Borçka Belediye Başkanı Orhan, “Çalışmalarımız Hızla Devam Ediyor”

tarafından
274
Borçka Belediye Başkanı Orhan, “Çalışmalarımız Hızla Devam Ediyor”
Bu haber 523 kez okundu.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, belediye çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Pandemi dönemine değinen Başkan Orhan vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için her zaman çalıştıklarını söyledi.

          Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, altyapı üstyapı, sosyal ve kültürel çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Orhan, pandemi sürecini de ele alarak yaptığı açıklamada, “Türkiye’de ilk bu pandemi sürecinde ilk karantinaya alınan ilçeyiz.  Epeyce sıkıntılar yaşadık. Sadece Borçka’da değil Türkiye’nin bütün her tarafında böyle bir sıkıntı sadece Türkiye’de de değil tüm dünya da bu sıkıntılar oldu. Ama hiçbir zaman çalışmaları da aksatmadık. Aksatmamak için de gayret sarf ettik. Vatandaşın konforundan, vatandaşın yaşam biçiminden en ufak taviz vermeden hayatlarına devam etmelerini sağlamaya çalıştık. Bu konuda bayağı başarılı olduk. Borçka da alt yapı çalışmaları vardı. Bir ilçenin ya da bir bölgenin eğer alt yapısı yok ise yapacağınız bütün çalışmalar çöpe gidebilir. Sağ olsun eski dönemden bu döneme aktarılan alt yapı projesi vardı. İçme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon çalışması buna devam ettik. Bir sıkıntı yaşamadan da devam ettik. Zaman zaman aksaklıklar oldu oda bizim bölgede ki yağmur ve doğal koşullardan dolayı oldu. Diğer projelerimizle ilgili de çalışmalar yaptık. Yürüyüş yolu ve asma köprüsü ile ilgili çalışmalara başladık, Engelsiz yaşam aracını kazandırdık ve sadece Borçka da değil Türkiye’nin birçok yerinde böyle bir çalışma yokken biz engelsiz yaşam aracını Belediye’ye kazandırarak engelli vatandaşlarımızı hastaneye, ulaşmasını istediğimiz köyüne nereye gitmek istiyorsa bununla ilgili bazı çalışmalar yaptık. Yaşlılarımızı evlerinde ziyaret ederek hizmetler verdik. Bu anlamda vatandaşında kabulünü gördük. İçme suyu, kanalizasyon alt yapı çalışmaları vs. derken kültür ve sanattan da vazgeçemezdik.  Uluslararası gençlik buluşması gerçekleştirdik. Yani uluslararası düzeyde tiyatro festivali yaptık. 7 ülkeden farklı tiyatro ekipleri geldi. Yine yurtiçinden birçok tiyatro ekipleri geldi. Sanatçılarımız Borçka da ağırladık ve bir hafta boyunca inanılmaz bir sanatsal ve kültürel faaliyetler yaptık. Alt yapısı biten yerlerin peyzaj çalışmalarını yaptık. Kitap günleri ve yazarlarla gazetecilerle buluşma günleri yaptık. O dönemde yaklaşık 1000-1500 civarında Borçka da kitap alındığını biliyoruz. Bu çalışmalar bizim vatandaşla el ele yaptığımız çalışmalar. Çoruh yaşam projemiz de inşallah kısa sürede bitireceğiz az bir kısım kaldı. Asma köprümüz de yakında ihaleye çıkıyoruz. Biliyorsunuz okullarımızın bölgesi aynı zaman da orası okula öğrencilerimiz araç trafikten uzak tamamen yaklaşık 1 kilometreye yakın bir yerde yaya ve aksu mahallesini de Gündoğdu’ya o köprü ile bağlayarak öğrencilerimizin vatandaşlarımızın ulaşımını da bu şekilde daha kolaylaştıracağız hem de vakit geçirecekleri bir yer olacak orası. Hafta sonu ya da hafta içi yürüyüş yapmak isteyenler, bisikletine binmek isteyen çocuklarımız orada yeterli vakit geçirecekler. Bu şekilde çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

Üst yapı çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlemesi için vatandaşı da sürece dahil ederek farklı bir çalışmaya imza attıklarını kaydeden Orhan, “Borçka da bu üst yapı çalışmalarını nasıl hızlandıra biliriz, vatandaşı bu işin içine nasıl katabiliriz. Dedik bizim kültürümüz de var bu imece. Bizde Borçka da bunu nasıl uygulayabiliriz dedik ve vatandaşımıza duyurduk sağ olsun vatandaşımız buna çok ilgi gösterdi. Biz bir günde 200 metre kare yer yaparken vatandaşlarımızla birlikte günde yaklaşık bin metre karelik yeri birlikte döşedik. Vatandaşımız ilgi gösterdi sağ olsun ve bu şekilde de bizim felsefemiz şuydu halk ile birlikte yapacaktık yapacağımız çalışmaları halka danışacaktık, halka soracaktık ve birlikte çalışacaktık bunu da birlikte gerçekleştirmiş olduk. Daha bitmedi tabi bu imece çalışmalarına devam edeceğiz.  Yaklaşık bir iki ay içerisinde Borçkalı hemşerilerim benim de komşularım, akrabalarım, dostlarım bize katkı sunacaklar ve yaptığımız çalışmaları da birlikte yapacağız” diye konuştu. – GÖKHAN ÖZÇELİK