BORÇKA’DA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

tarafından
562
BORÇKA’DA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Bu haber 350 kez okundu.

      Borçka’da 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıldı.

         Borçka Acarlar M.Y.O Konferans Salonunda yapılan kutlama programında Borçka Kaymakamı Ali Osman Bulat, Belediye Başkanı Ercan Orhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, Kurum Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve çok sayıda öğrenci velilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

         Kutlama programı 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması, günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı öğretmenliğe yeni başlamış Borçka Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Tuğba Gül Arslan tarafından yaptığı konuşmada; “Sayın Kaymakamım, sayın protokol üyeleri, saygı değer müdürlerim, değerli meslektaşlarım, sevgili öğrencilerimiz,

         Atatürk’ün açtığı bir yol var. Işıl ışıl bu yol ve sonsuz. O yolda yürüyor olmak ne büyük gurur. Nice öğretmenler yürüdü bu yolda ve bazen canlarını bile feda ettiler. Şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Böyle kutsal bir mesleği anlatmak için kelimeler yetmez ancak öğretmenlik bir adanma halidir bana kalırsa. Başka anne babaların evlatlarına kendi çocuğunmuş gibi sahip çıkarak bir adanma hali. Ömür boyu silinmemek üzere bir yazı yazmak güzel kalplere. Bugün yeminimizle o hale bir adım daha yaklaşıp tamamen eğitim ve öğretime bulanarak yolumuza devam edeceğiz.

         Bizleri motive eden şey öğretmenlerim de hak verecektir sanıyorum, çocuklarımızın gözlerin de gördüğümüz bir çift alev ve bizleri görünce yüzlerine yayılan tebessümdür. Gerçi bugünlerde maskelerin altındaki güzel gülüşlerini de göremez olduk. Bizim için en güzel sonuçtur çocuklarımızı geleceğe umutla bakarken, güzel hayaller kurarken bulmak. Bizim ellerimizden uçarken de güzel diyarlara konduklarını bilmek.

         Bugün sizleri hüzünlendirecek ve mutlu edecek bir gösteri hazırladık. Kötü günlerin uzakta kaldığı, sağlıkla buluşacağımız günlere adıyoruz bugünkü gösterimizi. Çok emek verdik umarız beğenirsiniz. Bütün öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutluyorum. Tekrar hoş geldiniz, sefa getirdiniz” diyerek konuşmasını yine Borçka Anadolu Lisesinden geçtiğimiz yıl emekli olmuş Tarih Öğretmeni Rukiye Ejderoğlu tarafından konuşması gerçekleştrilmiştir.

Kutlama töreninde daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır yaptığı konuşmada; “Değerli Meslektaşlarım,

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Öğretmenlik bir meslek olmanın ötesinde, bir insanlık hizmeti, bir sevgi işi, bir kültür ve medeniyet sorumluluğudur. Öğretmenlik ilim adamı, sanatçı, mucit, bürokrat, esnaf ve tüccar yetiştirme işidir. Öğretmenlik, tecrübe ve irfanla çocuklarımızı, gençlerimizi, geleceğe hazırlama mesleğidir. Bu yönüyle öğretmenler eğitim sistemimizin ve toplumun temel yapı taşları, istiklal ve istikbalimizin de mimarlarıdır. Kutsal olduğu kadar mesuliyeti ağır bir mesleği icra eden siz fedakâr öğretmenlerimizin bu mesuliyeti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hakkıyla taşıyacağınıza yürekten inanıyorum.

Bu duygularla bütün eğitim çalışanlarını en derin sevgi ve muhabbetlerimle selamlıyor, bütün öğretmenlerimize sağlık ve sıhhat temenni ediyor, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum.

Bu vesileyle emekli öğretmenlerimize sağlık, huzur dilerken, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Rahmeti Rahman’a kavuşmuş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” diye konuşmasını sonlandırdı.

         Program Video gösterimi, şiirlerin okunması, Şehit Öğretmen Performansı, Oratoryo gösterimi, Tiyatro gösterisi, çeşitli konularda dereceye giren öğrenciler ödüllerin takdimi, öğretmenleri yemin töreni, türkü dinletisi ve günün anısına ait hatıra fotoğrafı çekimleri ile kutlama töreni sona erdirildi. – ZEYNEP KÜÇÜK