bayraktandır ve hepimizin bildiği o güzel renklerdir” diye açıklamalarda bulundu. – Tahsin Atasert – Gökhan Özçelik