BORÇKA-ZEDOBAN KÖYÜMÜZÜN GURURU

tarafından
471
BORÇKA-ZEDOBAN KÖYÜMÜZÜN GURURU
Bu haber 870 kez okundu.

               Borçka – Zedoban Köyümüzün gururu Songül Uygun Binay.

               Borçka ilçemiz Türkiye’de coğrafya olarak çalışkanlığı ve eğitimi zorunlu kılan çok özel bir ilçeler arasındadır. Erkeği, Kadını, genci yaşlısı bu bilinçle yaşamını idame eder. Bu nedenle ülkemizin değişik kademelerinde, eğitiminde, ticaretinde, siyasetinde, sağlık sektöründe önemli görev ve makamlarda çok sayıda başarılı insanlarımız yer almaktadır.

Geçmişte ve günümüzde sağlıklı birey ve toplumların olmazsa olmazı doktorlarımızın önemi giderek daha da artmıştır. Onlar çok zor bir eğitim sürecini başarıyla tamamladıktan sonra alanlarında uzman olabilmek için inanılmaz bir tempo ve gayretle çalışmaya devam ediyorlar. Onlar, toplumun en zeki en çalışkan bireyleridir.

Üniversite sınavında tam puan alarak Tıp Fakültesine yerleşebiliyor. Öyle zaman oluyor ki gecenin geç saatinde, yada sabahın köründe hastaları için koşan fedakar insanları.

Borçka-Zedoban Köyümüzün gururu doktorlarımızdan birisi de Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Songül Uygun Binay yan dal olarak Ankara Şehir Hastanesi yoğun bakım uzmanlığını kazandı. Bu eğitimi de başarıyla geçen Uygun Binay, aynı zamanda Ankara Şehir Hastanesi yoğun bakım uzmanlığı görevini de yapacak.

Başarının sırrını ailesi, (anne Sebike ve babası Sabri) olarak anlatan Dr. Binay; eğitimine Artvin Borçka ilçesi Zedoban köyünde siyah önlükle, ruza yakayla gidilen beş sınıflı köy okulunda başladı. Oradan başladığı eğitimini Ege Üniversitesi Tıp fakültesini kazanarak taçlandırdı. Tıp eğitimi bittikten sonra mecburi hizmetini memleketi Artvin Arhavi Devlet Hastanesinde yaptı. Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanlığını kazandı. Daha sonra Ankara Şehir hastanesinde Yoğun Bakım uzmanlığı yan dal eğitimini kazandı. Bu eğitimini de başarıyla bitirdi. Ankara Şehir hastanesinde başarı belgesi verildi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Songül Uygun Binay “Bu haklı gurur öncelikle sevgili Annem ve Babamın. Onları Allah başımızdan eksik etmesin diyorum hala bizim için uğraşmaktalar. Eğitimde ailenin, anne babanın rolü çok önemlidir. Bunu kendimden, ailemden bilirim. Bu nedenle çocuklarımızın başarısı ya da başarısızlığı aile ile yakından ilgilidir.” ifadelerine yer veriyor.

Bizlerde köyümüzün vedarı iftiharı olan Uzm. Dr. Songül Uygun Binay’ı kutluyor, görevinde başarılar diliyoruz. – B.A.