Borçka Belediyesi Başkanı Orhan, Baca Yangınlarına Karşı Uyardı

tarafından
620
Borçka Belediyesi Başkanı Orhan, Baca Yangınlarına Karşı Uyardı
Bu haber 1.217 kez okundu.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Baca Yangınlarına Karşı uyarılarda bulundu.

Bacalarda oluşan kurumların temizlenmesi baca yangınlarının önüne geçiyor. Borçka Belediyesi sosyal medya hesabından baca yangınlarına karşı vatandaşları uyardı.

Yapılan paylaşımda “Baca yangınıyla başlayan ve büyük yangına dönüşerek yanan çok sayıda işyeri, yalı ve ahşap bina mevcuttur. Özellikle ahşap binalarda baca yangınları çok tehlikelidir” vurgusu yapıldı.

Özellikle soba ile ısınan evlerde sobadan kaynaklı baca tıkanmaları veya kurum diye adlandırılan kısmının temizlenmesi gerekiyor. Baca temizliğinin mutlaka yapılması yangının önüne geçilmesi açısından oldukça önemli. Zamanla yüksek ısıdan dolayı oluşan kurumların tutuşmaya hem bacada yanmaya hem de çatı yangınlarına sebep oluyor. Baca yangınlarının önüne geçmek için temizliğinin ve kontrolünün yapılması gerekiyor. Baca ile alakalı çatıdan çıkış anına kadar sıva ve çatlak kontrollerinin yapılması gerekiyor.

Baca yangınlarına dikkat çekmek için Borçka Belediyesi sosyal medya hesabından paylaşım yaparak vatandaşları uyardı. Borçka belediyesinin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Bacalar bakım ve temizliği yapılmadığı takdirde birer yangın kaynağı olabilmektedir. Baca yangınıyla başlayan ve büyük yangına dönüşerek yanan çok sayıda işyeri, yalı ve ahşap bina mevcuttur. Özellikle ahşap binalarda baca yangınları çok tehlikelidir.

Baca yangınlarının birinci sebebi bacaların yeterince temizlenmemesidir. Baca temizliği yakıt tasarrufu sağlar ve çevre kirliliği bakımından da faydalıdır ve iyi temizlenmişse baca çekimi iyidir. Baca çekimi iyi ise yanma verimi daha yüksektir, yakıttan tasarruf sağlanır” diye uyarılarda bulundu. – GÖKHAN ÖZÇELİK