Borçka Boğa Güreşleri 5. Kültür ve Sanat Festivali Yapıldı

tarafından
230
Borçka Boğa Güreşleri 5. Kültür ve Sanat Festivali Yapıldı
Bu haber 353 kez okundu.

Borçka Boğa Güreşleri 5. Kültür ve Sanat Festivali Taraklı Köyü Arenasında yapıldı.

          Artvin’in Borçka ilçesinde düzenlenen geleneksel boğa güreşlerinde boğalar havanın yağışlı olması nedeniyle zaman zaman çamur deryasında kıyasıya güreşti.

Borçka Kaymakamlığı, Borçka Belediye Başkanlığı ve Borçka Çevre Köyleri Kalkındırma ve Boğacılar Derneği Başkanlığı tarafından organize edilen, Borçka Boğa Güreşleri 5. Kültür ve Sanat Festivali bünyesinde Taraklı Köyünde yapıldı. Halkın yoğun ilgi ve katılımının olduğu etkinlikte Borçka Kaymakamı Ali Osman Bulat ve Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ile çok sayıda doğa ve boğa severler katıldı.

Bu yıl 5’ncisi yapılan geleneksel boğa güreşlerinde 75 boğa güreşleri mücadelesini vatandaşlar heyecanla izledi. Yarışma sırasında arenadan çıkmayan boğalar sahipleri tarafından güçlükle de olsa çıkartmayı başardılar.

Güreş sırasında boğaların birbirlerine zarar vermesi karşısında izleyenlerin üzüntü duydukları gözlenirken, bazı boğaların rakiplerinden kaçması renkli görüntüler oluşturdu.

Borçka Çevre Köyleri Kalkındırma ve Boğacılar Derneği Başkanı Savaş Alpaydın; ”Bu yıl 5.’sini Borçka Kaymakamlığımız, Borçka Belediye Başkanlığımız, derneğimiz ve sponsorlarımızın katkısıyla düzenlediğimiz festivalimizin sonunda dereceye giren boğalarımızı Artvin Kafkasör Boğa güreşlerinde boğalarımızı katacağız. Festivalimizde Boğa güreşlerinde keyif alıyoruz, ancak ara sırada olsa bir birlerine zarar vermesi bizleri çok üzüyor. Havyanların bir birlerini yaralaması yüreğimiz parçalanıyor” dedi.

Öte yandan boğa sahipleri ise, boğa güreşleri kendileri için vazgeçilmez bir sevda olduğunu belirttiler. 

2 gün süren yarışmaların sonunda 6 kategoride 1. Ve 2. Gelen Boğa ve sahiplerine ödüllerin yanı sıra kupaları takdim edildi. – GÖKHAN ÖZÇELİK