Borçka Toplum Sağlığı Merkezi Tütün Bağımlılığı İle Mücadeleye Devam Ediyor

tarafından
1063
Borçka Toplum Sağlığı Merkezi Tütün Bağımlılığı İle Mücadeleye Devam Ediyor
Bu haber 2.071 kez okundu.

            Toplum Sağlığı merkezi tarafından Borçka ilçesinde faaliyet gösteren işletmelerin kapalı alanlarında tütün denetimleri gerçekleştiriyor. Bu kapsamda yıl boyunca yapılması planlanan çalışmalar Pandemi koşullarının düzelmesi ile beraber hız kesmeden devam ediyor. İlçede bulunan Kamu ve özel her türlü işletme bu kapsamda ziyaret ediliyor. İşletme sahiplerine ve çalışanlarına bilgilendirme yapılıyor. El broşürleri afişler dağıtılıyor. İlçeler arası çapraz denetimler de başlayacağı için işletmelerin yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri anlatılarak farkındalık çalışmaları yapılıyor.

           Edinilen bilgilere göre Toplum sağlığı merkezi, ilçe emniyet Amirliği, Belediye zabıtasından oluşan denetim ekipleri 7 gün 24 saat esasına dayalı, planlı ve ihbar denetimlerine her an hazır şekilde çalışmalarını koordine etmektedirler. Denetimlerin asıl amacı vatandaşlarımızın kapalı alanlarda tütün ürünü tüketenin yanında tütün ürünü tüketmeyen kişilerinde pasif etkilenime maruz kalarak tütün mamullerinin zaralı etkilerine maruz kalmalarının önlenmesidir. 

          Pasif Etkilenim Nedir?

Tütün dumanına maruz kalma, yanan bir sigaranın ya da puro, pipo ve benzeri diğer tütün ürünlerinin ucundan dışarı çıkan duman ve başkalarının içtikleri tütün ürününden dışarı üflenen dumanın solunmasıdır. Bu durum, ikinci el sigara dumanı veya sigara dumanından pasif etkilenim şeklinde de tanımlanmaktadır.

Sigara dumanında yer alan zararlı maddelerin sigara içilen ortamın havasında ve yüzeylerde uzun süre kaldığı ve bu nedenle de kapalı ortamlarda hiçbir şekilde sigara içilmemesi gerektiği bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur.  Tütün dumanına direkt maruz kalınmasa bile daha önce ortamda sigara içilmişse, böyle bir ortama girilmesi halinde dahi sigara dumanından pasif etkilenim söz konusu olmaktadır. Bu durum üçüncü el sigara dumanı olarak tanımlanmakta ve sağlık açısından risk oluşturmaktadır. 

Tütün dumanına maruziyet, dünyada her yıl birçok insanın ölümüne neden olmaktadır. 

Dünya genelinde her yıl;

  • 700 milyon çocuk tütün dumanına maruz kalmaktadır.
  • 600 bin kişi tütün dumanına maruz kaldığı için yaşamını yitirmektedir.

Başkalarının tükettiği tütünün dumanına maruz kalmaktan kaynaklanan ölümler, trafik kazaları ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerden çok daha fazladır.

Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp krizleri gibi birçok öldürücü hastalığa neden olmaktadır.

Çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastır. Tütün dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır.

Tütün dumanı nedeniyle ortamda bulunan kimyasallar sigara içiminden haftalar hatta aylar sonra da temizlenememektedir. Pencerelerin açık olması, havalandırma sistemlerinin çalışması da bu konuda çözüm değildir.

Pasif etkilenimden korunmanın tek yolu, insanların kapalı ortamda sigara dumanına pasif olarak maruz kalmalarını önlemektir.