Borçka’da ANA-DOLU adlı tiyatral şiir ve türkü gecesi düzenlendi

tarafından
26
Borçka’da ANA-DOLU adlı tiyatral şiir ve türkü gecesi düzenlendi
Bu haber 49 kez okundu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Borçka Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından ANA-DOLU adlı tiyatral şiir ve türkü gecesi düzenlendi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Borçka Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından ANA-DOLU adlı tiyatral şiir ve türkü gecesi Borçka Atatürk Ortaokulu Konferans salonunda gerçekleşti.

Gerçekleşen etkinliğe, Borçka Kaymakamı Fahrettin Fazıl Ata, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, STK’lar, gaziler, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, kurum amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Sahnelenen oyunda Milli Mücadele döneminde emek vermiş ve mücadele etmiş “Kara Fatma”, “Senem Ayşe”, “Şerife Bacı”, “Efe Ayşe”, “Nene Hatun” ve “Yirik Fatma” hikayeleri konu alınarak tiyatral ve türkü gecesi adı altında sahnelendi.

Milli Mücadeleyi seyirciye iletmek ve o dönemde yaşanmış, tarihe iz bırakmış kişileri gün yüzüne çıkarmak için sahnelenen oyun, seyircinin yoğun ilgisi ile karşılandı. Duygusal anlarında yaşandığı tiyatral gösteride türküler eşliğinde Cumhuriyetin temellerinin atıldığı topraklarda mücadele eden kadınlar anlatıldı.

Borçka Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Gamze Bakırtaş, Cumhuriyetin 100. Yılında cephede ve cephe arkasında mücadele veren Türk kadınlarını andıklarını söyledi.

Borçka halkı ile buluşturulan tiyatral ve türkü gecesi hakkında açıklama yapan Bakırtaş, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Milli Mücadelemizde canla başla savaşmış erkekler kadar gerekse cephede ve cephe gerisinde mücadele vermiş Türk kadınlarımızı bugün bir kez daha anmak istedik. İlknur Bektaş’ın “ Anadolu Milli Mücadelenin Cesur ve Kayıp Kadınları” kitabından uyarlanmış bu oyunumuza Aralık ayından itibaren çalışıyoruz. Çok uzun bir maraton var. Burada sadece sahne de bir görüntü var ama bu sahnenin arkasında konaklama ve seyahat alanı hizmeti öğretmenlerimiz Şeyma Özbayrak ve Belma Çeviğin girişteki hazırlıkları olsun bütün edebiyat öğretmenlerimizin yardımları olsun hepsine teşekkür ediyoruz. Çocuklarımız ciddiyetle, sorumlulukla çalışmamış olsalardı bu gece bu şekil sonlanmazdı. Öğrencilerimizi tebrik ediyorum daha sonra okulumuzda ki bütün öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum” diye ifade etti. – Zeynep Küçük