Borçka’da “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” Etkinliği Düzenlendi

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla ülke genelinde hayata geçirilen ‘Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Kampanyası’ kapsamında, Artvin Borçka ilçesinde de etkinlik düzenlendi.

Etkinlik, trafik görevlisi öğrencilerle birlikte kavşakta sürücüleri durdurup broşürle geçiş önceliğinin yayalara ait olduğu ile ilgili uyarılarda bulundular.

Bu kapsamda, ‘Yaya Öncelikli Trafik Kanunu’ ile artık araç sürücülerinin, görevli veya trafik ışığı bulunmayan, ancak işaret veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi. Ayrıca, ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla ülke genelinde olduğu gibi Borçka ilçesinde de ‘Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Kampanyası’ hayata geçirildi.

İlçede, Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Amirliği iş birliğinde Borçka  Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Belediye Başkanı Ercan Orhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, İlçe Emniyet Amiri Fatih Temel, İlçe Jandarma Komutanı Rıdvan Karış, kurum müdürleri, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımı ile trafik ışıklarının bulunmadığı yol  üzerinde pankartlarla etkinliğe katılanlar tarafından farkındalık oluşturmak amacıyla araçların geçişlerine engel olarak yayaların karşıya geçmesini sağladı.

Kaymakam Türker, araç sürücülerine, etkinlik ve kanunda yapılan değişiklikler hakkında bilgiler verdi. Bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara ilk geçiş hakkını vermek zorundadır” dedi.

Sürücüler de kampanya ve etkinlikten memnun olduklarını belirterek, bundan sonra geçişlerde daha dikkatli olacaklarını ve kurallara uyacaklarını ifade edildi.

Yaya yollarında ve trafik lambalarında düzenlenen etkinlikte polis ekipleri yayaları ve sürücüleri bilgilendirdi.

Haber: Sermin Aydemir

Bu haber 868 kez okundu.