Borçka Toplum Sağlığı Merkezi Tarafından Bağımlılıkla Mücadele Çalışmalarına Yeniden Start Verildi

tarafından
220
Borçka Toplum Sağlığı Merkezi Tarafından Bağımlılıkla Mücadele Çalışmalarına Yeniden Start Verildi
Bu haber 927 kez okundu.

Borçka Halkı Covid – 19 Aşılarını Yaptırmaya Davet edildi

              Borçka Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Pandemi döneminde düşük seyirli olarak sürdürülen Tütün başta olmak üzere bağımlılıkla mücadele çalışmaları, vakaların azalmasıyla birlikte, Borçka Şehir Stadında düzenlenen futbol müsabakasıyla start aldı. Üzerinde tütün maddesinin zararlarını içeren değişik sloganların bulunduğu tişörtler futbolcular tarafından giyilerek karşılaşma gerçekleştirildi. Tişörtlerin dağıtımı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ahmet TEPECİK tarafından gerçekleştirildi. Borçka TSM başkanı Dr. Ahmet TEPECİK, Berberinde organizasyonun yapılmasında görev alan ve çalışmaya katılan, Sağlık Memuru Yetkin ÇİFTÇİ, Memurlar Sebahattin ATABAY, Dursun KARA ve Yunus ŞAMLI ile beraber bu organizasyon gerçekleştirildi. Daha sonra katılımcılardan Covid – 19 Aşılarını bir an önce yaptırmaları istendi. Program futbol maçı yapılarak tamamlandı.  TSM Başkanı Dr. Ahmet TEPECİK burada yaptığı bilgilendirme konuşmasında ;

            *Tütün kullanımı küresel bir sağlık problemidir. Dünyadaki yetişkin nüfusun yaklaşık üçte biri sigara kullanmaktadır. Her yıl dünya genelinde 5 milyon, ülkemizde ise 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını kaybetmektedir. Bu sayının 2030 yılında 240 bine ulaşacağı tahmin edilmektedir.

  *Türkiye’de tütün salgını kaygı verici boyuttadır. Yaklaşık 16 milyon yetişkin sigara içmektedir. Bununla birlikte ümit verici bilgiler de vardır: Türkiye’deki yetişkin kişiler tütün kullanımının yol açtığı sorunları çok iyi bilmektedir ve tütün kullanımı ile ilgili kısıtlamaları desteklemektedir. 

            * On beş yaş ve üzerindeki yetişkinlerin %31,2’si (yaklaşık 16 milyon kişi) halen sigara içmektedir. Sigara içme sıklığı erkeklerde (%47,9) kadınlara (%15,2) göre daha fazladır. Yaklaşık 12 milyon erkek ve 4 milyon kadın sigara içmektedir. Erkeklerin yaklaşık yarısı (%43,8) ve kadınların da %11,6’sı her gün sigara içmektedir. Sigara içen her 10 kişiden 9’undan daha çoğu (erkeklerde %92,6, kadınlarda %98,0) mamul sigara içmektedir.

            * Son yıllarda ülkemizde sigaraya başlama yaşı çok küçük yaşlara kadar düşmüş bulunmaktadır. Bu sebeplerden ötürü özelikle,çocukları, gençleri, kadınları ve yetişkinleri tütün maddelerinin zararlarında korumak için toplumun tüm kesimleriyle işbirliği içerisinde çalışmlar yapılması gerekmektedir.  Bu gün pandemi sonrası ilk defa yaptığımız organizasyonda bizlere destek verdiğiniz için teşekkür ederiz.

*Aynı şekilde Covid – 19 Aşı çalışmalarında da Borçka halkını aşılarını yaptırmaya  davet ediyorum. İlçemizde hizmet veren tüm sağlık birimlerinde Devlet Hastanesi, Aile Sağlığı Merkezi ve Toplum Sağlığı merkezimizde aşılarınızı yaptırabilirsiniz.  “AŞI KORUR VE YAŞATIR” diyorum herkese sağlıklı günler diliyorum. – HABER: ZEYNEP KÜÇÜK