Borçka’da “Filistin İçin Tek Yürek” isimli konferans düzenlendi

tarafından
18
Borçka’da “Filistin İçin Tek Yürek” isimli konferans düzenlendi
Bu haber 33 kez okundu.

Borçka Acarlar Meslek Yüksekokulu, Birim Kalite Öğrenci Temsilciliği ve Sosyal Hizmet Etkileşim Topluluğu tarafından “Filistin İçin Tek Yürek” isimli konferans düzenlendi.

Borçka Acarlar Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe Psikolog Dr. Rukiye Demir Salhiya, Filistin’de yaşadıklarını ve Filistin halkının mücadeleye bakışını katılımcılara anlattı.

Program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmetler Programı öğrencisi Abdülhakim Akbey’in Kur’an-ı Kerim okuması ve dua yapılması ile başladı.

Duaların ardından Meslek Yüksekokulu Elektrik Programı öğrencisi Ahmet Emin Uygun “Mescidi Aksa” adlı şiirini okudu.

Yüksek lisans eğitimi almak için Filistin’e giden ilk uluslararası öğrenci olan Dr. Rukiye Demir Salhiya, Filistin’de bulunduğu süre boyunca yaşadıklarını anlattı. 7 Ekim’de başlayan Aksa Tufanı ve sonrasında başlayan İsrail katliamlarının ardından Gazze Direnişinin canlı şahidi olan Salhiya, Gazze’den Türkiye’ye gelmek zorunda kaldığını söyledi.

Bölgede ki birçok çatışma ve bombardımana şahit olan Salhiya, İsrail’in saldırılarının acımasızca olduğunu vurguladı. Vatandaşların bombalar altında mücadele ettiğini ve Filistin’de olduğu zaman evinin iki kere bombalandığını dile getirdi. Filistin’de mücadele eden halkın zor şartlar altında yaşamaya çalıştığını su ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çektiklerine değindi.

Salhiya konuşmasının devamında “Hastane ve okul gibi yerler genelde güvenli yerler olarak açıklanır. Ama tabi ki Siyonistler bütün dünyada kuralı koyan taraf olup bu uygulamaya gelince de istediklerini yapanlar oldukları için ve bu denli barbar oldukları için o zamanda durmadan hastaneleri, okulları, camileri insanlar namaz kılarken barbarca bombalamaya devam ediyorlardı. Siyonistler güvenli koridor diye tabir ettikleri bir yol güzergahında insanları kuzeyden güneye doğru göçmelerini istedi. O zaman o yol güzergahını takip etmek zorunda olan kardeşlerimiz aynı anda bombalandılar ve 300’ten fazla şehit vardı. Siyonistlerin aslında ne kadar alçak oldukları, sözlerinde durmayan bir barbar oldukları aşikarken kardeşlerimize başka bir yol bırakmamışlardı. Artık her yer bombalanıyor” diye açıklamalarda bulundu.  – Zeynep Küçük