Borçka’da 3100 Öğrenciye Yardımcı Kaynak Kitap Dağıtımı Yapıldı

tarafından
568
Borçka’da 3100 Öğrenciye Yardımcı Kaynak Kitap Dağıtımı Yapıldı
Bu haber 1.114 kez okundu.

Borçka İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır bu yıl ilk defa uygulanan öğrencilere yardımcı kaynak kitabı desteği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bakır, ilçede 3 bin 100 öğrenciye yardımcı kaynak kitabı dağıtıldığı bilgisini verdi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan ücretsiz yardımcı kaynaklar, bu yıl ilk kez ders kitaplarıyla birlikte eğitim öğretim yılının başında öğrencilerin sıralarında yerini aldı.

Borçka Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının başlamasının ardından öğrencilerin sıralarında yer alan kazanım testleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Bakır, yaptığı açıklamada, “2022-2023 yılı eğitim-öğretim yılının başlaması ile beraber öğrencilere kitaplar ile birlikte yardımcı kaynaklar verildi. Yardımcı kaynakların öğrencinin kolaylıkla öğrenmesini sağlayacağını dile getiren Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır” Bakanlığımız bu sene ilk defa yardımcı kaynaklar gönderdiler. İlçemizdeki tüm okullarda ve öğrencilere bu kitaplar ulaştırıldı. Okulların açıldığı ilk gün istisnasız her öğrencide yardımcı kaynaklar ellerindeydi. Ana sınıfları da dahil 3.100 civarın da öğrencimiz var ana sınıfını saymazsak 2.700 öğrencimiz var ve bu öğrencilere yardımcı kaynak kitapları ulaştırdık. Yardımcı kaynak kitapların açıklayıcı, kapsamlı ve bol örneklisi olduğu için dolayısıyla öğrencinin kolaylıkla çeşitli yöntemlerle öğrenmesini sağlayacak araçtır” dedi.

Yaz tatili boyunca okullarda tadilat ve onarım çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Bakır, Okulların fiziki şartlarının yenilendiğini ve gereken yerlerde onarımların yapıldığını, bütün okulların eğitim-öğretim yılına hazır olduğunu belirtti.

Yine bakanlığın projeleri arasında yer alan kapalı olan köy okullarını açarak yaz kampına çevrildi. Bu kapsamda Ardanuç Tütünlü Yatılı Bölge okulunda 1 hafta kampa giren Borçkalı öğrenciler hakkında da bilgi veren Bakır, “Ardanuç da gerçekleşen kampa ilçemizden 50 kişilik öğrenci grubu gitti. Ayrıca kontenjan dolduramayan ilçelerden kontenjan alarak yaklaşık 30 kişilik daha öğrenci gönderdik. Dolayısıyla 80 kişilik bir öğrenci grubumuz gitti farklı zamanla. Talep çok olduğu için ve öğrencilerimiz bundan mahrum kalmasın diye elimizden geleni yaptık. Bu gibi kamplar çocukların daha çok öz becerilerini, kişisel kabiliyetlerini geliştirme, problem çözme, günlük hayattaki önüne gelebilecek sorunlarla yüzleşebilme ve onlarla başa çıkabilmeyi öğreten bir kamptır. Aynı zaman da hayatı tanımalarını sağlamak daha doğrusu kendi ayakları üzerinde durabilmeyi öğretmektir. Bu kampı geçen sene Borçka da ev sahipliği yaparak, tüm ilçelerdeki öğrencileri ağırlayarak yaptık” diye konuştu.

Köy okullarının köy yaşam merkezi haline gelerek yakın zamanda kurslarla aktifleşeceğini belirten Bayram Bakır” Köy okulları anlamında bakanımız köy okullarını Köy Yaşam Merkezleri haline dönüştürüyor. Dolayısıyla kapalı olan köy okullarımız halk eğitim kursları gibi etkinlikler ile canlanarak Köy Yaşam Merkezleri olacaktır. Bizim ilçemizde şuan ilk etap da Alaca ve Kaynarca köyleri Köy Yaşam Merkezleri haline dönüştürülüyor. Kurs planlamasını yaptık yakın zamanlarda kurs açılacak köylerimiz de” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır son olarak eğitim-öğretim yılı için şu sözleri dile getirdi” Bizim birinci önceliğimiz iyi bir insan, iyi bir vatandaş Türkiye Cumhuriyetinin manevi değerlerine sahip vicdanı hür fikri hür insanlar yetiştirmek. Öğretmen açığımız olmadan hiçbir ders boş geçmeden eğitim-öğretim yılına sorunsuz bir şekilde başlamış bulunduk” ifadelerini kullandı. – B.A.