Borçka’nın Meşhur ‘Demir Elma’sı Tescillendi

tarafından
552
Borçka’nın Meşhur ‘Demir Elma’sı Tescillendi
Bu haber 1.058 kez okundu.

Artvin Borçka ilçesinin yiyecek simgelerinden birisi olan Demir Elma artık patentli.

Borçka demir elmasının geçmişte Cumhuriyet’in ilk yıllarında Artvin’de Maarif memuru ve müfettişi olarak görev yapan Çırpanlı Ömer Efendi oğlu Muvahhid Zeki, üç yıl süren bir çalışmanın ürünü olarak ‘Şark Memleketlerimizden Artvin Vilayeti Hakkında Malumat-ı Umumiye (1927) isimli bir eser ortaya çıkarmıştır.

Borçka Demir Elması tescil başvurusu ve künyesi  hakkında açıklamalarda bulunan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, ’Borçka Demir Elmasının güneş gören yerleri pembemsi-kırmızı, diğer yerleri yeşil renkte olup seyrek beneklidir. Elmanın ağırlığı 80-120 gr. arasındadır. Yüksek Performans Sıvı Kromatografisi ile yapılan analizlere göre elmanın şeker miktarının düşük olduğu gözlemlenmiştir.” ifadelerine yer verdi.

“Kentimizin en önemli değerleri arasında yer alan ve adeta simgemiz olan demir elması meyvesinin coğrafi patentini alma girişimimiz başarılı bir şekilde sonuçlandı. Üç aylık askı süresinin sonunda kullanıma başlayabileceğiz. Borçkamıza hayırlı olsun” diye ifade etti.

Başkan Ercan,’Demir  elması ilçemizde görülen yüksek yağış ve nem koşullarına uyum sağlamasından dolayı ilçemiz kapsamında dağılış göstermekle birlikte yoğun olarak Demirciler, Düzköy,  Akpınar, Taraklı, Ambarlı, Zorlu, Kaynarca, Güreşen, Karşıköy, Yeşilköy, Adagül köylerinde ve ilçenin diğer köylerinde geçmişten beri var olan ve bolca da tüketilen sağlıklı bir meyvedir.

Herhangi bir gübre ya da ilaç kullanılmamaktadır. Borçka demir elması ağaçları bir yıl meyve verip bir yıl meyve vermemektedir. Bunun sebebi bir yıl nadasa bırakmasıdır. Meyvenin, diğer elma tiplerine göre bozulmaya, soğuğa karşı çok daha dayanıklı olup yaklaşık 9 ay boyunca muhafaza edilebilmektedir. Borçka demir elması yöresel kuzine sobalarda tepsilerde bütün halde pişirilir ve kış aylarında vazgeçilmez sıcak bir tatlı çeşidi olarak çokça tüketilmektedir.

Böyle önemli demir elmasının yerine fidanla ve  diğer  desteler ile eski hasadına döndürme projesi  ve ayrıca ikinci meyve armut  hakkında da çalışma yapıldığını” ifade etti. – Gökhan Özçelik