Borçka Devlet Hastanesinde 14 Kasım Dünya Diyabet günü etkinliği

tarafından
14
Borçka Devlet Hastanesinde 14 Kasım Dünya Diyabet günü etkinliği
Bu haber 28 kez okundu.

 

Borçka Devlet Hastanesinde 14 Kasım Dünya Diyabet günü etkinliği nedeni ile stant kuruldu.

14 Kasım Dünya Diyabet günü dolayısı ile Borçka Devlet Hastanesinde vatandaşları bilgilendirmek için stant kuruldu.

Kurulan stantta doktorlar hastaları bilinçlendirerek bilgi paneli oluşturdular. Düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Diyetisyen Ebru Ataman, diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar hakkında şu sözleri dile getirdi “ Bu hastalığın seyrindeki en önemli etkenlerinden biri beslenme. Hastaların hastalık durumlarına göre diyetini sağlaması önemli. Diyabet hastalığında önemli olan öğün miktarı ve sıklığını ayarlamamız gerekiyor. Genellikle iki buçuk saat aralıklarda ana öğünlere ara öğünler ekleyerek bir öğün planı oluşturulabilir. Bir diğer önemli nokta ise karbonhidrat tüketimi. Diyabet hastalarının basit karbonhidratlardan uzak durması gerekiyor. Çok fazla beyaz ekmek tüketimi istemiyoruz daha çok tam buğday ekmeği çavdar ekmeği gibi esmer ekmeklere yönelsinler istiyoruz. Pirinç pilavı veya pirinçle yapılan yemekler yerine bulgur tercih edilebilir” dedi.

Düzenlenen etkinlikte Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı katılarak sağlık personelleri ile bir araya geldi. Etkinlik içerisinde vatandaşlara kan ölçümü yaparak yeşil elma dağıtıldı.

Yapılan etkinliğe Borçka Kaymakamı Hakan Contarı, vatandaşlar ve sağlık personelleri katılım gösterdi. – Fatma Küçük Atasert