Borçka Sanat Merkezi “29 Nisan Dünya Dans Gününü Kutladı

tarafından
16
Borçka Sanat Merkezi “29 Nisan Dünya Dans Gününü Kutladı
Bu haber 31 kez okundu.

 

Borçka Sanat Merkezi’nde faaliyetlerini sürdüren Müge Fırat Kahraman ve Yüksel Kahraman 29 Nisan Dünya Dans gününü kutladı.

29 Nisan Dünya Dans Günü, , Uluslararası Dans Günü, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü ve UNESCO ortağı STK Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılarak her yıl 29 Nisan’da kutlanılmaya devam ediyor.

Ortak dil olan dans aracılığıyla insanlar bir araya gelerek evrensel bir şekilde tüm insanların eğlenmesini ve duygularını tercüman etmesini neden oluyor. Dans, sanatın ve müziğin birleştirici gücüyle birlikte kültürler arası köprü kurmayı sağlıyor.

Borçka Sanat Merkezinde Kafkas dansları, latin dansları, klasik bale ve çeşitli alanlarda insanlara hizmet vermeye devam eden Müge Fırat Kahraman ve Yüksel Kahraman 29 Nisan Dünya Dans günü hakkında açıklamalarda bulundular.

“Yeni nesilleri yarına hazırlamak için dans etmeye devam ediyoruz” diyen Yüksel Kahraman, 29 Nisan Dünya Dans gününü kutlayarak şu sözleri dile getirdi “Dans tarihi insanlık tarihi ile birlikte olagelmiştir. Hayatı dans eder gibi yaşamayı başarmak herkesin başına gelecek bir şey olmadığını düşünüyoruz.  Dans aynı zamanda ritüeldir ve bütün duygularımızı iletişimden önce dans ile ifade etmeyi öğrendik bu nedenle iyi hissetmek için dans ederiz. Bugün dünya dans günü ve bizim açımızdan iyi ki böyle bir gün kutlanıyor. Günün sonunda insanları iyi vakit geçirmeye ihtiyacı var hem ruha hem bedene, yarının güçlükleri için hazır olma şansı tanıyor. Yeni nesilleri yarına hazırlamak için dans etmeye davet ediyoruz. Geçmişle bağ kurmak geleceği planlamak, dengeli bir beden güçlü bir anatomi için dans edin. Dünya dans gününü kutlarız.”

Müge Fırat Kahraman, “Bugün dansın, sanatın ve müziğin birleştirici gücünü hissederek kültürlerarası köprü kurmamızı sağlayan gün olan 29 Nisan Dünya Dans Günü kutlu olsun. Biz Borçka’da insanların dans ve diğer alanlar ile birlikte sosyalleşmesini, sanat ile birlikte olmalarını amaç ediniyoruz. Küçük yaştaki çocukların dansa ve diğer alanlara erken başlamasını öneriyorum çünkü kendilerini keşfetmeleri lazım. Çünkü dans ve müzik ile uğraşmak farklı bir bakış açısı kazandırıyor. O yüzden Dünya Dans Günümüz kutlu olsun” diye açıklamalarda bulundu. – Zeynep Küçük