CHP ARTVİN MİLLETVEKİLİ UĞUR BAYRAKTUTAN MURGUL’DA SİYANÜR HAVUZLARINA KARŞI BAŞLATILAN İMZA KAMPANYASINI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI!

Sosyal Medya Hesabından

“MURGUL’DA SİYANÜR HAVUZU AÇILARAK MURGUL’UN YOK EDİLMESİNE İZİN VERİLMEMELİDİR!

2014 yılında verilen sözlere, yazılı taahhütnamelere rağmen Murgul İlçemizde halkta infial yaratan Siyanür Havuzu açılması girişimlerine karşı Murgul Halkı tarafından imza kampanyası başlatılmıştır.

Murgul ilçemizde Siyanür Havuzu açılmasının önüne geçilerek her türlü doğa katliamının engellenmesi adına gerekli çalışmaların başlatılması hususunu TBMM Genel Kurulu’nda bir kez daha dile getirdik.” sözleriyle konuşmasını paylaşan Bayraktutan’ın TBMM tutanaklarındaki konuşması şu şekilde:

“UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Ben de sözlerimin başında İzmir’deki deprem faciasında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

2014 yılında Artvin’in Murgul ilçesi Damar köyünde maden ayrıştırmasında siyanür havuzuyla alakalı bir çalışma ortaya çıkınca bütün Murgul halkı ayaklanmış, bir anlamda buna büyük bir tepki göstermiş, ilgili firmada çalışan işçiler de tepkilerini açıkça belli etmiştir. İlgili firma 2014 yılında yapmış olduğu yazılı taahhütnameyle Murgul ilçesi sınırları içerisinde herhangi bir şekilde siyanürle herhangi bir ayrıştırma yapmayacağını -yazılı, taahhütlü beyanıyla- kendisi taahhütte bulunmuştur. Aradan geçen zaman içerisinde, 2020 yılı içerisinde ilgili firma yeniden Murgul ilçesinde siyanürle altın ayrıştırmasıyla ilgili havuz yapacağına ilişkin birtakım girişimlerde bulunmuştur, bu da bölge halkının yoğun tepkisine neden olmuştur. Şu anda Murgul’da bir imza kampanyası başlatılmış, bütün, hangi siyasi gelenekten ve düşünceden gelirse gelsin Murgullular, bu şekilde kurulmak istenen siyanür havuzuna karşı olduklarını açıkça belirtmişlerdir. Biz de Parlamentodan, buradan bir kere daha sesleniyoruz: Murgul’da siyanür havuzu kurulmasını, Murgul’un yok olmasını istemiyoruz.”

Bu haber 21.312 kez okundu.