Çay Üreticilerine Yönelik Soru Önergesi

tarafından
118
Çay Üreticilerine Yönelik Soru Önergesi
Bu haber 141 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, 1 Ekim 2021 tarihinde çay üreticilerinin içerisinde bulunduğu zor şartlarda ürettiği çayı zarar etmeden sabitlemenin gayreti içerisinde olduğunu ifade ederek çay üreticilerinin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesiMilletvekili Bayraktutan’ın Meclis’e sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemiz genelinde Çay üreticilerimizin içerisinde bulunduğumuz zor şartlarda ürettiği çayı zarar etmeden satabilmenin gayreti içerisindedir ve geleceğe dair derin kaygılar yaşamaktadır.  Çay üreticilerimizin sesine kulak vererek mağduriyetlerinin giderilmesi adına gerekli çalışmalara ivedilikle başlanılması gerekmektedir.

Bu Bağlamda;

 1. Özel sektörün açıklanan yaş çay alım fiyatının altında alım yapmasının yasaklanması adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen bir çalışma mevcut mudur? Üreticilerin mağdur edilmesinin önüne geçmek adına ilgili yasal düzenlemeler ne zaman yapılacaktır? Bir takvim açıklar mısınız?
 2. Çay alım fiyatıyla birlikte destekleme primlerinin de arttırılması yönünde bir çalışmanız mevcut mudur? Detaylandırır mısınız?
 3. Yaş çay fiyatının tüm paydaşların bir arada olduğu bir sistemle belirlenmesi ve kampanya girmeden açıklanması adına yürütülen bir çalışma mevcut mudur?
 4. ÇAYKUR Varlık fonundan ne zaman çıkarılacaktır?
 5. Bankaların yaş çay üreticisine çay bedeli karşılığı promosyon ödemesi adına herhangi bir düzenleme çalışması var mıdır?
 6. ÇAYKUR’un ve Özel sektörün Çay sezonu ile ilgili programlarını Çay sezonu başlamadan önce açıklamaları yönünde bir düzenleme ne zaman yapılacaktır?
 7. Bakanlığınız nezdinde “Çay Üreticileri Sendikası” kurulmasına yönelik destek sağlanacak mıdır? Detaylandırır mısınız?
 8. Çay üreticilerimizin mağduriyetinin giderilmesi adına uygulanan kotanın tamamen kaldırılması yönünde bir çalışma ne zaman başlatılacaktır?
 9. Yaş çay üreticisine dekar başına en az 75 TL gübre desteği verilmesi ve bu desteğin her yıl gübre fiyatındaki artış oranında arttırılması adına yürütülen bir çalışmanız mevcut mudur? Detaylandırır mısınız?
 10.  ÇAYKUR Yönetim Kurulu Üyeleri arasında Çay Emekçileri ne zaman yer alacaktır?
 11.  ÇAYKUR’un Özsermayesi günümüz itibarıyla ne kadardır? Özsermaye artırımı ne zaman gerçekleşecektir? Bir takvim açıklar mısınız?
 12.  Destekleme primlerinin 1 yıl sonra değil; her sezon sonunda ödenmesi adına düzenlemeler ne zaman yapılacaktır?
 13.  Özel sektör çay fabrikalarına uzun vadeli, düşük faizli Finansal destek sağlanması adına düzenlemeler hangi aşamadadır? Detaylandırır mısınız?
 14.  Organik çay üretimini teşvik etmek adına toprak düzenleyiciler ile tarım kirecine devlet desteği ne zaman yapılacaktır?
 15.  Çay üreticilerinin, tarımsal ürün sigortaları ve tarımsal desteklemelerden kolaylıkla yararlanabilmeleri adına, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından “Çiftçi Kayıt Sistemine” dahil edilmeleri aşamasını kolaylaştıracak düzenlemeler ne zaman hayata geçirilecektir?
 16.  Bakanlığınız nezdinde; Toprağın hatalı gübre kullanımı sonucu asitleşmesini önleyici ve toprak sağlığını koruyucu uygulamaların teşvik edilmesi adına yürütülen herhangi bir çalışma mevcut mudur? Detaylandırır mısınız?
 17.  Geçmiş yıllarda % 3-4 olan alım yeri firesinin % 1’e indirilmesi neticesinde üreticinin sattığı çaydan % 2-3 zarar etmesine neden olan ve hasat standardını, hasat olgunluğunu bozan, Hasat edilen yaş çayda selüloz/odun miktarını artmasına neden olan uygulamadan ne zaman vazgeçilecektir?
 18.  Yaş Çay Alım yerlerinin uygun fiziki şartlara getirilmesi adına yürütülen çalışmalar hangi aşamadadır? Detaylandırır mısınız?
 19.  Yaş Çay toplama işçiliği ve alım yerlerinde Çay yükleme ve boşaltma işçilikleri ile ilgili gerekli düzenlemeler ne zaman yapılacaktır?
 20.  Organik çay tarım yapılacak alanların kontrolü kolay, kapalı havzalar olarak yeniden disipline edilmesi ve bu bölgelerin ekolojik turizm alanı olarak ilan edilmesi adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen bir çalışma mevcut mudur?
 21.  Çay bahçelerinde yabancı otların temizlenmesi için kaçak olarak kullanılan zirai ilaçların çaya ve suya verdiği zararları engellemek adına bu ilaçların satışının izne tabi olması ve karekod sistemi ile takibe alınması adına yürütülen bir çalışmanız mevcut mudur? Detaylandırır mısınız?”