BORÇKA’DA 15-22 MAYIS’DA ULUSLARARASI GENÇLİK TİYATRO BULUŞMASI

tarafından
1029
BORÇKA’DA 15-22 MAYIS’DA ULUSLARARASI GENÇLİK TİYATRO BULUŞMASI
Bu haber 2.029 kez okundu.

Borçka’da 15-22 Mayıs tarihleri arasında “Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması” yapılacak.

Borçka Belediyesince Avrupa Birliğinin finansman desteğiyle düzenlenen etkinliğe, Danimarka, ABD, İngiltere, Filistin, Mısır, İspanya, İtalya, Fransa, İsveç ve Türkiye’den 60 tiyatro sanatçısı katılacak. Bir hafta sürecek etkinlikte, 25 tiyatro oyunu, sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, gazetecilere, tiyatro ve sinema salonu olmayan ilçede uluslararası tiyatro etkinliğine ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Orhan; “Borçka Belediyesi tarafından organize edilen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen etkinlik kapsamında 10 ülkeden gelen 60 tiyatro sanatçısı hafta boyunca “Bir Kadın Uyanıyor”, “Kısaca Clara”, “Hop Hop”,” Şatonun Altında”, “Meddah” gibi yerli ve yabancı 25 farklı tiyatro oyununu sanat severlerle buluşturacak. İlçede tiyatro ve sinema salonun olmaması nedeniyle oyunların bazıları okulların salonlarında bazıları ise cadde, sokak, park ve meydanlarda açık havada sahnelenecek.

Etkinlik kapsamında tiyatro oyunlarının yanı sıra söyleşi ve tiyatro atölyelerinin yapılması da planlanıyor. Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan yerel ve ulusal medya gazetecilere yaptığı açıklamada tiyatro ve sinema salonu olmayan ilçede uluslararası bir tiyatro etkinliğine ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşadığını söyledi.

Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenen Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşmasına 15-22 Mayıs tarihlerinde ev sahipliği yapacaklarını kaydeden Orhan, proje kapsamında yürütülen hazırlıklarda son aşamaya gelindiğini kaydetti.

Başkan Orhan, çalışmalarımız ete kemiğe büründü, son düzlüğe girdik. Bir hafta boyunca devam edecek tiyatro etkinliklerimiz 15 Mayıs’ta başlayacak. 10 ülkeden 60 tiyatro sanatçısını Borçka’da olacak. Borçka’da çok önemli bir sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapacağız. Tiyatro etkinliğimizin yanı sıra birçok yazar gelecek ve kitap buluşmalarımız olacak” dedi.

“Sinema salonu olmayan bir ilçede uluslararası düzeyde bir çalışma yapılıyor”

Etkinliğin geniş kitlelere ulaşması, en iyi şekilde gerçekleşmesi tüm Türkiye’ye duyurmak için ekip olarak büyük bir gayret içinde olduklarını kaydeden Orhan, “Amacımız tiyatro salonu, sinema salonu olmayan bir ilçede uluslararası düzeyde bir çalışma yapmak. Bu vesile ile Borçka’ya belki bir kültür merkezi kazandırabiliriz. Tüm hevesimiz bu yönde. İlçemize bir kültür merkezi kazandırırsak belki Borçka’nın çevresi değişir. Felsefemiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir”. Bu hayat damarını daha canlı tutacağız, Borçka’yı da biraz canlandırmış olacağız” diye konuştu.

“Borçka’nın her alanında tiyatro görebilirsiniz”

Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşmasının tiyatro festivali havasında geçmesini arzuladıklarını kaydeden Orhan, “Tiyatro gösterimlerinde üniversitenin ve okulların salonları kullanacağız. Bunun yanı sıra kendi sahnelerimizi oluşturacağız.

Borçka’nın her alanında belediye meydanında, pazar yerinde, yolda, sokakta, parkta, kafeteryalarda her yerde tiyatro gösterileri olacak” dedi.

Hazırlıklarda son aşamaya geldiklerini belirten Orhan, tiyatro etkinliğinin yanı sıra söyleşiler, yazarlarla kitap buluşmaları yapılacağını aktardı.

Başkan Orhan, etkinliğin geniş kitlelere ulaşarak en iyi şekilde gerçekleşmesi ve tüm Türkiye’ye duyurulması için büyük gayret içinde olduklarını dile getirerek, şöyle devam etti: “Tiyatro salonu, sinema salonu olmayan bir ilçede uluslararası düzeyde bir çalışma yapılıyor. Bu vesileyle Borçka’ya belki bir kültür merkezi kazandırabiliriz. Tüm hevesimiz bu yönde. Felsefemiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Bu hayat damarını daha canlı tutacağız, Borçka’yı da biraz canlandırmış olacağız.

Etkinliğin tiyatro festivali havasında geçmesini arzuluyoruz. Tiyatro gösterimlerinde üniversitenin ve okulların salonlarını kullanacağız. Bunun yanı sıra kendi sahnelerimizi oluşturacağız. Borçka’nın her alanında belediye meydanında, pazar yerinde, yolda, sokakta, parkta, kafeteryalarda, her yerde tiyatro gösterileri olacak.”

Başkan Orhan, proje için Avrupa Birliğinden bazı kurallar çerçevesinde fon aldıklarını kaydederek, şunları anlattı: “Bu proje kapsamında 10 ülkeden 60 tiyatro sanatçısı ilçemize gelirken biz de 12 öğrencimizi Danimarka’ya göndereceğiz ve orada eğitim alacaklar. Oradaki havayı teneffüs edecekler. Belki de hayatlarında bir daha yaşayamayacakları duygular yaşayacaklar. Belki Türkiye’nin geleceğinde çok önemli tiyatro sanatçıları Borçka’dan çıkacak” diye açıklamalarda bulundu.

İlçedeki tiyatro gösterimlerinde sahne alacak tamamı öğrencilerden Borçka Belediyesi Tiyatro Topluluğuna eğitmenlik yapan sinema ve tiyatro sanatçısı Ayşegül Çaylı da yaptığı açıklamada “Tiyatro eğitimi noktasında 6 aydır öğrencilerimle birlikte bir süreç yürütüyoruz. Borçka’da ilk defa düzenlenecek uluslararası bir festivalde bizde William Shakespeare’in Romeo ve Juliet oyunu sahneleyeceğiz. Çok heyecanlıyız. Mutluyuz. İlçede tiyatro salonu olmadığı için bulduğumuz her yerde çalıştık. Belediye’de çalıştık, oda da çalıştık, okulların salonunda çalıştık. Bir şekilde istekli olunca koşulları son derece zorluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Tiyatro eğitimi alan 18 yaşındaki Özge Yılmaz da tiyatroya küçüklüğünden beri ilgisi olduğunu ifade ederek, “Geldiğimiz noktada bu küçük ilçede böyle bir etkinliğin içinde olmak çok güzel. Çok heyecanlıyım. Yabancılar gelecek, onlarla sohbet edeceğiz. Yeni insanlar tanıyacağız. Sonra biz yurt dışına gideceğiz” diye konuştu. – BÜLENT ATASERT – GÖKHAN ÖZÇELİK – ZEYNEP KÜÇÜK